Kommiersant: Pracownik Roskosmosu miał szpiegować na rzecz NATO

23 lipca 2018, 10:06
matrix-1799651_1280
Ilustracja: Pixabay
Space24
Space24

W śledztwie dotyczącym przekazania tajnych informacji krajom NATO przedstawiono zarzuty pracownikowi instytutu badawczego koncernu Roskosmos - podał w poniedziałek dziennik "Kommiersant". Pracownik ten, 74-letni Wiktor Kudriawcew, nie przyznał się do winy.

Kudriawcew, który pracował dla Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Budowy Maszyn (CNIIMasz), znajduje się w areszcie. CNIIMasz podlega koncernowi Roskosmos i jest jego główną placówką naukową, instytut działa w Korolowie pod Moskwą.

Zarzuty postawione Kudriawcewowi dotyczą "przekazania jednemu z krajów NATO tajnych informacji o technologiach stosowanych w pracach nad naddźwiękowymi aparatami latającymi" - podał "Kommiersant". Gazeta powołuje się na źródło w rosyjskich organach ochrony prawa, według którego informacje te zostały dostarczone służbom specjalnym krajów NATO.

Według źródeł "Kommiersanta" praca Kudriawcewa w instytucie CIIMAsz była związana z rozwiązaniami wykorzystywanymi w projektach koncernu Ałmaz-Antej i korporacji Takticzeskoje Rakietnoje Woorużenije (Taktyczna Broń Rakietowa), specjalizującej się w projektach obronnych typu naddźwiękowego. Kudriawcew jest specjalistą z zakresu mechaniki cieczy i gazów.

O rewizjach w firmach należących do Roskosmosu w związku ze sprawą karną dotyczącą zdrady stanu poinformowano w piątek. Śledczy uważają, że zachodnie służby specjalne otrzymały tajne dane o rosyjskich projektach naddźwiękowych. Obecnie - jak podał "Kommiersant" - śledztwem objętych jest 12 osób.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Davien
piątek, 27 lipca 2018, 18:49

Yaro, tyle że w badaniach hipersonicznych to zdecydowanie prowadzi Zachód a nie Rosja wiec ciekawe co takiego miał przekazać? Zwłaszcza że oba kraje skoncentrowały sie na innych dziedzinach w tym zakresie: Rosja na głowicach szybujacych i pociskach bliskiego zasięgu, a USA na samolotach hipersonicznych i konwencjonalnych pociskach strategicznych

krymek
wtorek, 24 lipca 2018, 13:37

A cóż on niby mógł wykraść, skoro rosjanie są zacofani w technologiach super i hipersonicznych. Chyba, że dostarczył wiedzy, ile już ruscy zdążyli wykraść i opanować technologii zachodnich.

Marek
wtorek, 24 lipca 2018, 12:45

Najpierw Wołodia Jewdokimow zawija 200 mln rubelków do kieszeni. Musiał działać \"wspólnie i w porozumieniu\", więc zabijają go w tiurmie, żeby nie sypnął kolegów. Teraz Witia Kudriawcew szpieguje dla NATO. Czekamy więc na kolejne wiadomości. Tym razem dotyczące tego, co podgrandzili Rosjanom Chińczycy.

Kiks
poniedziałek, 23 lipca 2018, 18:45

Pocieszający news, bo świadczy o penetracji środowisk naukowych, a to pewnie czubek góry. I dobrze. W końcu ruscy dostaną po łapach.

yaro
poniedziałek, 23 lipca 2018, 15:19

@As Ty to prawdziwy as -- pisza o rakietach, paliwie lotniczym i o przekazywaniu informacji a Ty o buszowaniu po komputerach ----- komedia :-)

Tweets Space24