Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Meldunek o bliskim przelocie dwóch pokaźnych planetoid

Ilustracja: ESA/A. Baker [esa.int]
Ilustracja: ESA/A. Baker [esa.int]

W odstępie paru dni w niewielkiej odległości od Ziemi pojawią się dwa sporych rozmiarów obiekty NEO (Near-Earth Objects). Szacowana średnica jednego z nich to nawet pół kilometra długości. Obie planetoidy uwzględniono na liście monitorowanych bliskich przelotów - nie ma jednak powodów do obaw, gdyż ustalone dotychczas prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji jest bliskie zeru.

Naukowcy szacują, że planetoida o nazwie 163348 (2002 NN4) znajdzie się najbliżej Ziemi 6 czerwca w godzinach porannych polskiego czasu. Z kolei obiekt (2013 XA22) minie Błękitną Planetę dwa dni później, 8 czerwca - najbliższy punkt przelotu ma osiągnąć ok. godziny 18:00.

Pojawianie się planetoid w bliskim otoczeniu Ziemi nie jest niczym nadzwyczajnym, może ich być nawet po kilka dziennie, niemniej jednak zwykle są to obiekty, których średnica sięga kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów. W tym przypadku pierwszy ze wspomnianych obiektów ma średnicę szacowaną na od 250 do 570 metrów (jego jasność widoma nie przekroczy 14,9 mag). Średnica drugiego natomiast mieści się w granicach od 73 do 160 metrów.

Przeloty obu ciał nie zagrażają uderzeniem w naszą planetę. W przypadku 163348 (2002 NN4) najmniejsza odległość przekroczy nieco ponad 13 razy dystans Ziemia-Księżyc, z kolei obiekt (2013 XA22) minie nas bliżej, bo w odległości 7,6-krotności dystansu dzielącego Ziemię i Srebrny Glob.

NASA i inne agencje oraz naukowe instytucje prowadzą projekty monitorujące planetoidy, szczególnie te z grupy zwanej „obiektami bliskimi Ziemi”, tzw. Near Earth Objects (NEO). Są one definiowane jako takie ciała, które mają tzw. peryhelium orbity (punkt najbliższy względem Słońca) w odległości mniejszej niż 1,3 jednostki astronomicznej (dystansu Ziemia-Słońce).

W przypadku, gdy asteroida z grupy NEO ma co najmniej 150 metrów średnicy i mija naszą planetę w odległości nie większej niż 0,05 jednostki astronomicznej (to jest 7,48 mln km, albo 19,5 odległości Ziemi-Księżyc), nazywana jest potencjalnie niebezpieczną planetoidą (ang. Potentially Hazardous Asteroid, w skrócie PHA). Zarówno 163348 (2002 NN4), jak i (2013 XA22) można zaliczyć właśnie do tej kategorii.

Dane o przelotach obiektów NEO dostępne są publicznie. Każdy może sprawdzić przewidywane na najbliższy okres przeloty planetoid w pobliżu Ziemi na stronach internetowych Center for Near Earth Object Studies (CNEOS) oraz centrum monitorującego ESA SSA. Zawarte są tam dane o przelotach występujących w okresie od 1900 roku do 2200 roku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama