Spojrzenie 50 lat wstecz. Pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu

19 lipca 2019, 17:37
panorama_view_of_apollo_17_lunar_surface
Fot. NASA [nasa.gov]

Mija 50 lat od załogowego lądowania na Księżycu i momentu, gdy człowiek po raz pierwszy postawił stopę na innym obiekcie niebieskim niż Ziemia. Mimo postępu technologicznego zaistniałego od tamtego czasu, nikt nie powtórzył jak dotąd sukcesu programu Apollo i załogowych lotów na Księżyc.

21 lipca o godz. 2:56 czasu uniwersalnego, pięć dni po starcie rakiety nośnej Saturn V z misją Apollo 11, amerykański astronauta Neil Armstrong postawił pierwszy krok na powierzchni Księżyca.

Era kosmiczna rozpoczęła się jednak ponad 10 lat wcześniej, w 1957 roku, gdy Związek Radziecki wystrzelił Sputnika – pierwszego sztucznego satelitę Ziemi. Następną kluczową datą był rok 1961 – pierwszy lot człowieka w kosmos. I tu palmę pierwszeństwa zdobył Związek Radziecki, zaś pierwszym kosmonautą został Jurij Gagarin.

Stany Zjednoczone wyraźnie przegrywały początkową fazę wyścigu kosmicznego. Aby zmienić sytuację, musiały postawić na jakiś istotny cel - na tyle odległy, aby udało się nadrobić dystans do rywala, a może nawet go wyprzedzić. Dlatego w 1961 r. amerykański prezydent John F. Kennedy ogłosił, że przed końcem dekady przedstawiciele USA wylądują na Księżycu. Tak zaczął się projekt Apollo.

Nim jednak nastąpił sukces Apollo 11, potrzebna była praca tysięcy ludzi, różnorodne testy; opracowano też sporo wynalazków, z których część znalazła potem codzienne zastosowania, np. sprężyste wkładki do butów sportowych, bezprzewodowe wiertarki, urządzenia stosowane w telemedycynie i inne. Lot na Księżyc wymagał m.in. opracowania nowej, potężniejszej rakiety nośnej, niż stosowane do tej pory przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. W ramach misji Apollo 11 użyto rakiety Saturn V. Ocenia się, że cały projekt Apollo kosztował ponad 25 miliardów dolarów, co odpowiada 153 miliardom dolarów według ich wartości w 2018 r.

Wiele osób kojarzy nazwę Apollo 11; dużo mniej pamięta, że już w trakcie wcześniejszej misji (Apollo 10) ludzie znaleźli się naprawdę blisko Księżyca. Astronauci oblecieli Księżyc dookoła w statku kosmicznym, przetestowano też moduł księżycowy, który do Srebrnego Globu zbliżył się zaledwie na 14 km. Lądowania wtedy jednak nie planowano, a lot miał być ostatecznym testem przed lotem Apollo 11.

Start misji Apollo 11 nastąpił 16 lipca 1969 r. z Centrum Lotów Kosmicznych na przylądku Canaveral (Floryda). Dzień później uruchomiono główny silnik, aby skorygować kurs w stronę Księżyca. 19 lipca minięto punkt, w którym grawitacja Księżyca przezwycięża grawitację Ziemi, dokonano też wejścia na orbitę okołokiężycową. 20 lipca moduł księżycowy "Eagle" („Orzeł”) oddzielił się od głównego statku. Załogę modułu stanowili: Neil Armstrong i Buzz Aldrin; w statku na orbicie okołoksiężycowej pozostał Michael Collins.

image
Fot. NASA [nasa.gov]

 

Tego samego dnia o godz. 20:17 czasu uniwersalnego „Orzeł” wylądował na powierzchni Księżyca na Morzu Spokoju (ciemne obszary widoczne na Księżycu nazwano "morzami", choć tak naprawdę nie ma tam wody). Podczas lądowania trzeba było przejść na częściowe sterowanie ręczne, bowiem automatyczny system kierował statek ku regionowi zbyt usianemu skałami. Astronauci byli w pogotowiu do natychmiastowego startu, gdyby okazało, iż jedna z podpór zapada się w księżycowym pyle lub gdyby nastąpił jakiś inny problem.

Wyjście astronautów na powierzchnię nastąpiło po kilku godzinach od wylądowania. 21 lipca o godz. 2:56 czasu uniwersalnego Neil Armstrong po drabince zszedł z lądownika i postawił pierwszy krok na powierzchni Księżyca, wypowiadając przy tym słowa: "To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości" („It’s one small step for a man, but one giant leap for mankind”).

Następnie astronauci robili zdjęcia, nagrywali filmy, przeprowadzili badania naukowe, zebrali próbki skał (trochę ponad 21 kg) i postawili amerykańską flagę. Umieścili też odbłyśnik do odbijania wysyłanych z Ziemi wiązek laserowych, co umożliwiło precyzyjne zmierzenie odległości do Księżyca. Armstrong i Aldrin pokonali na Księżycu dystans około 250 metrów, spędzili na powierzchni 21 godzin i 36 minut (w tym 2 godziny - poza lądownikiem), po czym powrócili do modułu dowodzenia na orbicie i udali się w podróż powrotną na Ziemię. 24 lipca Apollo 11 wodował na Oceanie Spokojnym. Potem astronauci musieli przejść kwarantannę trwającą trzy tygodnie, na wypadek, gdyby zarazili się jakimiś bakteriami.

Co ciekawe, w czasie, gdy trwała amerykańska misja Apollo 11, Związek Radziecki prowadził misję bezzałogowej sondy Łuna 15, która miała przywieźć na Ziemię próbki gruntu księżycowego. 21 lipca o godz. 15:47 czasu uniwersalnego sonda rozpoczęła procedurę lądowania (w tym czasie astronauci amerykańscy przebywali jeszcze na Księżycu, we wnętrzu modułu księżycowego). Niestety na 4 minuty przed lądowaniem, na wysokości około 3 km nad powierzchnią, sonda przestała nadawać. Uważa się, iż rozbiła się na Morzu Przesileń.

image
Fot. NASA [nasa.gov]

 

Do 1972 roku NASA jeszcze kilkakrotnie wysyłała astronautów na powierzchnię Księżyca. Łącznie po Księżycu spacerowało 12 ludzi w ramach misji Apollo - od 11 do 17 (z wyjątkiem Apollo 13, w której z powodu problemów technicznych w trakcie lotu, nie zdecydowano się na samo lądowanie i nakazano astronautom powrót na Ziemię).

Sama zaś misja Apollo 11 okazała się medialnym hitem. Transmisja na żywo z lądowania Apollo 11 była oglądana w telewizji przez ponad pół miliarda ludzi na całym świecie (niektóre źródła podają nawet liczbę 600 milionów). Pobiła ówczesny rekord oglądalności i do dziś znajduje się w czołówce statystyk. Wydarzenie transmitowano również w polskiej telewizji, choć większość krajów boku wschodniego nie zdecydowała się na taki krok.

Fragment modułu księżycowego pozostał na powierzchni Srebrnego Globu. W 2009 roku udało się go sfotografować przy pomocy sondy orbitalnej Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Kilka lat temu dzięki skanowaniu sonarowemu udało się z kolei zlokalizować na dnie Oceanu Atlantyckiego silniki F-1 z rakiety nośnej Saturn V, a później je wyłowić.

Moc obliczeniową i inne parametry komputerów, których używano w misji Apollo 11, porównuje się czasem z dzisiejszymi możliwościami analogicznych urządzeń - podkreślając, że obecnie większość smartfonów ma moc obliczeniową znacząco przekraczającą możliwości komputerów ze statku Apollo 11. Technologia komputerowa poczyniła ogromne postępy od tamtego czasu, jednak pomimo olbrzymiego rozwoju techniki, od zakończenia załogowych lotów na Księżyc w ramach projektu Apollo, nikt do tej pory nie powtórzył tego wyczynu.

image
Fot. NASA [nasa.gov]

 

Ostatnio pojawiają się jednak sygnały, m.in. zapowiedzi amerykańskiej administracji, świadczące o tym, że powrót na Księżyc może być realny i stać się etapem w realizacji jeszcze śmielszego celu: załogowego lotu na Marsa.

W ostatnich kilkunastu latach Księżyc badały (głównie - z orbity) automatyczne sondy amerykańskie, chińskie, indyjskie i europejskie, zaś niedawno, w kwietniu br., lądowania próbowała nawet prywatna bezzałogowa sonda izraelska (niestety rozbiła się). 3 stycznia 2019 r. na powierzchni Srebrnego Globu wylądowała chińska sonda Chang’e 4 wraz z łazikiem Yutu-2. Chiny zapowiadają, że wylądują na Księżycu także załogowo. Zdopingowało to Amerykanów, którzy zapowiedzieli powrót na Księżyc, łącznie ze zbudowaniem tam bazy (bazę zbudować chcą też Chińczycy).

Rocznicę sukcesu sprzed 50 lat świętuje NASA; wydarzenia z tej okazji planują też inne instytucje i organizacje. Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) proponuje, by w dniu rocznicy organizować publiczne pokazy Księżyca przez teleskopy; zachęca też do wspólnego spojrzenia na Srebrny Glob.

Misja Apollo 11 i inne etapy projektu Apollo były też inspiracją dla filmowców. W 1989 r. powstał film dokumentalny tej misji "For All Mankind", w 2016 r. "The Last Man on the Moon" (o ostatniej misji załogowej na Księżyc), a w tym roku premierę miał dokumentalny film pt. "Apollo 11".

Powstały też filmy fabularne nt. misji Apollo. Jednym z najbardziej znanych jest "Apollo 13" z 1995 r., który pokazuje przebieg tej pechowej misji księżycowej. W ubiegłym roku do kin wszedł zaś "Pierwszy człowiek" ("First Man"), przedstawiający historię życia pierwszego człowieka, który postawił stopę na Księżycu.

Autor: Krzysztof Czart

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 48
Davien
sobota, 27 lipca 2019, 16:15

Panie rozbawiony, tylko jakos zapomniałes dodac że nie Proton poleciał do L2 ale teleskop Spektr powstały głównie w EU a Rosja jedynie zapewniała transport najbardziej zreszta zawodna rakieta nosna swiata:) Ale jak widac desperacja rusofilków rosnie z kazda chwilą zblizająca Rosje do wykopania z kosmicznego biznesu:)

Davien
sobota, 27 lipca 2019, 01:13

Panei veritas, wszystkich misji Łuna było 43 więc kłamanie nic panu nie da. Podobnie jak usiłowali to zatuszowac Rosjanie zmieniając nazwy wszystkich nieudanych misji Łuna na Kosmos. A co do wypadków to może tak przypomnimy tragedie z 1980r kiedy to rakieta Wostok-2M wybuchajac na stanowisku podczas tankowania zabiła 48 osób?

Veritas
piątek, 26 lipca 2019, 01:00

Pozwolę sobie sprecyzować dane dotyczące radzieckiego programu kosmicznego Łuna (Луна - Księżyc): 24 - oficjalne misje, 15 - zakończonych sukcesem, 2 - częściowo udane oraz 7 - nieudane. Natomiast wspominając amerykański program Apollo nie sposób nie wspomnieć tragicznego zdarzenia z dnia 27 stycznia 1967 roku. Wtedy w trakcie ćwiczeń w kapsule AS-204 wybuch pożar, który spowodował śmierć 3 astronautów. Niedoszłą misję Apollo 1 w annałach historii lotów kosmicznych zapisano jako Apollo/Saturn-204.

Veritas
sobota, 27 lipca 2019, 11:43

Rzeczone dane są ogólnie dostępne, a z pewnością obecnie nie są utajnione. Poza tym (nie - pozatym), pozwolę sobie przypomnieć, że przedmiotowy temat dotyczy amerykańskiego programu kosmicznego Apollo, a nie radzieckiego Łuna. Jeżeli zaś chodzi o wymienione programy, to miały jeden wspólny cel - badania naukowe Księżyca. Należałoby jednak wspomnieć, że dopiero w Apollo 17 - ostatniej misji załogowej na Księżyc, wziął udział pierwszy, a zarazem ostatni naukowiec biorący udział w programie Apollo.

Tak pytam
sobota, 27 lipca 2019, 14:00

"Należałoby jednak wspomnieć, że dopiero w Apollo 17 - ostatniej misji załogowej na Księżyc, wziął udział pierwszy, a zarazem ostatni naukowiec biorący udział w programie Apollo." A ilu naukowców na Księżyc dostarczył program Luna?

Veritas
sobota, 27 lipca 2019, 17:33

Wyniki badań naukowych Księżyca, które zostały przeprowadzone w ramach programu kosmicznego Łuna, dostarczyły materiał badawczy dla wielu zespołów naukowców na Ziemi.

nie kompromituj się więcej
sobota, 27 lipca 2019, 18:27

Wyniki badań naukowych Księżyca, które zostały przeprowadzone w ramach programu kosmicznego Apollo, dostarczyły materiał badawczy dla wielu zespołów naukowców na Ziemi.Dlaczego więc przyczepiasz się że "tylko" jeden amerykański naukowiec brał udział w lądowaniu na Księżycu skoro ŻADEN rosyjski naukowiec tam nie wylądował?

Veritas
sobota, 27 lipca 2019, 20:07

Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że od 9 lat żaden amerykański astronauta nie poleciał w Kosmos na pokładzie amerykańskich pojazdów kosmicznych. W dniu 21 lipca 2011 roku wylądował wahadłowiec Atlantis, kończąc tym samym Space Transportation System – program załogowych lotów kosmicznych realizowany przez NASA. Od tego czasu amerykańscy astronauci są wynoszeni w przestrzeń kosmiczną przez rosyjskie załogowe statki kosmiczne Sojuz (Союз). Jest to więc niewątpliwie kompromitacja dla narodowego programu kosmicznego USA.

próbuj dalej
sobota, 27 lipca 2019, 20:16

Dlaczego zmieniasz temat?Typowa tchórzowska ucieczka rusofilka przyłapanego na kłamstwach i manipulacji który nie chce się przyznać do tego że program Luna nijak się ma do osiągnięc i poziomu trudności programu Apollo. Jeśli jednak chcesz znać moje zdanie na temat luki w amerykańskich systemach wynoszenia ludzi na orbitę to owszem-to jest kompromitacja.Nie zmienia to jednak faktu że USA pokazało że potrafi wystrzelić ludzi nie tylko na niską orbitę jak Rosja ale i poza nią łącznie z Księżycem.W tym sensie dokonania Rosji w kosmosie są dużo skromniejsze.

Veritas
sobota, 27 lipca 2019, 21:53

Dlaczego stosujesz techniki socjotechniczne zamiast merytorycznych argumentów? Chociaż to w sumie nie powinno dziwić, gdyż jest to typowa, a zarazem ulubiona metoda stosowana przez rusofobków przy prowadzeniu dyskusji, o ile oczywiście jest to właściwe określenie. Wracając do programu kosmicznego Luna, to zdecydowanie jego realizację należy zaliczyć do największych sukcesów w zakresie eksploracji Srebrnego Globu. Natomiast użycie enigmatycznego określenia "luki" w odniesieniu do totalnej zapaści USA w zakresie załogowych lotów kosmicznych, to może wywołać co najwyżej ironiczny uśmiech. Jeżeli zaś chodzi o kompleksową ocenę kosmicznych dokonań poszczególnych państw, to z pewnością jej przedstawienie znacznie wykroczyłaby poza ramy przedmiotowego tematu.

Davien
niedziela, 28 lipca 2019, 03:20

Veritas, jak dla ciebie pare zdjec i "zabójcze" 326 gramów księzycowego gruntu to sukces to nie ma sensu dalsza dyskusja bo zwyczajnie masz zerową wiedzę na temat badań księzyca:) A co do lotów załogowych to fakt że od 50-ciu lat Rosja nie potrafi skonstruować ani nowej rakiety ani statku kosmicznego świadczy raczej że to własnei Rosja leży i kwiczy w tym temacie.

janusz z passeratu
piątek, 26 lipca 2019, 14:19

Może łaskawie doprecyzujesz dane odnośnie misji nieoficjalnych czyli tych których rakiety eksplodowały, nie wyszły poza odbitę ziemi, nie trafiły w Księżyc (Луна)? Było ich ponad 20. Pozatym jaki związek ma program Łuna z Programem Apollo?

Davien
środa, 24 lipca 2019, 11:55

Veritas, a teraz porównaj to z lotami załogowymi, a tak sie składa że Apollo 11 wyladował przez Łuna-16. Aha do tych kilkunastu udanych ( w miarę) prób dodaj kilkadziesiat nieudanych

AB
wtorek, 23 lipca 2019, 15:03

Tylko, że niewątpliwe sukcesy programu Luna, podobnie jak niewątpliwe porażki programów Zond i N-1, nie mają teraz najmniejszego znaczenia. Obecnie Rosja nie jest w stanie wysłać na Księżyc czy choćby jego orbitę literalnie nic.

piątek, 26 lipca 2019, 14:14

Dodatkowo Rosja poza LEO nigdy nawet głowy nie wystawła