Kosmiczne konsekwencje Brexitu. Kontrakty na Galileo nie dla brytyjskich firm

15 czerwca 2018, 14:15
Brex
Ilustracja: Pixabay

Rada Europejskiej Agencji Kosmicznej podjęła decyzję o tym, by niezwłocznie ogłosić zamówienie na kolejną partię satelitów tworzących europejską konstelację GNSS. Rozstrzygnięcie podjęto przed finalizacją ewentualnych negocjacji Londynu z Komisją Europejską, dotyczących dalszej partycypacji Zjednoczonego Królestwa w Galileo. Wobec tego, zarejestrowane na Wyspach przedsiębiorstwa nie będą mogły ubiegać się o zamówienia związane z budową kolejnej grupy satelitów nawigacyjnych dla w Wspólnoty Europejskiej.

Za uruchomieniem realizacji kolejnego etapu budowy systemu Galileo Rada Europejskiej Agencji Kosmicznej zagłosowała 13 czerwca 2018 r. Chodzi o budowę najpewniej dwunastu kolejnych satelitów, jakie z czasem będą zastępować na orbicie starzejące się urządzenia, które wchodziły do służby jako pierwsze. Wartość związanych z tą częścią projektu kontraktów to około 400 mln euro.

Wdrożenie i obsługę Galileo ESA zapewnia dla Komisji Europejskiej, gdyż Galileo jest programem Unii Europejskiej. W marcu 2019 r. Wielka Brytania, zgodnie z wolą wyrażoną przez jej obywateli w referendum, przestanie być członkiem UE. Brytyjczycy utracą wtedy dostęp do sygnału szyfrowanego i innych istotnych danych związanych z bezpieczeństwem. 

Decyzja o przystąpieniu do budowy kolejnej partii satelitów GNSS zapadła zanim jeszcze Londyn miał choćby teoretyczną szansę wynegocjować z Komisją Europejską warunki potencjalnego dalszego uczestnictwa Zjednoczonego Królestwa w Galileo.

Wobec powyższego firmy zarejestrowane na Wyspach nie będą mogły, przynajmniej w najbliższym czasie, ubiegać się o realizacje dalszych kontraktów związanych z rozbudową europejskiego systemu globalnego pozycjonowania.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Sowa bez przyjaciół
poniedziałek, 18 czerwca 2018, 11:13

„Brexit oznacza Brexit” - T. May. Niestety nie można wyjść z Unii, „odzyskać suwerrenność” i dalej korzystać z jej dobrodziejstw. Ludzie dali się ogłupić przez cichych wielbicieli Putina z The Sun i Daily Mail czy bardziej jawnych agentów jak Nigel Farrage i teraz jest płacz że nie będzie dostępu do Galileo czy EuroAtom (transport materiałów rozszczepialnych dla służby zdrowia). Podobnie jak w Polsce. Unia i jej zasady są be ale dotacje na prawie wszystko już nie śmierdzą. Trochę pokory drodzy Brytyjczycy.

Deo
niedziela, 17 czerwca 2018, 14:55

Chcieli - to mają co chcieli. Pozdrowienia dla PolExit.

Yugol
sobota, 16 czerwca 2018, 13:15

Decyzja odsunięcia UK z projektu Galileo jest typowo oszołomska i śmierdzi zemstą za Brexit

Anni
sobota, 16 czerwca 2018, 00:51

I bardzo dobrze...Brytole dali sie złapać na argumenty ruskich trolli i muszą ponieść konsekwencje własnej głupoty,,,

Davien
piątek, 15 czerwca 2018, 17:14

Czarne chmury nadciagaja na wielka brytania :)) bruksela wyklucz juz nie tylko nas polakow ale i wyspy brytyjskie :))

Tweets Space24