Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Lądowanie InSight na Marsie śledzone z warszawskiego planetarium. Impreza MPiT

Ilustracja: NASA via Facebook
Ilustracja: NASA via Facebook

Na początku maja nastąpił start misji NASA InSight. Na najbliższy poniedziałek, 26 listopada, zaplanowano lądowanie na sondy Marsie. To wyjątkowe wydarzenie, bo na jej pokładzie znajduje się urządzenie, którego serce zostało opracowane i wykonane w Polsce. Z tej okazji Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) organizuje spotkanie w warszawskim Planetarium Niebo Kopernika.

Firma Astronika współpracowała przy tym projekcie z kilkunastoma firmami i polskimi ośrodkami badawczymi. To pierwszy kompletny mechanizm dostarczony przez krajowy przemysł na tak istotną amerykańską misję.

Na ten dzień MPiT zaplanowało specjalne wydarzenie w Planetarium Centrum Nauki Kopernik. W programie m.in. wspólne oglądanie transmisji z lądowania sondy na Marsie.

Od godz. 15:00 będzie dostępna wystawa urządzeń polskiego przemysłu kosmicznego.

Na godz. 19:00 w sali pod kopułą planetarium zaplanowano dodatkowo konferencję z ciekawymi wykładami o tematyce kosmicznej.

Rejestracja i więcej informacji na stronie wydarzenia.

Wydarzenie jest częścią kampanii pod hasłem „Poland in Space – kosmiczny listopad” realizowanej przy wsparciu Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Listopadowe osiągnięcia polskich podmiotów wpisują się w kierunki rozwoju wyznaczone przez Polską Strategię Kosmiczną przyjętą przez rząd w 2017 r.

Dorobek przemysłu kosmicznego ma ogromy wpływ nie tylko na rozwój różnych sektorów rynku, ale także na nasze życie. Jego osiągnięcia często dają początek wielu rozwiązaniom i przedmiotom wykorzystywanym przez ludzi na co dzień. To właśnie dzięki przemysłowi kosmicznemu dziś używamy pasów bezpieczeństwa, szkieł do okularów odpornych na zarysowania, detektorów dymu, filtrów węglowych do wody, akumulatorowej wiertarki czy bezprzewodowego odkurzacza. Technologie kosmiczne wykorzystywane są też przy laserowej operacji oczu, dzięki nim powstały termometry na podczerwień czy wzbogacone mleko modyfikowane dla niemowląt.

Te przykłady pokazują, że rozwój sektora kosmicznego wpływa na usprawnienie funkcjonowania społeczeństwa w wielu różnych aspektach. Trzy najważniejsze obszary, które opierają się na osiągnięciach tej branży, zarówno w kontekście wojskowym, jak i cywilnym, to: telekomunikacja, nawigacja i wykorzystanie danych satelitarnych, szczególnie w zakresie obserwacji Ziemi. Dzięki systemom satelitarnym funkcjonuje m.in.: internet, telefonia komórkowa, systemy bankowe, sieci kablowe i telewizyjne platformy cyfrowe.

Na infrastrukturze satelitarnej bazują światowe systemy nawigacji, takie jak amerykański GPS czy europejski Galileo. Dostarczają one usługi i dane m.in. dla takich dziedzin, jak: geodezja, nawigacja i zrządzanie ruchem, lokalizacja i monitoring ładunków oraz lotnictwo, żegluga i turystyka.

Zobrazowania satelitarne Ziemi i tworzone z ich wykorzystaniem usługi są wykorzystywane m.in. do prognozowania pogody i obserwacji zmian klimatycznych, monitoringu stanu wód i lądów, przewidywania i oceny skutków klęsk żywiołowych i szacowania strat nimi spowodowanych oraz w planowaniu przestrzennym, rolnictwie, leśnictwie i zarządzaniu kryzysowym.

Nowoczesne rozwiązania opracowane na potrzeby misji kosmicznych znajdują również zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, na przykład związanych z lotnictwem, obronnością czy motoryzacją. Sektor kosmiczny stymuluje rozwój nowych materiałów i technologii, wprowadza nowe formy organizacji pracy i kontroli jakości. Ponieważ sukces projektów kosmicznych wymaga ścisłej współpracy między sektorem badawczo-rozwojowym a przemysłowym, ich realizacja wpływa na wzrost innowacyjności gospodarki.

Źródło: MPiT

Reklama

Komentarze

    Reklama