Reklama

SATELITY

Kolejny satelita ICEYE wkrótce trafi na orbitę [WIDEO]

Artystyczna wizualizacja satelity ICEYE-X2 na orbicie. Ilustracja: ICEYE
Artystyczna wizualizacja satelity ICEYE-X2 na orbicie. Ilustracja: ICEYE

ICEYE-X2 to wyposażony w radar SAR polsko-fiński satelita obserwacji Ziemi. W przestrzeń kosmiczną poleci flagowym pojazdem SpaceX w drugiej połowie listopada. Jego wystrzelenie stanowić będzie kolejny krok na drodze do budowy innowacyjnej konstelacji na rzecz pozyskiwania zobrazowań satelitarnych niezależnie od oświetlenia i zachmurzenia na danym obszarze planety.

Mikrosatelita ICEYE-X2 będzie kolejnym urządzeniem wysłanym w przestrzeń kosmiczną przez firmę ICEYE, współtworzoną w Finlandii przez Polaka, Rafała Modrzewskiego. Przedsiębiorstwo w miarę swojego rozwoju rozszerza jednak działalność nad Wisłą. W Warszawie powstało centrum kontroli lotów dla obecnych i przyszłych satelitów.

W budowie ICEYE-X2 miała istotny udział firma Creotech Instruments z Piaseczna. Celem ICEYE jest stworzenie unikatowej konstelacji satelitów obserwacji Ziemi (EO), wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą (SAR). Tego typu urządzenia są w stanie skanować powierzchnie planety niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Mają też docelowo oferować relatywnie krótki czas rewizyty, co sprzyjać będzie monitorowaniu zachodzących w obserwowanym środowisku zmian.

Satelita ICEYE-X2 pomyślnie przeszedł niezbędne testy, po czym został wysłany do Kalifornii. Urządzenie będzie wystrzelone w kosmos z użyciem dostarczonej przez SpaceX rakiety Falcon 9. O ile pogoda pozwoli, start nastąpi 19 listopada br. z bazy Sił Powietrznych USA Vandenberg. Tą samą rakietą nośną poleci na orbitę studencki satelita PW-Sat2, którego główną misją będzie przetestowanie żagla deorbitacyjnego, jako technologii przydatnej pod kątem przyszłej walki z problemem kosmicznych śmieci.

Ten pierwszy polsko-fiński komercyjny satelita EO, jakim jest ICEYE-X2 poleci Falconem w ramach koordynowanej przez Spaceflight Industries misji „SSO-A: SmallSat Express”. To przedsięwzięcie oznacza w tym przypadku wspólne wyniesienie ponad 60 małych satelitów pochodzących od aż 34 różnych organizacji.

ICEYE-X2 trafi na heliosynchroniczną niską orbitę okołoziemską (LEO). Do końca 2019 roku ICEYE chce umieścić w kosmosie dalszych osiem satelitów w ramach powstającej konstelacji.

Wystrzelony wcześniej satelita ICEYE-X1, który stanowił rodzaj platformy testowania technologii, z powodzeniem wykonał ponad 600 zdjęć satelitarnych powierzchni Ziemi.

Artykuł powstał przy współpracy z ICEYE.

Reklama

Komentarze

    Reklama