Reklama

Polska

Gowin: Polsko-chiński satelita poleci na orbitę Księżyca

Fot. MNiSW
Fot. MNiSW

Jarosław Gowin ujawnił rezultaty rozmów z przedstawicielami Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej. W 2018 roku na orbitę Księżyca trafi polsko-chiński satelita. Głównym celem naukowym misji będzie zbadanie niewidocznej z Ziemi tzw. ciemnej półkuli Księżyca. 

Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin przebywał w październiku br. z wizytą w Chinach. Rozmawiano m.in. o współpracy naukowej oraz w programach kosmicznych. W tym pierwszym obszarze Jarosław Gowin potwierdził, że Wicepremier Chin Liu Yandong zadeklarowała, że jej rząd przeznaczy 20 mln dolarów na wspólne przedsięwzięcie badawcze, najprawdopodobniej w obszarze górnictwa lub technologii kosmicznych. 

Czytaj więcej: 20 mln USD na polsko-chiński projekt badawczy. Trafią do sektora kosmicznego?

Wicepremier odwiedził także Chińską Narodową Agencję Kosmiczną, z którą w czerwcu br. porozumienie o współpracy podpisała Polska Agencja Kosmiczna. Efektem rozmów prowadzonych z jej przedstawicielami jest projekt wspólnej misji kosmicznej. Chiny chcą już w 2018 roku wysłać na orbitę Księżyca polsko-chińskiego satelitę, na którym zostaną zainstalowane instrumenty pomiarowe zbudowane przez naukowców z nad Wisły. Głównym celem badawczym misji ma być niewidoczna z Ziemi tzw. ciemna strona Srebrnego Globu. 

"Z racji tego, że Chiny traktują Polskę jak pomost do Europy Środkowo-Wschodniej, mamy szansę rozwijać współpracę na płaszczyźnie nie tylko naukowej, co mnie jako ministra nauki interesuje najbardziej, ale również geopolitycznej czy gospodarczej" – stwierdził na konferencji prasowej podsumowującej wizytę w Państwie Środka Jarosław Gowin.

Czytaj więcej: Gowin: liczymy na współpracę z Chinami w sektorze kosmicznym

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama