Reklama

SATELITY

Obserwacja australijskich pożarów w Centrum Teledetekcji IGiK

Park Narodowy Monga, zdjęcie z 31 grudnia 2019. Fot. Instytut Geodezji i Kartografii
Park Narodowy Monga, zdjęcie z 31 grudnia 2019. Fot. Instytut Geodezji i Kartografii

Od września 2019 roku Australia zmaga się z ogromnymi pożarami buszu. W tym roku skala pożarów jest dużo większa, niż bywało to do tej pory. Szacuje się, że pożary objęły już powierzchnię ponad 8 mln hektarów.

Najwięcej pożarów odnotowano we wschodniej i południowo wschodniej części Australii. W Stanie Nowa Południowa Walia odnotowano pięciokrotnie więcej pożarów w porównaniu do sezonu pożarowego z ubiegłych lat. Należy nadmienić, że australijskie pożary buszu nie są zjawiskiem nowym.

Wybuchały od zawsze, najczęściej w okolicach lutego. Jednakże w tym roku są wyjątkowo intensywne i rozległe. Rozprzestrzenianiu się pożarów sprzyja silny wiatr oraz wysoka temperatura powietrza i długotrwała susza, która zmniejsza wilgotność nagromadzonej masy palnej.

Naukowcy podkreślają, że Australia staje się coraz gorętsza. Od drugiej połowy XX wieku obserwuje się stopniowy wzrost średniej temperatura powietrza. Historyczny rekord 40,9˚ Celsjusza padł właśnie 17 grudnia 2019 roku. Pożary trawią nie tylko obszary buszu, ale także lasy, porastające głównie parki narodowe.

image
Rezerwat Talbingo, zdjęcie z dnia 8 stycznia 2020. Fot. Instytut Geodezji i Kartografii
image
Park Narodowy Alpine, zdjęcie z 3 stycznia 2020. Fot. Instytut Geodezji i Kartografii
image
Park Narodowy Monga, zdjęcie z 31 grudnia 2019. Fot. Instytut Geodezji i Kartografii
image
Park Narodowy Morton, zdjęcie z 31 grudnia 2019. Fot. Instytut Geodezji i Kartografii
image
Jenolan State Forest, zdjęcie z 31 grudnia 2019. Fot. Instytut Geodezji i Kartografii
image
Park Narodowy Wollemi, zdjęcie z 31 grudnia 2019. Fot. Instytut Geodezji i Kartografii

 

W Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii prowadzone są obserwacje australijskich pożarów z wykorzystaniem europejskich satelitów Sentinel-2. Na kompozycji w barwach nierzeczywistych widoczne są rozległe tereny wypalone oraz czoło rozprzestrzeniającego się pożaru.

Reklama

Komentarze

    Reklama