Pakistan: Udany test pocisku balistycznego o zasięgu 1300 km [WIDEO]

9 października 2018, 14:11
Ghauri
Fot. ISPR

Pakistańczycy z powodzeniem przeprowadzili próbę systemu Ghauri Ballistic Missile. Tego rodzaju rakieta balistyczna może przenosić ładunki konwencjonalne bądź głowice jądrowe. W zasięgu pakistańskiej broni znajduje się wiele indyjskich miast.

Próbne wystrzelenie pocisku balistycznego Ghauri odbyło się w poniedziałek, 8 października 2018 r. Operację zrealizowało Dowództwo Sił Strategicznych Armii, a poinformował o niej wydział tejże armii odpowiedzialny za kontakty z mediami – Inter Services Public Relations (ISPR). Test miał na celu sprawdzenie gotowości operacyjnej i technicznej dowództwa pakistańskiego wojska do posługiwania się rakietami Ghauri.

Szef Dowództwa Sił Strategicznych Armii, gen. por. Muhammad Hilal Hussain, pozytywnie wypowiedział się w kontekście przeprowadzonej próby o standardzie szkolenia i gotowości operacyjnej Sił Strategicznych Armii. Test pocisku podziwiali również liczni wyżsi urzędnicy i przedstawiciele świata nauki. Zarówno premier Imran Khan, jak i prezydent dr Arif Alvi, docenili zaangażowanie inżynierów i naukowców w prace nad programem pakistańskiego pocisku balistycznego.

Rakieta Ghauri może przenosić głowice jądrowe bądź ładunki konwencjonalne na dystans do 1300 km. Z przedstawionego przez Islamabad komunikatu medialnego wynika, że „przeprowadzony test pocisku przyczynia się do konsolidacji potencjału nuklearnego Pakistanu, którego celem istnienia jest pokój i stabilność [osiągane] dzięki wiarygodnemu reżimowi odstraszania”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Davien
środa, 10 października 2018, 15:38

Panie Dalej patrzacy pakistańskie okrety z AIP to cała jedna Agosta nie zdolna do odpalania czegokolwiek poza torpedami i Exocetami. Izrael obecnie ma 5 OP które moga odpalac Popeye TurboSLCM z głowicami jądrowymi, ma pociski Jericho o zasiegu 3x wiekszym od pakistańskich Shaheen-II które mają zasięg 1500-2000km a nie 2500 jak piszesz. Moc głowicy to 15-35kT wiec dawno tak się nie usmiałem z tych megatonowych głowic. panie dalej patrzacy Izrael obecnie jakby chciał to zamieniłby pakistan w radioaktywny parking bez szans na odpowiedż ze strony pakistanu, ale po co?? Nigdy nie miał żadnych zatargów z Pakistanem i generalnie Pakistan go nie obchodzi . Co do pakistańskiego lotnictwa,:JF-17 to taki poziom F-16C sprzed 30 lat, J-10 to izraelski LAVI sprzed kilkunastu lat, kontra F-15I i F-16I oznacza masakre pakistańskiego lotnictwa, nawet juz nie biorąc pod uwagę F-35 co byłoby totalnym overkillem. Do tego panie dalej patrzący Pakistan nie ma żadnych interesów na zachodzie, ma za to zaraz za granicą Indie, z którymi przegrał wszystkie wojni i utarczki, a Chiny mu w tym nie pomogą i nie pójda dla Pakistanu na ryzyko wojny z Indiami bo to im sie zupełnie nie opłaca.

zLoad
środa, 10 października 2018, 12:51

Super wczytuje bez captcha!

Dalej patrzący
środa, 10 października 2018, 12:30

@bender - no właśnie kolego - POPATRZ NA MAPĘ - z zachodniej części pakistańskiego Beludżystanu do Izraela jest właśnie \"przypadkiem\" jakoś tak \"ciut\" poniżej 2500 km. \"Akurat przypadkowo\" jak świadomie deklarowany oficjalnie zasięg rakiet balistycznych Shaheen-II. Dodam - zasięg przez nikogo nie kwestionowany... Komunikat strategiczny do Izraela jasny jak słońce...przynajmniej dla rozumiejących te sprawy... Nie mówiąc o pociskach manewrujących odpalanych spod wody z pakistańskich OP z AIP Czy z Zatoki - czy z Morza Śródziemnego [po przejściu Kanału]. Notabene od 2015 Pakistan z Chinami buduje 8 nowych OP pod rakiety manewrujące - i też z AIP. Podczas ostatniego pobytu w Polsce pakistańskich JF-17 usłyszałem o pomyśle ich \"dronizacji\". Co w praktyce by oznaczało, że jako drony w \"jedną stronę\" [nawet bez tankowania w powietrzu, co będą miały kolejne bloki JF-17] będą mogły rakietami manewrującymi z głowicami jądrowymi zaatakować Izrael. Czyli bez rozgłosu - Pakistan buduje kompletną triadę strategicznej projekcji siły.

Dalej patrzący
środa, 10 października 2018, 12:09

Panie Davien - skuteczność obrony przeciwrakietowej Izraela nie jest 100%, a na taki mały kraj wystarczy praktycznie jedna megatonowa głowica. Pod drugie Pakistan ma OP z rakietami manewrującymi - wejdą w Zatokę lub nawet przez Kanał - odpalą spod wody - i to jest drugi wariant, na który Izrael nie ma dotąd 100% zabezpieczenia. Właśnie pod tę strategię projekcji siły Pakistan buduje [wspólnie z Chinami - na licencji chińskiej i z transferem chińskiej know-how] 8 nowych okrętów podwodnych zamówionych w 2015. A że Izrael boi się jak ognia poruszać temat atomowego arsenału i projekcji siły Pakistanu - no własnie dlatego, że nic na to nie może poradzić - na prawdziwe, a nie wydumane niebezpieczeństwo [jak z Iranem]. Dodam, że Pakistan instaluje AIP na swoich OP - co umożliwia w sumie skrytą długotrwałą projekcję siły - podobną do tej, jaką mają atomowe OP. Oficjalnie arsenał jądrowy Pakistanu jest \"mały\" - a faktycznie wg kontrolowanych przecieków - w 2020 będzie większy, niż UK i Francji razem wziętych. Wirówki pracują non-stop. A co do mojego rzekomego \"political fiction\" - rozwój wydarzeń najlepiej zweryfikuje, kto ma rację. Drzewo poznaje się po owocach - niezawodnie. Pakistan to państwo, które bez rozgłosu buduje swoją siłą i modernizuje armię. Dzisiaj JF-17 kolejnych, coraz lepszych bloków produkcyjnych, jutro do wyboru klon J-10 czy nawet J-31 [stealth] z Chin. O czym w Pakistanie mówi się zupełnie otwarcie w trzeźwej dyskusji. Oczywiście - to są sprawy na lata, ale na przełomie 2030 będzie to wszystko oczywiste, co piszę, nawet dla laików. Powtórzę: paradoksalnie to przejściowe sukcesy Izraela [który chce wymieść przedpole, złamać pretendentów do hegemonii islamskiej, zabezpieczyć zasoby węglowodorów i stworzyć głębię strategiczną], a zwłaszcza złamanie Iranu przez Izrael, stworzy dogodną próżnię strategiczną do pochodu Pakistanu - zabezpieczonego względem Indii przez Chiny.

ktos
środa, 10 października 2018, 10:57

@Hej - to porownaj sobie poziom zycia w Pakistanie... nie wiem czy jest czego zazdroscic. Od Polski wieksza armie ma tez Korea Pn... tez im zazdroscisz?