Michał Szaniawski powołany na Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej

2 października 2019, 11:17
Michal_Szaniawski_fot
Fot. Polska Agencja Kosmiczna [polsa.gov.pl]

We wtorek 1 października 2019 roku Michał Szaniawski otrzymał z rąk Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwigi Emilewicz powołanie na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Dokonanie nadania potwierdzono dzień później w oficjalnym komunikacie opublikowanym przez PAK. Tym samym dobiegł końca przedłużający się okres pozostawania tej instytucji bez trwałej obsady na kluczowym stanowisku kierowniczym. Stan ten trwał blisko pół roku, od momentu ustąpienia ze stanowiska dr. Grzegorza Brony.

"1 października 2019 r. Minister Przedsiębiorczości i Technologii - Jadwiga Emilewicz powierzyła panu Michałowi Szaniawskiemu funkcję Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej" - napisano w oficjalnym komunikacie. Przez ostatnie 6 miesięcy Michał Szaniawski sprawował funkcję p.o. Prezesa PAK. Stanowisko to piastował z nadania Premiera Mateusza Morawieckiego, udzielonego 29 marca 2019 roku. Docelowo trzymiesięczny okres tymczasowego sprawowania funkcji przedłużono o dalsze trzy miesiące wraz z końcem czerwca. Decyzja o pierwotnym wskazaniu Szaniawskiego związana była ze złożeniem rezygnacji przez dotychczasowego Prezesa PAK, dr. hab. Grzegorza Bronę.

Ostatnie miesiące to szereg zmian w Agencji i jej otoczeniu - nowa ustawa, nowa instytucja nadzorująca, nowy prezes. Agencja potrzebuje teraz przede wszystkim stabilizacji. Najważniejszym wydarzeniem w ostatnim kwartale tego roku będzie Rada Ministerialna ESA. Chcemy wykorzystać doświadczenia z ubiegłych lat, aby jak najlepiej zadbać o interesy polskiego sektora kosmicznego

Michał Szaniawski, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Komunikat o obsadzeniu stanowiska Prezesa opatrzono stosownym biogramem. Zgodnie z nim, Michał Szaniawski jest absolwentem Katholieke Universiteit Leuven (Belgia) oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył specjalistyczne kursy na International Space University w Strasburgu oraz Wirtschaftsuniversität w Wiedniu. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu spółkami prawa handlowego. W ostatnich latach był Wiceprezesem Agencji Rozwoju Przemysłu oraz doradcą Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. W tym czasie odpowiadał m.in. za stworzenie Programu Wsparcia Sektora Technologii Kosmicznych w Polsce oraz za negocjacje w sprawie przystąpienia Polski do Inicjatywy Unii Europejskiej dotyczącej Ram Wsparcia Obserwacji i Śledzenia Obiektów Kosmicznych (EU SST). Od listopada 2018 roku był członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
kołalsky
niedziela, 6 października 2019, 22:17

Elon Musk by się w PAK-u nie przebił. "A to Polska właśnie" ...

MAGMA
piątek, 4 października 2019, 17:56

WSTYD - TAKIEGO PARCIA NA STOŁEK NAWET PO NIE MIAŁA - NO ALE DOBRA ZMIANA MUSI BYĆ LEPSZA!

Zbigniew
piątek, 10 lipca 2020, 00:56

Piszesz, jakby żeczywiście tylko magma, w twojej czaszce była. Po po muzgu tam niema śladu.

PAKfan
czwartek, 3 października 2019, 23:46

Prezes któremu stopień magistra musza udowadniać prawnicy min. Emilewicz , bo żadna uczelnia takowego nie wystawiła ... żenada .

Michał
czwartek, 3 października 2019, 07:52

i co w związku z tym że jest ZNÓW OFICJALNIE powołany prezes? W sumie to niczego nie zmieni na przestrzeni kolejnego roku.... Ministerstwa będą mowić o sukcesie i dalekosiężnych planach a w zasadzie, faktycznie nie dzieje sie nic. Tam gdzie rząd tam wiadomo co... a wg. mnie PAK powinien być niezależny. Potwierdzam poprzedni wpis że przemysł kosmiczny u nas nie istnieje !

Zbigniew
piątek, 10 lipca 2020, 00:49

Michał ! Ile lat działała, była Dyrekcja Budowy Elektrowni Jądrowej, i ile jej dyrektorzy zakasowali kasy ? A nawet planów takowej EJ nie znaleziono ???

Zbigniew
piątek, 10 lipca 2020, 00:40

Jak niezależny, to jak z finansami ? Ciekawe jak znalazl by PAK Takie pieniądze A suma nie m a ła !!!

wujek
środa, 2 października 2019, 17:40

inne kraje wystrzeliwują satelity a my rotujemy prezesów Polskiej Agencji Ko(s)micznej. Kolejny krawaciarz zbierający stanowiska do referencji. Przemysł kosmiczny w Polsce nie istnieje.

Zbigniew
piątek, 10 lipca 2020, 00:52

Musisz być wesoły chłopak bo bardzo śmieszne kawały piszesz.

Tweets Space24