NASA: test wodowania kapsuły załogowej Boeinga

20 lutego 2016, 11:12
Starliner_droptest

W ośrodku badawczym NASA w stanie Wirginia przeprowadzono testowe lądowanie kapsuły kosmicznej CST-100 Starliner firmy Boeing. Próba miała na celu ocenę możliwości bezpiecznego sprowadzenia modułu załogowego w sytuacji niepomyślnego przebiegu misji i przymusowego lądowania na wodzie.

Próbę przeprowadzono w dniu 9 lutego br. w ośrodku badawczym amerykańskiej agencji kosmicznej NASA w Hampton w stanie Wirginia. Obiektem testowym była w pełni funkcjonalna wersja kapsuły załogowej CST-100 Starliner, dostarczonej przez Boeinga na potrzeby planowanych misji załogowych na międzynarodową stację kosmiczną ISS. Zadanie polegało na zasymulowaniu przymusowego lądowania obiektu na wodzie – w tym celu dokonano zrzutu próbnego egzemplarza kapsuły do specjalnie przygotowanego zbiornika o głębokości blisko 7 metrów.

Choć test dotyczył lądowania na wodzie, wyprodukowany przez firmę Boeing moduł załogowy został opracowany z myślą o dokonywaniu przyziemienia na twardym gruncie. W normalnych warunkach odbywa się to z zastosowaniem spadochronów i sześciu specjalnych poduszek powietrznych amortyzujących zetknięcie z ziemią. Próba nawodna dotyczy jedynie sytuacji ekstremalnych, w których dochodzi do nieplanowanego i przedwczesnego lądowania kapsuły, zwłaszcza po niepowodzeniu misji w fazie startu bądź wznoszenia rakiety nośnej.

Test dostarczył niezbędnych informacji na temat mechanicznych skutków zetknięcia pojazdu z wodą oraz warunków postępowania z nim w tego typu środowisku. Ma to kluczowe znaczenie dla określenia zasad działania w trakcie potencjalnej akcji ratowniczej oraz sposobu odzyskania sprzętu i jego powtórnego użytkowania po tego typu lądowaniu. Przetrwanie próby było również warunkiem koniecznym dla dopuszczenia kapsuły CST-100 Starliner do dalszej fazy testów nad zdatnością do jej użycia przy realizacji planowanych misji załogowych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Janay
czwartek, 12 maja 2016, 01:34

Hope you all had a happy Thginsgivnka! My post this week is about what to do with the leftover turkey. This recipe is the best solution I have come up with. Not only does it solve the problem, it gives you a delicious, flavorful broth full of nutrients.

Tweets Space24