Rosyjski robot coraz bliżej lotu na ISS

4 czerwca 2019, 15:45
F8E4B969-48ED-4777-84D3-22222ECCCCB0
Fot. Dmitrij Rogozin via Twitter


Rosyjska Korporacja Państwowa ds. Aktywności Kosmicznej Roskosmos czyni przygotowania do przewidzianej na sierpień br. wyprawy kosmicznej robota humanoidalnego FEDOR. Maszyna ma trafić na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jako ładunek bezzałogowego statku Sojuz-MS.

O zamiarze wysłania mechanicznego pasażera w ramach rosyjskiej misji na ISS zaczęto wspominać jeszcze w 2018 roku. Wskazano wówczas, że możliwy termin realizacja tego zamysłu mógłby przypaść na sierpień 2019 roku. W dalszej perspektywie humnoidalna maszyna miałaby uczestniczyć także w locie nowego rosyjskiego statku Federacja (następcy Sojuza), którego pierwszy lot planowany jest na 2023 rok.

Najnowsze doniesienia dotyczące wysłania robota FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research) na pokład ISS dotyczą potwierdzenia nie tyle wsparcia operacji załogowej, co osobnego eksperymentu organizowanego w ramach kolejnej misji towarowej statku Sojuz-MS. Zastrzeżenie takie pojawiło się w wypowiedzi dyrektora ds. programów lotów załogowych Roskosmos, Siergieja Krikalowa. Jak podkreślił Krikalow, robot ma zostać wykorzystany "do bardzo ciekawej pracy technicznej, która pozwoli na zwiększenie możliwości istoty ludzkiej". Przedstawiciel rosyjskiej korporacji podkreślił, że FEDOR nie będzie pełnił roli "członka" załogi stacji, a jedynie zostanie użyty w ramach przypisanego konkretnego zadania.

Roskosmos zapoznaje się z możliwościami robota FEDOR od kwietnia br., prowadząc samodzielne oględziny systemu we własnym ośrodku laboratoryjnym. Badana jest m.in. potencjalna użyteczność robota przy obsłudze załogowych lotów kosmicznych.

Źródło i opracowanie: PAP/MK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Davien
czwartek, 6 czerwca 2019, 00:31

Yaro, a po co szukać:) Ten wasz FEDOR to demonstrator robota zdolnego stac prosto jak stzrela z broni palnej:) Na zachodzie w takie prymitywne AI się nie bawią:)

Troll
czwartek, 6 czerwca 2019, 00:26

Ruskie wysyłają Terminatora na ISS. Ja bym się bał na miejscu Amerykanów.

RedStar
środa, 5 czerwca 2019, 21:46

Rosja pierwsza... pierwszy pies w kosmosie, pierwszy mężczyzna, pierwsza kobieta, pierwszy robot... nauczył się jeździć Uazem teraz poleci Soyuzem

a co na to Davien i inne funboye?
środa, 5 czerwca 2019, 00:17

No to znowu USA 50 lat "z tyłu".

John
wtorek, 4 czerwca 2019, 22:18

Przecież USA w robotyzacji już dawno pokonało Rosję, czemu oni nie podesłali robota na ISS ?