Reklama

SATELITY

Nowy satelita radarowy programu Copernicus na orbicie [Wideo]

  • Ilustracja: ESA/ATG medialab
  • Ilustracja: ESA/Medialab

Satelita typu SAR Sentinel-1B został z sukcesem umieszczony na orbicie okołoziemskiej przez rakietę nośną Sojuz-ST wyposażoną w górny stopień Fregat. Start z Gujańskiego Centrum Kosmicznego odbył się z trzydniowym opóźnieniem spowodowanym anomalią wykrytą przez inżynierów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sentinel-1B wspólnie z Sentinelem-1A, który trafił na orbitę we wrześniu 2014 roku stworzy Europejskie Obserwatorium Radarowe wchodzące w skład programu Copernicus realizowanego przez Komisję Europejską. 

W dniu 25 kwietnia br. o 23:02 czasu polskiego rakieta nośna Sojuz-ST należąca do spółki Arianespace rozpoczęła misję VS-14, której celem było wyniesienie w kosmos satelity SAR wyposażonego w syntetyczną aperturą radarową Sentinel-1B oraz czterech innych satelitów. Na docelową orbitę heliosynchroniczną Sentinel został dostarczony przez górny stopień Fregat. Jak informuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) do separacji od stopnia Fregat doszło po 23 min i 32 s od momentu startu rakiety z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Misja VS-14 była opóźniona o 3 dni ze względu na wykrytą przez inżynierów ESA anomalie podczas poprzedniego odliczania do startu w dniu 22 kwietnia br. W wyniku jej wystąpienia konieczna była wymiana jednostki do nawigacji inercyjnej rakiety Sojuz-ST. Jej start z najnowszym satelitą programu Copernicus można obejrzeć na poniższym filmie: 

 

Obecnie specjaliści z Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych W Darmstadt w Niemczech sprawdzają działanie systemów nowego satelity w celu dopuszczenia go do służby. Otwarcie paneli słonecznych i radaru złożonych na potrzeby transportu sprzętu we wnętrzu rakiety nośnej ma zająć ok. 10 godzin. Volker Liebig, dyrektor programów obserwacji Ziemi ESA powiedział przy okazji startu: "Z Sentinelem-1B na orbicie otrzymamy dwa razy więcej danych i osiągniemy globalne pokrycie radarowe w ciągu 6 dni. To czwarty satelita dla programu Copernicus, który wynieśliśmy na orbitę w ciągu zaledwie 2 lat, a ten start był szczególny ponieważ dzięki niemu dokończyliśmy tworzenie konstelacji Sentinel-1." 

Czytaj też: Pierwszy Sentinel-3 na orbicie

Sentinel-1B wspólnie z Sentinelem-1A, który trafił na orbitę we wrześniu 2014 roku stworzą Europejskie Obserwatorium Radarowe. Producentem Sentineli-1 jest konsorcjum na czele, którego stoi Thales Alenia Space. Instrumenty radarowe powstały z kolei w firmie Astrium Gmbh. W planie jest budowa dwóch kolejnych satelitów systemu -1C i -1D ale data ich wysłania na orbitę nie została jeszcze potwierdzona.

Satelity Sentinel należą do prowadzonego przez Komisję Europejską przy wsparciu ESA programu Copernicus. Satelity radarowe Sentinel-1 mają umożliwić obserwację pokrywy lodowej na morzach, europejskich stref przybrzeżnych oraz trasach transportowych, a także ciągłą obserwację otwartego oceanu z wykorzystaniem miniatur falowych. Mogą być również używane do badania stref wystąpienia klęsk żywiołowych takich jak powodzie. 

CubeSats
Ilustracja: ESA/Medialab

Oprócz nowego satelity SAR dla programu Copernicus rakieta Sojuz-ST wyniosła w kosmos także satelitę Microscope dla francuskiej agencji kosmicznej CNES  oraz trzy małe satelity typu CubeSats o wymiarach 10×10×11 cm. Zostały one opracowane przez zespoły uniwersyteckie w ramach programu "Fly Your Satellite!" koordynowanego przez Education & Knowledge Management Office Europejskiej Agencji Kosmicznej. Są to satelity OUFTI-1 Uniwersytetu w Liege w Belgii, e-st@r-II Politechniki Turyńskiej we Włoszech oraz AAUSat-4 skonstruowany na Uniwersytecie w Aalborgu w Danii. Jak mówi Pierre Galeone z ESA program "Fly Your Satellite!" umożliwia kształcenie kadr naukowców i inżynierów, którzy już podczas studiów mają dzięki niemu możliwość uczestniczenia w pełnym cyklu realnego programu satelitarnego realizowanego zgodnie ze standardami europejskiej agencji. 


 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama