Lot Falconem 9 rozpocznie misję DART. Badania nad obroną planetarną

18 kwietnia 2019, 14:36
DART_mission_profile
Ilustracja: NASA

Dnia 11 kwietnia br. NASA ogłosiła, że wyniesienie w przestrzeń kosmiczną przygotowywanej przez tę agencję misji Double Asteroid Redirection Test (DART) zostanie przeprowadzone przez amerykańskie przedsiębiorstwo SpaceX przy wykorzystaniu rakiety Falcon 9.

Komunikat o wyborze SpaceX skomentowała Elena Adam, pełniąca w projekcie DART funkcję jednego z głównych inżynierów misji. W swojej wypowiedzi dla Johns Hopkins Applied Physics Laboratory stwierdziła, że „[j]esteśmy niezwykle zadowoleni, że NASA zdecydowała się na wybór rakiety, która wyniesie sondę DART na jej ważną misję obrony planetarnej. Zespół DART jest chętny do kontynuowania prac (…) oraz do zademonstrowania, po raz pierwszy w kosmosie, metody powstrzymywania potencjalnie niebezpiecznych obiektów przed dotarciem na Ziemię.”

DART jest wspólnym projektem NASA oraz Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL), którego celem jest przetestowanie skuteczności zmiany orbity asteroid jedynie przy wykorzystaniu samej energii kinetycznej uderzającego w takie ciało niebieskie obiektu (tzw. kinetic impactor). Misja DART poleci w kierunku mierzącej 800 m planetoidy Didymos. Ściślej rzecz biorąc celem misji jest naturalny satelita planetoidy, którego średnica  to 150 metrów. DART ma zmienić orbitę mniejszego obiektu (nazywanego czasami Didymoon), zderzając się z nim z prędkością 6 km/s.

Zgodnie z informacjami podanymi przez NASA, całkowity koszt misji DART wyniesie 69 mln USD. Kwota ta uwzględnia także wynagrodzenie dla SpaceX za realizację wyniesienia opracowanego przez NASA i APL obiektu na pokładzie Falcona 9.

Start planowany jest na czerwiec 2021 r. z bazy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Vandenberg w Kalifornii a DART ma dotrzeć do planetoidy Didymos na początku października 2022 r.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
halny
poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 23:51

"Prawdopodobnie wczorajsze niepowodzenie znacznie opóźni kolejne testy Crew Dragon. Próbę przerwanego startu zaplanowano na czerwiec 2019. Pierwszy lot z załogą na pokładzie jeszcze niedawno planowano na lipiec, ale przeniesiono go na październik. Teraz wątpliwe jest, by lot odbył się w 2019." - no tak się fan boye z Davienem na czele podniecali, a tu klapa na całej linii.

bender
czwartek, 25 kwietnia 2019, 13:09

Ale wypadek podczas naziemnego testu Dragona 2 nie ma nic wspólnego z możliwościami wyniesienia ładunku przez Falcona 9. To nie powinno być za trudne do zrozumienia nawet dla dziecka.

janusz
wtorek, 23 kwietnia 2019, 11:18

ależ was ten SpaceX uwiera - aż miło popatrzeć :) A jaktam Angara?

Bertold
poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 22:23

Ciekawe na jaką orbitę zmienią obecną...żeby do nas nie wróciła za kilkadziesiąt lat...

Tweets Space24