Reklama

Polska

Emilewicz: Polska aktywnym uczestnikiem debaty na Radzie Ministerialnej ESA [Space24.pl TV]

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

”Polityka kosmiczna jest częścią Planu Odpowiedzialnego Rozwoju. Strategia odpowiedzialnego rozwoju jest teraz dokumentem nad którym pracuje niemal cały rząd, a polityka kosmiczna jest jego znaczącym elementem” - mówi w rozmowie ze Space24.pl Jadwiga Emilewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Rozmowa dotyczyła także udziału naszego kraju w tegorocznej Radzie Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej, co Wiceminister podsumowuje: „Przede wszystkim mamy nadzieję, że będziemy nie odbiorcami decyzji ale również aktywnymi uczestnikami tej debaty”

"Polityka kosmiczna jest częścią Planu Odpowiedzialnego Rozwoju. Strategia odpowiedzialnego rozwoju jest teraz dokumentem nad którym pracuje niemal cały rząd, a polityka kosmiczna jest jego znaczącym elementem". - mówi w rozmowie ze Space24.pl wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i wyjaśnia: "Dlaczego? Dlatego, że ma w sobie trzy najistotniejsze komponenty." Zdaniem Wiceminister Rozwoju są to komponent innowacyjny, ściśle związany z branża kosmiczną dzięki któremu możliwy jest tak szybki wzrost tego sektora, możliwość usprawnienia pracy administracji publicznej oraz istotne zwiększenie potencjału bezpieczeństwa państwa. "Te trzy elementy, tak istotne stają się kluczem do pisania strategii polityki kosmicznej" - dodaje Jadwiga Emilewicz.

 

W odniesieniu do zbliżającej się Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej Wiceminister Jadwiga Emilewicz mówi: "Przede wszystkim mamy nadzieję, że będziemy nie odbiorcami decyzji ale również aktywnymi uczestnikami tej debaty. Jak wiemy dyskusja o wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej ale też o odpowiedzialności tych, którzy w tych programach biorą udział toczy się i to nie tylko w Polsce. To jest dyskusja międzynarodowa." Wiceminister Rozwoju precyzuje przy tym, że z krajowego punktu widzenia rozmowy dotyczą przede wszystkim trzech obszarów, którymi są: sposoby eksploatacji przestrzeni kosmicznej i to jak za to wziąć odpowiedzialność, kształt programów opcjonalnych i obowiązkowych oraz tego na jakich zasadach państwa członkowskie będą mogły w nich uczestniczyć, a także tego jak wypracowywane w Polsce technologie przekształcać w technologię globalne. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!