Niebawem testy polskiej koparki lunarnej. Wesprze pionierską misję ESA

5 czerwca 2019, 10:30
Bez tytułu
Ilustracja: ESA [lunarexploration.esa.int]


W 2025 roku swoją misję pozaziemską ma rozpocząć specjalny instrument do pozyskiwania pyłu księżycowego, projektowany przez specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dostarczy wydobytą materię do urządzenia, które przetworzy go w bardziej złożone związki chemiczne - w tym wodę. Testy koparki ruszą w lipcu tego roku w Warszawie.

Nie dalej jak za 6 lat Europejska Agencja Kosmiczna zawysłać misję eksperymentalną (Lunar ISRU - In-Situ Resource Utilisation), której celem będzie pozyskanie lokalnych zasobów Księżyca. Kluczowym zadaniem będzie wyprodukowanie z nich wody i wyodrębnienie tlenu z użyciem urządzenia, które znajdować się będzie na powierzchni Srebrnego Globu.

Wśród uczestników projektu znajdzie się zespół z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN w Warszawie. "Rozwijamy nasz własny projekt małej koparki księżycowej, której zadaniem będzie pozyskanie pyłu księżycowego" - wyjawił w rozmowie z Polską Agencją Prasową lider przedsięwzięcia, Gordon Wasilewski z CBK PAN. W lipcu w Warszawie odbędą się testy urządzenia.

CBK PAN wchodzi w skład jednego z dwóch międzynarodowych konsorcjów, pracujących nad samobieżnymi maszynami, które miałyby pozyskiwać zasoby księżycowe. Koordynatorem grupy jest belgijska firma Space Applications Services.

Planowany eksperyment Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2025 roku będzie polegał jednak na czymś innym. Nasza koparka będzie miała za zadanie przetransportowanie regolitu do reaktora termochemicznego. Ten z kolei będzie główną częścią lądownika i odpowiedzialny będzie za przetworzenie tlenków metali obecnych w regolicie i produkcję m.in. wody - ważny składnik dla przetrwania przyszłych misji załogowych na Księżycu. [...] Nasza koparka ma wielokrotnie pozyskać i przekazać regolit, a przy tym wszystkim zgromadzić informacje geologiczne, które pozwolą nam jeszcze dokładniej zaprojektować ten proces w większej skali.

Gordon Wasilewski, Centrum Badań Kosmicznych PAN

 

Wierzchnia, pylasta warstwa księżyca (tzw. regolit) może być ważnym elementem dla przyszłych misji załogowych na Srebrnym Globie. Pył ten zawiera szereg podstawowych pierwiastków, takich jak tlen, krzem, żelazo, wapń, tytan, glin i magnez. Dlatego regolit będzie można wykorzystać nawet do stworzenia struktur mieszkalnych - jest podatny na formowanie i spajanie, tworząc bardzo twarde i wytrzymałe materiały budowlane. Ze względu na obecność w pyle krzemu - rozważa się również wykonanie z niego paneli fotowoltaicznych.

Źródło: PAP-Szymon Zdziebłowski/ opracowanie MK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Marsjanin.
środa, 5 czerwca 2019, 15:56

Koparki ,Ładowarki , wywrotki ,agregaty przetwórcze itd. Wszystko osobno i Astronauci będą się bawić jak w piaskownicy Dzieci i wszystkim sterować. Halo ,halo,w jakim wieku żyjemy ,Księżyc ,to nie Ziemia i nie można się tak swobodnie poruszać po nim jak na Ziemi ,tylko w niewygodnych Skafandrach Kosmicznych, a tu trzeba będzie każdą maszynę z Osobna doglądać i sterować. To jest paranoja ,żeby z Regolitu toksycznego produkować Tlen ,bo w artykule nic nie ma na temat Rtęci która jest w tym Regolicie. O wiele prościej jest produkować z Lodu wodnego ciekły Tlen ( do BAZY ) i Wodór (paliwo) w Automatycznych i Autonomicznych Robotach -Kombajnach, bez udziału Załóg Bazy. Przykład Wjeżdża taki kombajn do Krateru z Lodem ,nabiera go do siebie ,stapia go ,oczyszcza wodę do stanu Wody Źródlanej, przerabia to wodę w sobie na Wodór i Tlen ciekły ,magazynuje to w zbiornikach i automatycznie dostarcza do Bazy. Jest jeszcze inny sposób Automatyczny uzyskania Wody z Lodu w Kraterach ,mianowicie na Krawędzi takiego Krateru z lodem ustawiamy Lustra i światło słońca skupiamy w jednym miejscu na Lodzie ,topimy lód i tłoczymy wodę do rurociągu i dostarczamy bezpośrednio do Bazy koło tego krateru zbudowanej i tam w urządzeniach technicznych Bazy ,czyścimy do wody Źródlanej ,wytwarzamy Wodór i Tlen ciekłe i wodór wykorzystujemy w Nocy 2-Tygodniowej w Ogniwach paliwowych do produkcji Prądu ,do Ogrzewania Bazy bo w Noc temp.spada do -170C. i do ładowania pojazdów Elektrycznych ,Oświetlenia itd. Regolit jest bardzo toksyczny i strukturalnie ostry i przerabiać go w jakiś urządzeniach ,może je poważnie uszkodzić.O tym się już Astronauci 12 przekonało w programie Apollo. Przywieźli drobiny Regolitu na Ziemię nawet w swojej osobistej bieliźnie. Regolit potrafi Zatrzeć wszelkie łożyska i części ruchome,a nawet przetrzeć Skafandry Kosmiczne.

lua
czwartek, 6 czerwca 2019, 23:12

Nie da się podgrzać wody w kraterze za pomocą zwierciadeł, ponieważ woda ulega sublimacji. Tam nie ma atmosfery a co za tym idzie ciśnienia. Przy okazji "pozyskanie pyłu księżycowego" brzmi jakby miały robić to jakieś wróżki :). Sam regolit nie jest tak toksyczny jak piszesz ale rzeczywiście uciążliwość tkwi w jego budowie.

Tweets Space24