Reklama

KOSMONAUTYKA

Spacer kosmiczny chińskich kosmonautów. Pierwszy z pokładu nowej stacji

Fot. Rada Państwa Chińskiej Republiki Ludowej/CGTN [gov.cn]
Fot. Rada Państwa Chińskiej Republiki Ludowej/CGTN [gov.cn]

Dwóch z trzech chińskich obywateli przebywających aktualnie na niskiej orbicie okołoziemskiej w module zalążkowej stacji kosmicznej, wykonało w niedzielę 4 lipca br. pierwszy spacer kosmiczny z tego nowego obiektu. W trakcie operacji zainstalowano oprzyrządowanie umożliwiające dalszą pracę na zewnątrz stacji z 15-metrowym ramieniem robotycznym.

Kosmonauci Liu Boming i Tang Hongbo są pierwszymi od 13 lat obywatelami Chin, którzy wyszli w otwartą przestrzeń kosmiczną. Ich spacer kosmiczny został pokazany przez państwową telewizję. Trzeci z uczestników misji, dowódca Nie Haisheng, pozostał w tym czasie we wnętrzu modułu stacyjnego Tianhe (tłum. Harmonia niebios), obsługując aparaturę robotyczną.

W trakcie swojego spaceru kosmicznego chińscy kosmonauci działali w nowych, specjalnie zaprojektowanych skafandrach (systemu Feitian). Państwowa telewizja przekazała, że skafandry są zaprojektowane tak, aby w razie potrzeby kosmonauci mogli pracować w warunkach otwartej przestrzeni kosmicznej nawet przez sześć godzin.

Jak wskazano w oficjalnych przekazach, zadaniem personelu zasiedlającego obecnie zalążek chińskiej stacji kosmicznej była instalacja systemu uchwytów i wsporników umożliwiających mocowanie urządzenia robotycznego i aktywność kosmonautów na zewnątrz modułu. W trakcie spaceru kosmicznego ustawiono też zewnętrzną kamerę panoramiczną.

Najnowszy spacer chińskich kosmonautów trwał łącznie 6 godzin i 46 minut. W trakcie misji Shenzhou 12 ma nastąpić jeszcze jedno takie wyjście w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Co więcej, jeszcze przed końcem 2021 r. ma zostać przeprowadzona następna chińska misja załogowa - Shenzhou 13. Z kolei w przyszłym roku oczekiwane są kolejne dwie wyprawy. Planowane jest też wysłanie dwóch pozostałych modułów stacyjnych: Wentian i Mengtian. Obecnie - oprócz statku Shenzhou - do modułu Tianhe zadokowany jest też statek towarowy Tianzhou 2.

Kosmonauci z Chin kontynuują swój trzymiesięczny pobyt na pokładzie trzeciej jak dotąd chińskiej stacji orbitalnej (pierwszej wielomodułowej). Trzonowy segment został wystrzelony 29 kwietnia br. Krótko po nim wysłano zautomatyzowany statek Tianzhou 2 z żywnością i zaopatrzeniem. W następnej kolejności na pokład stacji przybyli Liu, Nie i Tang (17 czerwca br.) - we wnętrzu kapsuły załogowej misji Shenzhou 12.

Był to pierwszy załogowy lot kosmiczny chińskich kosmonautów od 2016 roku, a zarazem - trzecia z 11 przewidzianych wcześniej misji zakładających budowę wielomodułowej stacji Tiangong (tłum. Niebiański pałac). Zgodnie z planem, jej ukończenie ma nastąpić do końca 2022 roku.

Liu Boming uczestniczył w misji Shenzhou 7 w 2008 roku, podczas której Zhai Zhigang wykonał pierwszy chiński spacer kosmiczny w dziejach (próbę trwającą zaledwie 22 minuty). Dowódca obecnej wyprawy - Nie Haisheng, jest w trakcie swojej trzeciej podróży w kosmos, podczas gdy Tang Hongbo odbywa pierwszą taką podróż. Wszyscy są pilotami chińskich sił powietrznych.


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama