Panele słoneczne dla Stratobusa z certyfikacją Thales Alenia Space

31 października 2018, 09:04
SBus
Ilustracja: Thales Alenia Space

Thales Alenia Space, wspólne przedsięwzięcie Thales (67%) i Leonardo (33%), zakończyło walidację pierwszych pełnowymiarowych modułów fotowoltaicznych zaprojektowanych specjalnie dla swojego autonomicznego stratosferycznego sterowca Stratobus TM.

Stratobus TM będzie działać na wysokości 20 kilometrów, poza zasięgiem tras lotniczych. Będzie mógł służyć m.in. do telekomunikacji i obserwacji ziemi przez pięć lat. Stratobus TM, dla zapewnia stałej łączności musi pozostać nieruchomy i wytrzymać wiatry dochodzące do prędkości 90 km/h. Stratobus TM jest wyposażony w specjalne akumulatory i cztery silniki elektryczne, dzięki który ma utrzymać swoją pozycję. Będzie pokryty 1000 m² ogniw fotowoltaicznych, które dostarczą niezbędnej energii do funkcjonowania sterowca. Panele zajmą jedną czwartą jego powierzchni.

Moduły PV Ultralight

Thales Alenia Space, we współpracy z instytutem naukowym CEA LITEN opracował innowacyjną technologię fotowoltaiczną: elastyczne, tanie, lekkie moduły o wadze poniżej 800 g/m². Jednocześnie dostarczają dużo energii, ponad 200 W/m².

Każdy moduł składa się z zespołu ogniw fotowoltaicznych, które osiągają sprawność powyżej 24%. Ostatnie testy wykazały wysoką stabilność i odporność systemu na promieniowanie UV i obecność ozonu. Badania przeprowadzono przy niskich temperaturach. Moduły mają wytrzymać obciążenia termiczne zachodzące w wyższych warstwach atmosferycznych
przez kilka lat.

Ta innowacyjna technologia modułów PV zostanie zainstalowana na pełnowymiarowym sterowcu Stratobus TM. W 2022 roku odbędzie się jego pierwszy lot.

Źródło: Thales Alenia Space

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
małe be
niedziela, 16 grudnia 2018, 01:56

to jest bardzo ryzykowny technicznie projekt. błąd tkwi w pierwotnym założeniu, że balon ma być nieruchomy. 1000m2 ogniw nie starczy. to tylko 200kW energii. przy założeniu że jest dzień i 100% wydajności.... widze jakieś wiatraczki - też mają mieć 200kW mocy? oczekiwałbym działającego przez rok modelu w skali 1:25 np. zanim przydzieliłbym jakiekolwiek większe fundusze.

Tweets Space24