Roskosmos: trzy bezzałogowe starty Sojuza przed kolejną misją załogową

18 października 2018, 06:03
Sojuz_start
Fot. Rosyjskie Ministerstwo Obrony

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała w środę 17 października, że przeprowadzi do końca roku trzy bezzałogowe starty rakiet kosmicznych, zanim dojdzie do ponownego startu załogowego. 10 października podczas startu załogowego statku Sojuz MS-10 doszło do awarii.

Jak zapowiedział na środowej konferencji prasowej wiceszef Roskosmosu Siergiej Krikalow, start załogowy z użyciem rakiety nośnej Sojuz-FG przeprowadzony zostanie po tym, jak komisja państwowa badająca przyczyny awarii ustali jej przyczynę. Ponadto muszą zostać podjęte kroki w celu zapobieżenia kolejnej awarii - podkreślił Krikalow.

"Przed następnym startem załogowym, który planowany jest na początek grudnia, będziemy mieli co najmniej trzy starty" - dodał Krikalow. Wymienił start z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, start pojazdu bezzałogowego oraz start bezzałogowego statku kosmicznego Progress. Użyte zostaną rakiety typu Sojuz.

Statek kosmiczny MS-10 wystartował w miniony czwartek o godzinie 11.40 czasu moskiewskiego (godz. 10.40 czasu polskiego) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Do awarii doszło około dwóch minut po starcie. Jednocześnie bez zarzutu zadziałał system ratowniczy: dwaj kosmonauci - Amerykanin Nick Hague i Rosjanin Aleksiej Owczynin - zdołali wylądować awaryjnie. Była to pierwsza tego rodzaju awaria przy starcie od ponad 30 lat. Trwa ustalanie jej przyczyn.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Davien
środa, 24 października 2018, 21:10

Panie obserwator, RD-171MW nie jest nowym silnikiem, to na razie jedynie makieta kolejnego wariantu silnika RD-171 czyli starego silnika Zenitów wywodzacego sie jeszcze z RD-170. Jest to silnik o ciagu prawie 2x większym niz RD-180 i ponad 2x większym od RS-58 a napedzana nim rakieta ma miec znacznie gorsze mozliwości od Atlasa czy Delty iVH, ciekawe czemu?:)

Obserwator
niedziela, 21 października 2018, 01:55

W ramach programu Feniks prowdzone są przez NPO Energomasz prace nad nowym silnikiem rakietowym RD-171MW, który ma stanowić napęd główny projektowanej rakiety nośnej Sojuz-5. Prototyp silnika ma powstać jeszcze do końca bieżącego roku. Seryjne RD-171MW będą dostarczane od 2021 roku. Natomiast w 2022 roku planowany jest pierwszy lot bezzałogowego Sojuza-5. Start nowej rakiety nośnej w wersji załogowej ma odbyć się 2024 roku.

Tweets Space24