Japońscy naukowcy popracują nad techniką księżycowej uprawy roślin

13 sierpnia 2021, 11:05
plant-951135_1920
Fot. aororak/Pixabay [pixabay.com]

Japońscy naukowcy chcą opracować technikę uprawy roślin na Księżycu, by zapewnić wyżywienie dla przyszłych misji badawczych. Ich odkrycia mają się też przydać na Ziemi w związku z pustynnieniem i zmianami klimatu – podała w czwartek agencja Kyodo.

Projekt badawczy może ruszyć w marcu 2022 roku i będzie finansowany przez rząd Japonii. Wezmą w nim udział naukowcy z japońskiej agencji kosmicznej JAXA oraz prywatne firmy działające w branży spożywczej i technologicznej – pisze Kyodo, powołując się na anonimowe źródła zapoznane z tymi planami.

Badacze będą poszukiwali potencjalnego źródła pożywienia dla astronautów, którzy prawdopodobnie będą się w przyszłości zatrzymywać na Księżycu na dłuższe okresy. W przypadku dużej liczby astronautów stałe dostarczanie żywności z Ziemi byłoby niepraktyczne.

Celem projektu jest opracowanie technik uprawy wewnątrz pomieszczeń, która mogłaby być zastosowana w warunkach księżycowych: przy temperaturze na zewnątrz sięgającej minus 100 stopni Celsjusza, braku wody i powietrza potrzebnego roślinom. Te technologie mają być przydatne również w rolnictwie na Ziemi.

Naukowcy spróbują też ustalić, w jaki sposób zachować dobry stan zdrowia psychicznego i fizycznego, przebywając w zamkniętych przestrzeniach przez długi czas – podała japońska agencja.

Badania rozpoczną się w Japonii, a później mogą być przeniesione w inne miejsce, w którym warunki bardziej przypominają księżycowe, na przykład na Antarktydę – przekazały źródła.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Eytu
sobota, 28 sierpnia 2021, 23:44

PS 2. W celu utrzymania dobrej kondycji "lunonautów" dobrze byłoby stworzyć specjalną "kapsułę biegową". Członek misji kosmicznej wchodziłby do niej 3 razy na 3 godziny dziennie. To taka wysoka "pralka" liniowa. W środku kapsuła do symulacji biegu na Ziemi. Człowiek wchodziłby w specjalny osobisty skafander z licznymi uchwytami pasujących do każdego skafandra ( chodzi o równe przeniesienie przyspieszenia). Powoli rozpędzałoby do góry, zmiana wektora i nagłe zatrzymanie na dole. Znowu duże przyśpieszenie, wyhamowanie w górze, rozpędzenie i zahamowanie. Sztuczna grawitacja pozwalałaby utrzymać układ krwionośny jak i układ kostny lunonauty w dobrej kondycji. Brak grawitacji działa niszczącą na serce i zastawki oraz kości (degenerują się od braku obciążenia). Co prawda jest na ISS siłownia, która pozwala na ćwiczenia mięśni, ale trzeba zadbać także jeszcze o te dwa układy .

Eytu
sobota, 14 sierpnia 2021, 20:03

Bez węgla to nie ma przyszłości. Trzeba umieścić na księżycu dużą ilość mokrego papieru ( oszczędnośc miejsca w rakietach) np. 10 000 ton - jako pasza dla krów ( papier osuszy się póżniej). . Krowy będą trawiły celulozę oraz dawały mleko. Z odfermentowanych po roku odchodów można zrobić glebę jako podłoże do uprawy najszybciej rosnącej rośliny - bambusa. Ścinany i mielony jako pasza dla krów. "Oborę księżycową" trzeba stale pozbawiać metanu i mocznika i amoniaku (np podczas nocy księżycowej przepuszczony przez rurki na zewnątrz skropli się ( minus 180 stopni)). Metan przyda się jako paliwo rakietowe.

Eytu
niedziela, 15 sierpnia 2021, 15:08

PS. Jeżeli stworzymy hodowlę: mocznik będziemy przetwarzać przez bakterie Sporosarcina pasteurii na podłożu regolitowym w specjalnych formach do produkcji cegieł, będziemy mieć cenny materiał budowlany bez użycia cementu lub wapna budowlanego.

Eytu
niedziela, 15 sierpnia 2021, 15:39

PS2. Ze względu na to, że na Księżycu istnieją wielkie różnice temperatur ( brak atmosfery odbierającej temperaturę bezpośrednio od nagrzewanych materiałów) budowle z takich cegieł muszą się charakteryzować cechami - wytrzymałość na uderzenia drobnych asteroid, toleranacja skurczu i "pęcznienia" temperaturowego. Kształt cegieł najlepiej wzięty z puzzli - w poziomie oraz częściowo z klocków lego ( takie budowle trzeba przetestować w hali, gdzie będą nagrzewane od 110 stopni i oziębiane do minus -180 stopni). Cegły - puzzle muszą być przed zastosowaniem do budowy podgrzane do utraty wody i nasączone szkłem wodnym. W warunkach księżycowych co 28 dni jest faza zamarzania i kolejne 28 dni odtajania wody. Nawet niewielka wilgoć zniszczy ten materiał, gdy będzie pochłaniał niewielkie ilości pary wodnej. Kształt budowli - w podstawie kwadrat, stopniowo przejście w okrąg ( kształtem przypomni igloo). Kąt scian - 80 - 70 stopni do podłoża.

Herr Wolf
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:06

No nie wiem, "W przypadku dużej liczby astronautów" powierzchnia tych upraw może być dość spora. A co z hodowlą? Na przykład świnie, mogły by tam osiągać naprawdę dużą masę.

Tweets Space24