Teleport satelitarny firmy EXATEL oficjalnie otwarty

22 czerwca 2021, 13:35
EXAT tele
Ilustracja: EXATEL [exatel.pl]

Polska spółka telekomunikacyjna EXATEL zaprezentowała swoją nowo oddaną do użytku naziemną stację obsługi transmisji satelitarnej. Wraz z uroczystym otwarciem infrastruktury teleportu satelitarnego (we wtorek 22 czerwca) opublikowano także materiał wideo z animacją prezentującą jego główne składniki.

Nowo powstały teleport satelitarny to zespół anten oraz pomieszczeń technicznych składających się na naziemny segment obsługujący satelitarną transmisję sygnału. Infrastruktura ośrodka powstała na terytorium Polski w 2021 roku i nadzorowana jest przez firmę EXATEL - polskiego operatora telekomunikacyjnego, będącego spółką Skarbu Państwa.

Exatel podjął się budowy teleportu satelitarnego całkowicie w oparciu o środki z budżetu własnego spółki (bez zaciągania kredytu). Realizację przedsięwzięcia potwierdzono jeszcze w październiku 2020 roku, deklarując wówczas zainteresowanie pozyskaniem segmentu naziemnego z możliwością kontroli misji, opisywanego jako pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie Środkowo-Wschodniej kontrolowane przez spółkę Skarbu Państwa. "Z jego usług będą mogły skorzystać organizacje krajowe, jak i zza granicy" – deklarowano w tamtym czasie.

Uruchamianie pierwszych usług świadczonych z wykorzystaniem teleportu satelitarnego EXATEL rozpoczął już wcześniej – o czym wspomniał podczas okolicznościowej konferencji prasowej 27 maja (poświęconej wynikom spółki za 2020 rok i pierwszy kwartał roku kolejnego) wiceprezes spółki, Rafał Magryś. „Już dziś z jego usług korzysta Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wkrótce będziemy mogli świadczyć usługi łączności satelitarnej również dla podmiotów komercyjnych” – wskazał wówczas.

Oferta korzystania z teleportu satelitarnego EXATEL kierowana jest zarówno do odbiorców instytucjonalnych, jak i prywatnych. "Zapraszamy wszystkie zainteresowane firmy do korzystania z naszego teleportu" – zachęcał podczas majowego spotkania wiceprezes Magryś.

Exatel to polski operator telekomunikacyjny oraz dostawca usług teleinformatycznych (ICT), cyberbezpieczeństwa oraz łączności satelitarnej - w tym ostatnim obszarze świadczy usługi od blisko trzech lat. Firma planuje przy tym zwiększony nacisk na rozwój także upstream'owego potencjału satelitarnego.

Na początku 2020 roku wiceprezes Rafał Magryś zaprezentował firmową strategię rozwoju segmentu kosmicznego (infrastruktury orbitalnej). W tym roku natomiast ujęto w tym wątku propozycję budowy Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi, jaką przedstawiono w ramach projektów zgłoszonych do Krajowego Planu Odbudowy ("fiszki" zgłaszane w czwartym kwartale 2020 roku). Założeniem jest stworzenie (z wiodącym udziałem spółki EXATEL) narodowej konstelacji satelitarnej umożliwiającej świadczenie usług obrazowania z orbity – projekt opiewający na łączną kwotę 693,9 mln PLN. Dane z rozważanego systemu miałyby być dostępne na użytek publiczny i komercyjny.

Wśród kolejnych, bardziej oddalonych w czasie zamierzeń satelitarnych EXATEL ujmuje również pozyskanie satelity telekomunikacyjnego na orbicie geostacjonarnej. Zanim to nastąpi, nowo powstały teleport będzie współpracował z instrumentami orbitalnymi zewnętrznych operatorów.


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl
Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
PawełR
wtorek, 29 czerwca 2021, 12:50

Jak na teleport (oceniając po materiałach), to jakiś żart .. same czasze, bez grzania (w Polsce!) i zero urządzeń RF .. taka ładna bajeczka i propaganda pod pojawiający się budżet na rozwiązania satelitarne .. jedyny słuszny w Polsce jest w Mińsku (ale już nie Polski) z całą infrastrukturą i zespołem doświadczonych specjalistów. Genralnie to się może nadaje do odbierania TV i niedużego ruchu data i tyle. PawełR.

Obserwator
środa, 23 czerwca 2021, 18:27

Jeżeli ktoś tak bardzo chce się chwalić dużym sukcesem powinien powiedzieć gdzie ten nowy teleport został zbudowany, jak on wygląda i jakie usługi będzie świadczyć. Trzeba wprost powiedzieć ze anteny zostały zainstalowane na terenie nienależącego do Exatela a usługa jest świadczona dla instytucji Państwowej (czyli na tym terenie został zbudowany przysłowiowy "teleport"). Projekt, który został wykonany pod stołem bez przetargu. W taki sposób robi się projekty w naszym kraju i ogłasza się wielki sukces. Panowie Ministrowie czy tak należy robić biznesy i popierać fałszywą propagandę ( marketing).

hermanaryk
czwartek, 24 czerwca 2021, 01:08

Macie satelity, to sobie ten teleport znajdźcie :)

Kerry
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:00

Od kiedy spółka dysponująca własnym majątkiem ma obowiązek ogłaszać przetargi? Wiesz o czym ty piszesz? I w jakim celu jest ci potrzebna lokalizacja teleportu? Ta wiedza w jakiś sposób zmieni twoje życie? Bardzo dobrze, że lokalizacja nie jest podana bo jak widać Rosyjskich "braci" wtykających nos w nie swoje sprawy nie brakuje na forach.

Gonzo
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:22

Ot wielka tajemnica w XXI wielu. Nikt na świecie nie robi z tego wielkiej sprawy czy tajemnicy ale w Polsce zawsze po cichutku … trochę jakby cos było jedna na rzeczy :) Trzeba pamiętać ze spółka państwowa, moja i twoja a nie Rycha i Zdzicha i obywatel ma prawo wiedzieć po co, na co i gdzie itp itd. Jedyne co zwalnia od tego to tajemnica handlowa lub państwowa tak informacja się należy bo to z naszej kasy i czy to nie kolejne obajtkowo? A Kerry proszę ta agresję i wydumane ruskich to sobie daruj, bez sensu

Kerry
czwartek, 24 czerwca 2021, 18:25

Bądź poważny a nie opowiadaj bzdur. Żadne poważne państwo na świecie nie zdradza opinii publicznej danych wrażliwych i lokalizacji infrastruktury krytycznej, gdyż w dobie powszechnego białego wywiadu jest to śmiertelne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Przypominam, że w krajach demokratycznych obywatela reprezentują wybrani posłowie i senatorowie, którzy to poprzez posiedzenia niejawne parlamentu i komisje sprawują kontrolę nad zarządzaniem infrastrukturą krytyczną. Na koniec nie będziesz mi mówił co mam pisać a czego nie. To, że jak widać po twoim wpisie mało rozumiesz i mało dostrzegasz z tego co się wokół nas dzieje nie znaczy, że każdy ma podobnie.

Swój
piątek, 25 czerwca 2021, 13:08

Pełnienie tak niż było w mailach „rządowych”

Alti
czwartek, 24 czerwca 2021, 04:23

Całkowita racja. Takich informacji nie powinno się ujawniać publicznie

BDU
wtorek, 22 czerwca 2021, 21:30

Po tym jak daliśmy wyzłomować Francuzom nasz ośrodek w Psarach budujemy łączność satelitarną na nowo.

Dudley
środa, 23 czerwca 2021, 13:09

To trzeba było odkupić od francuzów tą część infrastruktury, zmodernizować i znaleźć ekonomiczne uzasadnienie na dalsze funkcjonowanie. Komu na początku lat XXI w sprzedawał byś usługi łączności satelitarnej? Wojsku, polskim korporacjom i ich oddziałom rozsianym na całym świecie, polskim kopalniom w Afryce Amerkach i Azji, a może ogromnej flocie statków rybackich operujących na morzach i oceanach?

mw
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:31

Popatrz Waśc na każdą stację paliw. Na każda bramownicę na drodze. Wszędzie tam anteny sat....

Ijuysju
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:07

Nie ma czegoś takiego jak „polskie korporacje”. Nie zmyślajmy pojęć.

KrzysiekS
wtorek, 22 czerwca 2021, 20:50

Prześwietlić ludzi EXATEL spisać umowę i korzystać z nich w celach militarnych, geodezyjnych itp.

hermanaryk
środa, 23 czerwca 2021, 00:30

Exatel jest w 100% spółką skarbu państwa i obsługuje łączność "wrażliwą". Rząd musiałby spisać umowę sam ze sobą :)

Tweets Space24