Doradca szefa KGHM: Z górnictwem trzeba będzie wyjść w kosmos [Defence24 TV]

19 listopada 2018, 12:32

„Docelowo, za te kilkadziesiąt lat, faktycznie myślimy poważnie o tym, żeby spojrzeć na kosmos, jako źródło minerałów, jako źródło zasobów. (…) Warto na kosmos patrzeć, jako na potencjalne źródło nowych zasobów, których na Ziemi albo nie ma w ogóle, albo są bardzo ciężko osiągalne” – wyjaśniał w rozmowie ze Space24.pl Radosław Żydok, doradca prezesa KGHM Polska Miedź. Wywiad został nagrany podczas Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem.

Wiemy już dziś, że często asteroidy są źródłami pierwiastków bardzo rzadkich na Ziemi. To są i metale szlachetne, ale też i inne rodzaje pierwiastków, które będą potrzebne dla przemysłu innowacyjnego, przemysłu przeszłości.

Radosław Żydok, doradca prezesa zarządu KGHM Polska Miedź

To, co KGHM może robić dla przedsiębiorstw innowacyjnych – czy to będzie sektor kosmiczny czy też sektor klasycznego górnictwa – to jest przede wszystkim tworzenie rynku. My zamawiamy pewne usługi, zamawiamy pewne rozwiązania wysokotechnologiczne, które są nam potrzebne już dziś, i pewnie w przyszłości też będziemy takie zamawiać. W ten sposób tworzymy całą bazę kooperantów KGHMu.

Radosław Żydok, doradca prezesa zarządu KGHM Polska Miedź
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Gts
poniedziałek, 19 listopada 2018, 22:56

Tak jest jak aie na doradcow bierze znajomych. Pelno tego ostatnio gdzie nie pojde. Ludzie z ego Jobsa, a wiedza i kompetencjami gminazjalisty... wszyscy narzekaja na niekompetencje i arogancje wlasnych przelozonych zatrudnianych przez PIS z klucza znajomosci. Zeny ci ludzie chocisz kompetencje mieli, ale nie maja. Ogromna wiekoszosc z nich to pozoranci, ktorzy ukonczyli szkoly np. torunska tylko dlatego, ze robili za chlopcow na posylki. Kazdy chyba zna takich z wlasnych szkol. Slabi dwojkowicze, ktorych sie przepuszcza bo mozna sie nimi wyslugiwac.

Geoffrey
poniedziałek, 19 listopada 2018, 22:36

@hana - wygląda na to, że on już tam jest.

DSA
poniedziałek, 19 listopada 2018, 22:28

otóż to Panie hana. Górnictwo kosmiczne będzie potrzebne wtedy gdy cywilizacja pozwoli na życie poza Ziemią. Chodzi o regularne osadnictwo, bazy i całą infrastrukturę z przemysłem łącznie a nie tylko loty załogowe czy stacja na niskiej orbicie. Jeżeli ktoś myśli o górnictwie kosmicznym po to by sprowadzać surowce, nawet rzadkie, na Ziemię to nie wie o czym mówi

Dropik
poniedziałek, 19 listopada 2018, 21:48

Co za gość ? Skąd oni biorą takich specjalistów ? Z cukierni Miś?

kosmos
poniedziałek, 19 listopada 2018, 19:03

Za kilkadziesiąt lat to na rynku będzie już pozamiatane. Ale w takim razie oczekuję ,że dotacje i stanowiska urzędnicze też zostaną uruchomione dopiero za kilkadziesiąt lat.

Tweets Space24