Grupa Virgin: pierwsze zlecenie od Departamentu Obrony USA

17 listopada 2017, 14:53
LauncherOne

Mniej niż miesiąc temu Virgin Orbit utworzyło firmę zależną pod nazwą VOX Space. Nowy podmiot dedykowany jest wynoszeniu niewielkich satelitów dla celów militarnych i związanych z rozpoznaniem. Przedsiębiorstwo już otrzymało pierwszy kontakt na wyniesienie ładunku dla Departamentu Obrony. 

Virgin Orbit to część koncernu sir Richarda Bransona poświęcona wynoszeniu na orbitę niewielkich satelitów. Misje te mają być realizowane za pomocą małej rakiety LauncherOne, która będzie odbywać pierwszy etap lotu podwieszona do zmodyfikowanego samolotu pasażerskiego Boeinga o nazwie własnej „Cosmic Girl”. Virgin Orbit utworzyło niedawno pod nazwą VOX Space spółkę zależną, która ma także wynosić satelity przy użyciu systemu LauncherOne, tyle, że dla sił zbrojnych oraz administracji zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i państw sojuszniczych.

Niesamowita responsywność i dostępność LauncherOne są teraz dostępne na krajowym rynku bezpieczeństwa. (…) VOX Space oferuje kluczową usługę dla bardzo ważnego segmentu rynku.

Dan Hart, CEO Virgin Orbit

W czwartek 16 listopada 2017 r. podano do wiadomości publicznej, że pierwszy lot zdecydował się wykupić u VOX Space amerykański Departament Obrony. Ta militarna misja zostanie zrealizowana przez przewoźnika najprawdopodobniej w styczniu 2019 r. Zadanie, określane jako Space Test Program (STP), będzie wykonane dla Sił Powietrznych USA. Zapewniony przez VOX Space system nośny LauncherOne wyniesie na orbitę nieduże satelity, pełniące rolę demonstratorów technologii.

Wyjątkowe możliwości produkcyjne i operacje powietrzne LauncherOne już przyniosły korzyści w postaci bardzo atrakcyjnych usług dla sektora komercyjnego, a dzięki temu kontraktowi nasi żołnierze mogą teraz zacząć odczuwać te same korzyści. Z niecierpliwością oczekujemy na pokazanie nowego i lepszego sposobu podróżowania w kosmos i doceniamy innowacyjność oraz kreatywność, które zostały zademonstrowane przez Departament Obrony.

Mandy Vaughn, szefowa VOX Space

Departament Obrony USA zainteresował się ofertą podmiotu z Virgin Group poszukując nie tylko taniego, ale także elastycznego i możliwie szybkiego w działaniu przewoźnika, który zapewni dostęp na orbitę małym urządzeniom.

Pojawiał się stały przekaz, że Departament Obrony musi stać się bardziej elastyczny, działać bardzie przystępnie cenowo, napędzać innowacje i zasysać je z branży komercyjnej. Postrzegamy siebie jako doskonale pozycjonowanych pod tym kątem.

Dan Hart, CEO Virgin Orbit

VOX Space, korzystając z technologii LauncherOne, będzie mogło wynosić na niską orbitę okołoziemską (LEO) ładunki użyteczne o masie do ok. 200 kg.

Czytaj też: VOX Space: oferta Virgin Orbit dla sektora rządowego