Rosja: Laser bojowy Pierieswiet wchodzi do użycia [WIDEO]

5 grudnia 2018, 10:57
pieries
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

System laserowy Pierieswiet wszedł do służby w siłach zbrojnych Rosji - poinformował rosyjski resort obrony. Laser bojowy był jednym z kilku najnowocześniejszych rodzajów uzbrojenia, o których pozyskaniu przez Rosję mówił w marcu prezydent Władimir Putin.

Ministerstwo obrony opublikowało w środę 5 grudnia krótkie nagranie mobilnego zestawu laserowego opatrując je informacją, iż Pierieswiet rozpoczął dyżur bojowo-doświadczalny w siłach zbrojnych. Resort dodał, że ten system uzbrojenia "oparty jest na nowych zasadach fizyki".

Laser zaczął trafiać do armii w zeszłym roku i rozpoczęto szkolenie obsługujących go załóg - dodało ministerstwo.

O możliwościach nowego systemu nie informowano oficjalnie. Zdaniem eksperta wojskowego Wiktora Murachowskiego przeznaczeniem systemów jest osłanianie pozycji rosyjskich pocisków międzykontynentalnych i "oślepianie" systemów rozpoznania potencjalnego przeciwnika.

W istocie zakres zastosowań nowej rosyjskiej broni pozostaje niewiadomą. Ministerstwo Obrony oświadczyło w tej kwestii – skądinąd bardzo ogólnie – że zadaniem systemu laserowego jest ”uniemożliwienie jakiejkolwiek agresji względem Federacji Rosyjskiej lub jej sojuszników”. Sam prezydent Putin stwierdził z kolei, że dzięki bojowemu laserowi „potencjał obronny Rosji uległ zwielokrotnieniu”.

W maju zapowiadano, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat Pierieswiet może zostać pokazany na dorocznej defiladzie wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa obchodzonego 9 maja.

PAP/MK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Lord Godar
środa, 5 grudnia 2018, 16:22

Rosja ... inne prawa fizyki i inny stan umysłu ... No i klękajcie narody , jak to mówił Ferdek ...

Steve
środa, 5 grudnia 2018, 15:25

Jakieś to trochę toporne i nieco pokraczne:) Poza tym "nowa fizyka" - to brzmi dumnie.

bender
środa, 5 grudnia 2018, 15:24

Od lat niecierpliwie czekam na kolejny wielki przełom w fizyce być może łączący ogólną teorię względności z fizyką kwantową, może dowód na istnienie ciemnej energii, a tu proszę, kompletna niespodzianka: przełom przyszedł z Rosji i to w postaci nie nowego prawa czy odkrycia fizycznego, ale nowego systemu uzbrojenia, który "oparty jest na nowych zasadach fizyki". Czyli nie korzysta z mechaniki Newtona, nie korzysta z teorii względności, nie korzysta ze splątania kwantowego... I do tego jeszcze pojedynczy eksperymentalny egzemplarz sprawił, że "potencjał obronny Rosji uległ zwielokrotnieniu". To tłumaczy, czemu Rosjanie nie musza się niczym przejmować. Ich, po prostu, dotyczą inne zasady fizyki :-D Mam też podejrzenie, że nowych zasad fizyki nie trzeba również badać ani tym bardziej udowadniać. Je się po prostu wprowadza dekretem prezydenta :-D

Szojgu
środa, 5 grudnia 2018, 14:45

Będą lecieć pierze!;)))))

Kiks
środa, 5 grudnia 2018, 14:40

Świat ma ten zapyziały kraj w głębokim poważaniu, a ci tu o agresję proszą się. Litości.