Internet 5G z balonów stratosferycznych. Konkurencja dla superkonstelacji satelitów telekomunikacyjnych

26 kwietnia 2019, 05:56
Loon
Źródło zdjęcia: loon.com

Spółka zależna SoftBanku, HAPSMobile, zainwestowała 125 mln dol. w należącą do grupy Alphabet Inc. firmę Loon, która prowadzi prace nad powietrznymi stacjami bazowymi telefonii komórkowej mającymi zapewnić dostęp do internetu na terenach, gdzie obecnie jest on nieosiągalny.

Jak podała w czwartek 25 kwietnia br. agencja Reutera, Loon chce wynosić stacje telefonii komórkowej w stratosferę za pomocą balonów, by zapewniać dostęp do internetu w miejscach pozostających poza zasięgiem stacji naziemnych. HAPSMobile prowadziła dotąd prace nad użyciem do tego celu dronów.

Na wspólnej konferencji prasowej obie firmy mówiły o potrzebie współpracy w pozyskiwaniu nowych klientów, wymiany technologii i standaryzacji sprzętu. Spółki podkreśliły, że zawarte porozumienie mówi o "partnerstwie długoterminowym".

Podniebne stacje bazowe posłużą do zapewnienia szerokiego zasięgu łączności bezprzewodowej nowej generacji (5G). Usługi działające w oparciu o sieć 5G wykorzystują krótkie fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Oznacza to, że każda stacja bazowa odpowiada za łączność na niewielkim obszarze. Systemy HAPSMobile i Loona wykorzystują zasilanie energią słoneczną, co jednak ogranicza zasięg ich działania do obszarów równikowych.

Reuters zwraca uwagę, że obie firmy konkurują z przedsięwzięciami miliarderów, takich jak Elon Musk (SpaceX), Richard Branson (OneWeb) i Jeff Bezos (BlueOrigin), które zakładają zapewnienie globalnego internetu bezprzewodowego za pomocą sieci satelitów umieszczonych na orbicie okołoziemskiej.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
alonso
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 02:37

Aktualnie w dobie wchodzenia na rynek nowej technologii, firmy z branży IT będą mogły się w końcu wykazać.

zyga
piątek, 26 kwietnia 2019, 17:24

Technologia 5G chyba będzie najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem w wielu dziedzinach. Wykorzystanie jej stanie się priorytetem wielu przedsiębiorstw.

Tomasz
niedziela, 5 maja 2019, 19:26

Dokładnie, tylko czekać aż będziemy mogli wykorzystywać potencjał tej sieci w Polsce. Zapowiada się bardzo ciekawie.

Tweets Space24