Reklama

Polska

Nowa wizualizacja polskiego satelity studenckiego

  • PW-Sat2, ilustracja: Marcin Świetlik, http://pw-sat.pl/

Projekt PW-Sat2 opublikował nową wizualizację pokazująca planowany wygląd studenckiego satelity. Już wkrótce mają zostać podane do publicznej wiadomości szczegóły dotyczące wyniesienia sprzętu na orbitę, które pierwotnie było planowane w pierwszej połowie 2017 roku. 

Nowa wizualizacja studenckiego satelity PW-Sat2 budowanego przez Studenckie Koło Astronautyczne przy Politechnice Warszawskiej pojawiła się na profilu facebookowym zespołu. Widać na niej miejsce, w którym zostanie umieszczony żagiel deorbitacyjny oraz dwie kamery płytkowe, mające za zadanie rejestrować proces otwierania żagle i wykonywać zdjęcia Ziemi. Tymczasem na dzień 26 października br. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej została zaplanowana konferencja prasowa podczas, której mają zostać podane szczegóły dotyczące wyniesienia sprzętu na orbitę okołoziemską. Start misji był wstępnie przewidziany w pierwszej połowie 2017 roku. Wystrzelenie satelity stało się możliwe dzięki dofinansowaniu w kwocie 180 tys. Euro, które zostało przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Prototyp żagla deorbitacyjnego, fot. http://pw-sat.pl/

PW-Sat2 to satelita typu CubeSat 2U o wymiarach 20 × 10 × 10 cm. Główne cele naukowe projektu to przeprowadzenie serii eksperymentów innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Najważniejszym z nich jest żagiel deorbitacyjny o powierzchni ok. , który w przyszłości mógłby znaleźć zastosowanie komercyjne, do usuwania zużytych satelitów z orbity w końcowej fazie misji. Projekt został doceniony w międzynarodowym konkursie Deorbit Device Competition odbywającym się w ramach konferencji UNISEC-Global. Członkowie zespołu zostali finalistami tej rywalizacji i obecnie przebywają w Bułgarii czekając na wyniki konkursu. Kolejnym zadaniem, do którego ma zostać wykorzystany PW-Sat2 to eksperymenty z wykorzystaniem czujników słonecznych, które zapewniają odpowiednie ustawienie satelity na orbicie.

We wrześniu br. zespół studencki nawiązał współprace ze spółką ABM Space, która ma wesprzeć PW-Sat2 przy rozwijaniu i testach algorytmu systemu określania i kontroli orientacji satelity (ADCS), który w studenckim instrumencie orbitalnym będzie składał się z systemu żyroskopów, cewek magnetycznych umieszczonych na płytce modułu oraz fotodiod rozmieszczonych na zewnątrz struktury. 

Pierwszy satelita zbudowany przez młodych inżynierów ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej przy wsparciu Centrum Badań Kosmicznych PAN PW-Sat trafił na orbitę okołoziemską 13 lutego 2012 roku. Sprzęt o wymiarach 10,0 cm × 10,0 cm × 11,3 cm i wadzę ok. 1 kg również posłużył do testów systemu deorbitacji w oparciu o rozkładany ogon pokryty elastycznymi ogniwami fotowoltaicznymi. Próba jego wysunięcia zakończyła się jednak niepowodzeniem ale program następcy - satelity PW-Sat2 wystartował już w styczniu 2013 roku. 

Czytaj więcej: Satelita budowany przez polskich studentów z dofinansowaniem

Reklama

Komentarze

    Reklama