Hyten: broń hipersoniczna Rosji i Chin stanowi zagrożenie dla USA

21 marca 2018, 12:16
Hyten1
Fot. U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Jonathan Lovelady

Szef Dowództwa Strategicznego USA (STRATCOM) generał John Hyten oświadczył, że Chiny i Rosja „agresywnie” pracują nad hipersonicznymi pociskami rakietowymi, a Stany Zjednoczone nie są w stanie bronić się przed nimi – informuje CNBC.

„Nie mamy żadnych środków obronnych, które mogłyby uniemożliwić użycie takiej broni przeciwko nam” – powiedział Hyten we wtorek 20 marca na forum senackiej komisji sił zbrojnych. Dodał, że oznacza to, iż obecnie USA muszą polegać na odstraszaniu nuklearnym przed użyciem tej tzw. broni hipersonicznej.

1 marca prezydent Rosji Władimir Putin, mówiąc o modernizacji uzbrojenia wojsk swego kraju, zaprezentował m.in. dwa przykłady broni naddźwiękowej (hipersonicznej). Jednym z nich jest pocisk przeciwokrętowy Kinżał (Kindżał) o zasięgu ponad 2000 km, przenoszony przez myśliwiec MiG-31. Poinformował, że pociski Kinżał rozmieszczono w Południowym Okręgu Wojskowym Rosji, obejmującym m.in. Kaukaz i regiony graniczące z Ukrainą. Drugą bronią hipersoniczną, o której mówił Putin, jest międzykontynentalna rakieta balistyczna, nazwana Awangard. Może ona docierać do celu z prędkością 20 razy przekraczającą prędkość dźwięku. Jej testy zakończyły się w 2017 roku.

Prezentując nowe rodzaje uzbrojenia Putin przypomniał, iż Rosja ostrzegała wcześniej USA, że będzie podejmować kroki w odpowiedzi na rozwijanie systemu obrony przeciwrakietowej. Wskazał, że w 2004 roku zapowiadał dążenie do pozyskania broni nowej generacji. "Wtedy z nami nikt nie chciał rozmawiać w sposób merytoryczny, nikt nas nie słuchał. To posłuchajcie teraz!" - oświadczył.

Generał Hyten podkreślił potrzebę uzupełnienia arsenału sił USA o „nowy typ broni nuklearnej”, tzn. o głowicę nuklearną małej mocy do pocisków rakietowych wystrzeliwanych z okrętów podwodnych. Uznał, że taka broń odstraszająca to reakcja na zagrożenie, stwarzane zwłaszcza przez Rosję. Zwrócił uwagę, że Putin już w kwietniu 2000 roku zapowiadał, iż rosyjska doktryna militarna będzie obejmowała użycie broni nuklearnej małej mocy na polu walki.

Czytaj też:  Rakiety strategiczne i lasery. Putin pokazuje osiągnięcia i szykuje się do wyborów [RELACJA]

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 105
Artek
poniedziałek, 21 maja 2018, 23:44

Maskirowka- co oni naprawdę knują tego nikt nie wie

Olgierd
poniedziałek, 26 marca 2018, 23:43

Miał być nowy czołg T 14 Armata. A jest masowa modernizacja T 72B. Miał być myśliwiec piątej generacji. A jest wyprofilowany Su 27 z numerem o 30 większym. Teraz jesteśmy świadkami kolejnej bajeczki o mitycznym rosyjskim uzbrojeniu. Zobaczymy co wyniknie z tej bajeczki :)

faraon
niedziela, 5 maja 2019, 15:21

Napoleon wraz z całą zachodnią europą zdobył rosję. Niemcy wraz z całą zachodnią europą zdobyli w czasie I i II wojny światowej rosję. A ta biedna, zacofana rosja dała takiego łupnia że smród do tej pory pozostał. Skoro usa jest takim kozakiem do dlaczego nie spróbuje konfrontacji? Prostaku.

Fun funów USA
sobota, 24 marca 2018, 23:06

Zobaczcie jak \"Davien\" \"odżył\" po tym jak moderator skasował posty na jego temat! ( wcześniej nie napisał nawet jednego postu co do niego \"niepodobne\" a teraz znowu \"błyszczy\") Przypadek? Nie sadzę;

Davien
środa, 28 marca 2018, 16:53

Wow fun widze że wkońcu po tej kompromitacji cię dopuscili do klawiatury:)) No to czekam na kolejny blamaż:)

Gość
piątek, 23 marca 2018, 09:21

Dziwi mnie dlaczego teraz dopiero w USA zaczynają myśleć na temat tych rakiet. Wiadomo że przy tak dużej szybkości rakiet hipersonicznych, niema takiej obrony na świecie która by była w stanie te rakiety strącić.

Davien
środa, 28 marca 2018, 16:54

Panie Gośc szybkośc pocisków hipersonicznych jest znacznie mniejsza niz iCBM-ów a jakos z ich stracaniem nie ma wielkich problemów. Akurat do USA należy rekord hipersonicznego lotu napędowego i ani Rosja ani Chiny nie są w stanie ciagle go pobić.

Sailor
czwartek, 22 marca 2018, 19:07

Chiny, a w szczególności Rosja potrząsają groźnie szabelką i wprowadzają atmosferę zagrożenia. Oczywiście z różnych powodów ale efekt jest taki sam. Mianowicie wprowadzając atmosferę zagrożenia dają Amerykanom pretekst do wyścigu zbrojeń, na który społeczeństwo by się inaczej nie zgodziło. Wyścigu zbrojeń, którego Chiny, a tym bardziej zacofana Rosja nie mają szans wygrać.

gosc
piątek, 23 marca 2018, 22:03

przestan konfabulowac ,placa ci za to?.podaj budzety ssameryki ,nato ,rosji i chin a potem bredz.

Tweets Space24