Reklama

SATELITY

ICEYE: tryb precyzyjnego obrazowania Spotlight dostępny dla klientów

Ilustracja: ICEYE [iceye.com]
Ilustracja: ICEYE [iceye.com]

Firma satelitarna Iceye uruchomiła komercyjny dostęp do swojego nowego trybu obrazowania radarowego wysokiej rozdzielczości, znanego pod nazwą Spotlight. Usługa bazuje na zastosowaniu zaawansowanej autorskiej technologii, umożliwiającej precyzyjne obrazowanie powierzchni Ziemi z pokładu lekkich satelitów z wykorzystaniem radaru o syntetycznej aperturze (SAR). System fińsko-polskiej spółki oferuje użytkownikom rozdzielczość przestrzenną rzędu nawet 1 metra.

Gotowość do udostępnienia odbiorcom komercyjnym funkcji obrazowania radarowego Spotlight firma ICEYE ogłosiła 16 października tego roku. Wcześniej trwały intensywne próby działania nowego trybu, których pierwsze efekty przedstawiono 9 sierpnia 2019 roku, udostępniając opinii publicznej wstępne zobrazowania radarowe wysokiej rozdzielczości wykonane w tej konfiguracji. Jak wówczas wskazano, zostały one pozyskane z użyciem wystrzelonego w grudniu 2018 roku satelity Iceye-X2.

ICEYE jest obecnie operatorem trzech wystrzelonych lekkich satelitów SAR. Firma uruchomiła swojego pierwszego mikrosatelitę w styczniu 2018 roku. Obecnie planowane jest wystrzelenie – jeszcze przed końcem 2019 roku – dwóch kolejnych instrumentów obrazowania radarowego.

Systemy radarowej obserwacji Ziemi nie potrzebują przejrzystego, bezchmurnego nieba do gromadzenia zdjęć – działają przez całą dobę i we wszystkich warunkach pogodowych. Innowacją rozwiązania oferowanego przez ICEYE jest umieszczenie tego typu zdolności na platformach mikrosatelitarnych, wespół z zapewnieniem dostępu do precyzyjnych zobrazowań radarowych szerokiemu gronu odbiorców prywatnych.

Jak deklarują przedstawiciele spółki, zobrazowania radarowe wysokiej rozdzielczości są szczególnie przydatne do rozróżniania małych obiektów i pomagania użytkownikom danych w klasyfikacji wszystkich obserwowanych przedmiotów z większą pewnością. ​Zdjęcia tego typu mają być szczególnie przydatne w liczeniu pojazdów, szacowaniu szkód majątkowych, prowadzeniu nadzoru morskiego i monitorowaniu zasobów surowcowych, takich jak rudy żelaza i węgiel.

„Sektor towarowy jest wczesnym przykładem, który może świadczyć o tym, jak duży wpływ ma dostępność obrazowania SAR w wysokiej rozdzielczości” - powiedział Pekka Laurila, dyrektor ds. Strategii i współzałożyciel ICEYE. „Teraz można śledzić konkretne lokalizacje, często z wysoką niezawodnością i na niewiarygodnym poziomie szczegółowości” – podkreślił. Laurila zapewniły przy tym, że świeżość usług oferowanych przez Iceye gwarantuje ich nabywcom poważną przewagę konkurencyjną w rozpoczętej już początkowej fazie dystrybucji.

Reklama

Komentarze

    Reklama