Lekka awaria na zadokowanym do ISS Sojuzie. Rozszczelnienie opanowane

31 sierpnia 2018, 12:15
Soj
Sojuz MS-09 jeszcze na Ziemi. Fot. Roskosmos/RKK Energia

Zacumowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) rosyjski statek Sojuz MS-09 został lekko uszkodzony, przez co w kabinie spadło ciśnienie i zaczęło uciekać powietrze - podała w czwartek 30 sierpnia br. rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos. Usterkę już usunięto.

Jak podkreślono, nie było zagrożenia dla znajdującej się na ISS szóstki ludzi.

Na skutek awarii w nocy ze środy na czwartek powstała 1,5-milimetrowa szczelina w poszyciu, przez którą z rosyjskiego statku, unoszącego się ok. 400 kilometrów nad Ziemią, zaczęło uciekać powietrze.

Po wstępnych oględzinach zakłada się, że w kapsułę uderzył mikrometeoryt - poinformował w rosyjskich mediach szef rosyjskiej agencji Dmitrij Rogozin.

Załoga stacji szybko odkryła usterkę i zdołała ją naprawić; Rogozin podkreślił, że w tym celu nie było potrzebne wyjście w kosmos.

Roskosmos nie skomentował pogłosek krążących w mediach społecznościowych, według których jeden ze znajdujących się na stacji astronautów, Niemiec Alexander Gerst, początkowo przytknął palec do uszkodzonego miejsca.

Obecnie załogę stacji stanowią dwaj Rosjanie - Oleg Artemjew i Siergiej Prokopjew, Amerykanie - Andrew Feustel i Richard Arnold, a także Amerykanka Serena Aunon-Chancellor i Gerst.

Feustel, Arnold i Artemjew mają powrócić na Ziemię 4 października statkiem Sojuz MS-08. W tydzień później statkiem Sojuz MS-10 wyruszą na ISS Rosjanie Aleksiej Owczynin i Nikołaj Tichonow oraz Amerykanin Nick Hague.

Pobyt Prokopjewa, Gersta i Aunon-Chancellor w kosmosie potrwa 187 dni, do ich powrotu na Ziemię 13 grudnia Sojuzem MS-09.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
małe be
wtorek, 11 września 2018, 02:02

5 czy 6 bo już się pogubiłem

Davien
wtorek, 4 września 2018, 20:35

Własnie Roskosmos podał co było przyczyna awarii. Nie był to mikrometeoryt ale zwykłe niechlustwo pracowników w zakładach produkujacych Sojuzy. Ciekawe czy to jedyna taka usterka na MS09.?

Davien
poniedziałek, 3 września 2018, 15:40

Panie bjg, co jak co ale statki Sojuz ciężko nazwać szmelcem. Może i to stara na siłę dostosowana konstrukcja ale na tyle lotów miała jedynie trzy poważne wypadki( dwa smiertelne) wiec szmelcem nie są. Inna sprawa że wymagaja w końcu wymiany a tu za dobrze nie jest

Davien
poniedziałek, 3 września 2018, 15:38

Panie funklub chodzi nie tyle o ciśnienie, ale własnie o temperatury podczas wchodzenia w atmosferę. Mam tez nadzieję że sprawdzili cała resztę statku zwłaszcvza czy nie ma uszkodzeń w tarczy ablacyjnej jak to był mikrometeoryt.

Johann
poniedziałek, 3 września 2018, 08:23

Jaki niski poziom - dyskusji? Poxylina??? Rewelacja!

Tweets Space24