Moskwa i Pekin będą współpracować w zakresie eksploracji Księżyca

7 marca 2018, 16:14
rus
Fot. Roskosmos via Twitter

Chiny i Rosja podpisały porozumienie na rzecz współpracy jeśli chodzi o eksplorację Srebrnego Globu i głębokiej przestrzeni kosmicznej. Oba państwa chcą także zbudować wspólne repozytorium informacji.

Porozumienie na rzecz rosyjski chińskiej współpracy zostało podpisane w sobotę 3 marca w Tokio, podczas konferencji International Space Development Forum (ISEF). Rosyjską agencję kosmiczną Roskosmos reprezentował przy tej okazji jej szef, Igor Komarow. W imieniu Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej (Chinese National Space Administration) wystąpił natomiast wicedyrektor tej instytucji, Y. Yanhua.

Strony umowy zadeklarowały, że są gotowe kooperować w dziedzinie misji księżycowych i innych wysyłanych w głęboki kosmos. W najbliższych latach ma to dotyczyć rosyjskiej sondy Łuna-26 (Luna-Resurs-1), która ma trafić na orbitę wokół naturalnego satelity Ziemi w 2022 r., oraz chińskiego próbnika, którego celem jest lądowanie w pobliżu południowego bieguna Księżyca w roku 2023.

Agencje kosmiczne obu krajów zdecydowały też o powołaniu wspólnego centrum danych dotyczących księżycowych misji kosmicznych. W tworzenie takiej bazy danych mogą zaangażować się w razie potrzeby chińskie oraz rosyjskie firmy i instytucje naukowe.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Z
piątek, 9 marca 2018, 19:57

A gdzie sa polscy studenci ???? Przeciez tez wlasnie wysylaja swego pierwszego, polskiego satelite w kosmos ??? Rozumiem, odsuneli cieniasow z Rosji i Chin w cien, sami beda fetowac wielkie polskie zwyciestwo nad wieczna proznia ! Planuja studenciaki zabrac na poklad satelity ger Pokemon i pukiel wlosow szeregowca Hermaszewskiego. Szlachetny odruch mlodych serc i preznych piersi !

dususushsjje
czwartek, 8 marca 2018, 11:09

Będą tam zwalczać kontrrewolucję

cdee
czwartek, 8 marca 2018, 09:32

jeden na drugiego.. i my wylezli

djdjdjdjdd
czwartek, 8 marca 2018, 07:35

Będą tam razem zwalczać kontrrewolucję

VictorVector
czwartek, 8 marca 2018, 01:43

My już mieliśmy takich dwóch co ukradli księżyc...