Inteligentna analiza obrazowa od Lockheeda Martina. Usprawni identyfikację celów

6 czerwca 2019, 16:44
chicago_ohare_-8790065_4197720_annotated_preds
Prezentacja działania systemu GATR - wykryte (zielone obramowanie) samoloty na lotnisku O'Hare w Chicago. Fot. Lockheed Martin [lockheedmartin.com]


Koncern Lockheed Martin zaprezentował możliwości swojej dojrzewającej usługi z zakresu zautomatyzowanej analizy zobrazowań satelitarnych, pod kątem wykrywania konkretnych obiektów i celów spełniających określone kryteria. Nowe rozwiązanie działa w oparciu o metody heurystyczne i algorytmy sztucznej inteligencji, zapewniające znaczne przyspieszenie pracy z danymi obrazowymi. System ma być odpowiedzią na coraz mniej realne możliwości ręcznej analizy ogromnej ilości dostępnych współcześnie zasobów informacji satelitarnych.

Lockheed Martin opracował swój system badania zobrazowań satelitarnych w oparciu o ogólno dostępne (open source) biblioteki i algorytmy sztucznej inteligencji, zapewniające skuteczną i szybką identyfikcję oraz klasyfikację obiektów na rozległych obszarach. Jak zapewniają przedstawiciele koncernu, ich nowe rozwiązanie (Global Automated Target Recognition – GATR) pomoże zaoszczędzić wiele godzin pracy analityków, którzy do tej pory byli zmuszeni ręcznie kategoryzować i identyfikować elementy widoczne na zdjęciach satelitarnych.

System działa w chmurze, wykorzystując platformę danych geoprzestrzennych firmy Maxar, Geospatial Big Data (GBDX). Rozwiązanie to oferuje dostęp do zasobnej, „ważącej” ponad 100 petabajtów biblioteki komercyjnych zdjęć satelitarnych oraz milionów zakodowanych etykiet danych w dziesiątkach kategorii. Ich zastosowanie pozwala na szybkie doskonalenie algorytmu uczenia się w użytym schemacie sztucznej inteligencji. Szybkie procesory graficzne pozwalają GATR sprawnie skanować duże obszary, podczas gdy model heurystyczny automatyzuje rozpoznawanie zadanych obiektów. System analizuje cechy charakterystyczne obszaru lub obiektu, ucząc się rozróżniać tak drobne detale, jak różnice w rozmiarach i układzie płatowca odmiennych typów maszyn (np. samolotów transportowych i myśliwców). GATR sprawdza pod tym kątem duże obszary, wielkości pojedynczego państwa bądź stanu.

Przedstawiciele firmy Lockheed Martin zaprezentowali GATR po raz pierwszy podczas odbywających się na początku czerwca br. targów GEOINT 2019 w San Antonio w stanie Teksas. „Obecnie dostępnych jest więcej komercyjnych danych satelitarnych, a identyfikacja obiektów była jak dotąd nadal w dużej mierze procesem ręcznym” – stwierdziła podczas swojego wystąpienia wiceprezes i dyrektor generalny Lockheed Martin Space Mission Solutions, Maria Demaree. „Modele sztucznej inteligencji, takie jak GATR, odciążają analityków, pozwalając im skupić się na zadaniach wyższego poziomu” - uzasadniła.

W istocie GATR jest skomercjalizowaną i znacznie rozwiniętą wersją rozwiązania, jakie zespół pracowników koncernu Lockheed Martin przedstawił w ramach ubiegłorocznego konkursu technologicznego “Functional Map of the World” w projekcie Intelligence Advanced Research Projects Activity. Inicjatywę zorganizowało amerykańskie państwowe biuro dyrektora ds. wywiadu wewnętrznego (Office of the Director of National Intelligence). Zespół LM został w nim sklasyfikowany w pierwszej piątce uczestników, wobec 69 zgłoszonych.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Henryk
piątek, 7 czerwca 2019, 01:52

Aż się prosi coś takiego opracować dla polskiej armii i zintegrować z dronami. On-line podgląd z wykazem rozpoznanych celów, bezpośrednio udostępnianych naszej artylerii 155 mm lub Himars. Rzecz nie jest tak trudna, bo najnowsze zabawki Nividii dostarczają sprzęt o zarąbistej mocy za niewielkie pieniądze, a Google Maps (i pokrewne) dostarczają danych treningowych dla sieci neuronowych. Problem w tych pacanach decydentach.

Fanklub Daviena
piątek, 7 czerwca 2019, 11:08

Jestem za, ale nie miej nadmiernych oczekiwań: w czasie wojny nie będą dostępne te komercyjne usługi. I tak jak to dostarczy danych treningowych dla nas, tak dostarcza danych treningowych dla Rosjan. Którzy potem wiedzą, że jak np. obok czołgów postawią np. dmuchane różowe słonie to... sieć neuronowa głupieje (testują takie rzeczy) i przestaje widzieć czołgi itp. I oczywiście Google Maps nie są aktualne oraz wiele regionów nie obejmują.

Podatnik polski
czwartek, 6 czerwca 2019, 20:22

LM działa jak "integrator marży": używa cudzych rozwiązań i sprzedaje za pewnie bajońską marżę. Z cudzych źródeł to takie coś Polska może zrobić sama.

Kościuszko
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 16:46

To niech zrobi, kto jej tego broni... skąd ten sarkazm, zazdrość.

Gts
piątek, 7 czerwca 2019, 05:04

Wiele spółek już tak działa. Jakaś firma robi dobre rozwiązanie, ale nie ma kapitału na produkcje w milionach szt. Z "pomocą" przychodzi korpo takie jak LM.

Tweets Space24