Reklama

Polska

Firma SpaceForest z Gdyni zbuduje rakietę suborbitalną

Ilustracja: SpaceForest via Facebook
Ilustracja: SpaceForest via Facebook

W ramach programu „Szybka Ścieżka” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przedsiębiorstwo SpaceForest złożyło wniosek o dofinansowanie swojej rakiety suborbitalnej SIR (ang. Suborbital Inexpensive Rocket). W październikowym firma zdobyła pierwsze miejsce ex aequo z pięcioma innymi wnioskami, zdobywając 21 na 23 możliwe do zdobycia punkty.

Projekt rusza od kwietnia 2018 roku. W przeciągu najbliższych kilku lat firma planuje stworzyć pierwszą polską rakietą zdolną zaoferować wynoszenie ładunków o masie 50 kg na wysokość 150 km. Dziesięciometrowy kolos zapewni tym samym korzystne pod kątem kosztów warunki do badań w mikrograwitacji, niezbędne dla rodzącego się przemysłu kosmicznego w Polsce. Z racji podejścia projektowego „design to cost” rakieta będzie atrakcyjna kosztowo także dla podmiotów zagranicznych - ma bowiem zaoferować najniższe ceny takich usług na świecie.

Stawiamy na pełną kontrolę i bezpieczeństwo lotów, a przede wszystkim bezpieczne odzyskiwanie całej rakiety, zarówno części silnikowej jak i ładunkowej. Rakieta będzie wyposażona w system kontroli i sterowania lotu oraz sterowany spadochron główny pozwalający na wylądowanie na zdefiniowanym, niewielkim obszarze.

informacja SpaceForest


Szefowie SpaceForest wierzą, że dzięki cechom rakiety SIR możliwe będzie przeprowadzanie jej lotów w Polsce, nad wodami Bałtyku. W tej sprawie liczą na wsparcie instytucji państwowych w ramach koordynacji działań przyszłego „polskiego kosmodromu”.

Projekt jest szansą rozwinięcia krajowych kompetencji, a przede wszystkim daje możliwość rozwoju pewnych technologii, które będą mogły być następnie użyte przy budowie polskiej małej rakiety nośnej.

Czytaj też: Powstał projekt Krajowego Programu Kosmicznego. Minisatelita obserwacyjny i szeroki rozwój sektora [ANALIZA]

Reklama

Komentarze

    Reklama