Pakistan: Udany test pocisku balistycznego o zasięgu 1300 km [WIDEO]

9 października 2018, 14:11
Ghauri
Fot. ISPR

Pakistańczycy z powodzeniem przeprowadzili próbę systemu Ghauri Ballistic Missile. Tego rodzaju rakieta balistyczna może przenosić ładunki konwencjonalne bądź głowice jądrowe. W zasięgu pakistańskiej broni znajduje się wiele indyjskich miast.

Próbne wystrzelenie pocisku balistycznego Ghauri odbyło się w poniedziałek, 8 października 2018 r. Operację zrealizowało Dowództwo Sił Strategicznych Armii, a poinformował o niej wydział tejże armii odpowiedzialny za kontakty z mediami – Inter Services Public Relations (ISPR). Test miał na celu sprawdzenie gotowości operacyjnej i technicznej dowództwa pakistańskiego wojska do posługiwania się rakietami Ghauri.

Szef Dowództwa Sił Strategicznych Armii, gen. por. Muhammad Hilal Hussain, pozytywnie wypowiedział się w kontekście przeprowadzonej próby o standardzie szkolenia i gotowości operacyjnej Sił Strategicznych Armii. Test pocisku podziwiali również liczni wyżsi urzędnicy i przedstawiciele świata nauki. Zarówno premier Imran Khan, jak i prezydent dr Arif Alvi, docenili zaangażowanie inżynierów i naukowców w prace nad programem pakistańskiego pocisku balistycznego.

Rakieta Ghauri może przenosić głowice jądrowe bądź ładunki konwencjonalne na dystans do 1300 km. Z przedstawionego przez Islamabad komunikatu medialnego wynika, że „przeprowadzony test pocisku przyczynia się do konsolidacji potencjału nuklearnego Pakistanu, którego celem istnienia jest pokój i stabilność [osiągane] dzięki wiarygodnemu reżimowi odstraszania”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 28
zLoad
środa, 10 października 2018, 10:51

A my co? A my Urugwaj, Urugwaj, stare klapki i wytarte dzinsy.

Patriota
środa, 10 października 2018, 09:33

A kiedy my się doczekamy czegoś podobnego??? Macierewicz obiecywał okręty z pociskami manewrującymi i że te pociski będą rozmieszczone i na wyrzutniach lądowych i czego on jeszcze nie obiecywał...... Przyszedł kolejny i ten siedzi cicho,nic nie obiecuje i nic nie kupuje.

Hej
środa, 10 października 2018, 00:05

Być jak Pakistan. I odpadają problemy ze śmigłowcami, czołgami, samolotami i łodziami podwodnymi.

bender
wtorek, 9 października 2018, 22:37

@Józuś: PKB na łeb w Polsce (PPP) 29500 USD w 2017, a w Pakistanie 5400. Ja bym się jednak nie zamieniał. Najwyraźniej rozleniwił mnie dobrobyt. @Dalej patrzący: jak Izrael ma atakować Pakistan? Popatrz na mapę. Poza tym to nie izrael groził Pakistanowi, a na odwrót. Ale z nominalnym PKB na poziome 304 mld USD i politycznym planem cofnięcia społeczeństwa do średniowiecza Pakistan nie ma ani potencjału ani siły przyciągania do bycia dużym graczem.

Davien
wtorek, 9 października 2018, 21:54

Panie dalej patrzacy dawno tak kiepskiej political-fiction nie czytałem:)) Ale po kolei: Izrael jakby chciał to mógłby zmieśc pakistan z powierzchni ziemi a przestarzałe Ghauri przeciwko OPL Izraela... Izrael od dawna dysponuje bronia jądrową zarówno pociskami balistycznymi Jericho jak i manewrującymi oraz doktryną która zapowiada unicestwienie państwa zagrażającego Izraelowi. Chiny panie dalej patrzący wspieraja Pakistan ale jedynie jako przeciwwage dla Indii i nie zadrą z USA ani Rosja bo tej konfrontacji nie mają szans wygrać. Izrael nie atakował Pakistanu, bo ten nigdy mu nie zagrażał wiec panie dalej patrzacy.... Wiecej realizmu, mniej fantazji.