Czy balony stratosferyczne zastąpią tradycyjne satelity? Thales Alenia Space na targach MSPO

12 września 2018, 15:37
TAS_Stratobus
Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Thales Alenia Space wraz z operatorem satelitarnym HISPASAT projektuje balony  stratosferyczne do operacji telekomunikacyjnych w technologii 4G/5G. Pierwsze testy odbędą się październiku bieżącego roku.

HISPASAT i Thales Alenia Space prowadzą prace badawcze nad komunikacyjnym balonem stratosferycznym. Demonstracja nowych możliwości ma zostać przeprowadzona na południu Hiszpanii w październiku br. Spółki przetestują technologie 4G/5G w czasie rzeczywistym między smartfonami, a pseudo-satelitą (HAPS – High Altitude Pseudo Satellite), jakim jest balon stratosferyczny.

Projektanci platform stratosferycznych uważają, że mogą one być uzupełnieniem dla satelitów geostacjonarnych. Rozwiązania stratosferyczne oferują większą elastyczność operacyjną, dzięki czemu można szybciej i łatwiej zapewnić lokalnie szerokopasmową telekomunikację oraz łączność na terenach klęsk żywiołowych. Konstelacja satelitów geostacjonarnych nadal będzie działać globalnie i posiadać znacznie większą moc operacyjną niż platformy HAPS.

Oferowany docelowo do tego projektu przez Thales Alenia Space, Stratobus był prezentowany w tym roku m.in. na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Stratobus jest przeznaczony do celów zarówno cywilnych, jak i militarnych. Jego pozycja w stratosferze, w odległości 20 km od powierzchni Ziemi, jest optymalna dla telekomunikacji 4G i 5G czy też misji obserwacji infrastruktury krytycznej lub granic.

Na MSPO można było również zobaczyć kompaktowego satelitę radarowego nowej generacji (SAR), o bardzo wysokiej rozdzielczości,  oferowanego jako rozwiązanie komplementarne do misji optycznych, cywilnych i wojskowych.

image
Model radarowego satelity obserwacyjnego SAR nowej generacji. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Ponadto można było zapoznać się z pełną gamą innowacyjnych systemów obserwacji optycznej, o bardzo wysokiej rozdzielczości, oraz segmentu wyposażenia naziemnego podwójnego zastosowania implementowanego w ramach Space Alliance wraz z spółką Telespazio. Systemy te poza zastosowaniami wojskowymi umożliwiają nadzór morski, mapowanie czy planowanie miast i zabezpieczenie się przed klęskami żywiołowymi.

Na wrześniowych targach World Satellite Bussines Week, które odbyły się w Paryżu Thales Alenia Space został wybrany przez CLS (Collecte Localisation Satellites) i CNES (Centre National d’Etudes Spatiales) do rozbudowania konstelacji 20 nanosatelitów, Kineis dedykowanej do Internetu Rzeczy.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
T.T. Elysium
czwartek, 23 stycznia 2020, 00:45

Te statki powietrzne mają podstawową zaletę,a w zasadzie dwie,mogą manewrować, a dzięki panelom zasilanym energią słoneczną mogą zużywać minimalne ilości paliwa,po drugie już z doświadczeń drugiej wojny światowej wynika ,że są doskonałą bronią, pamiętasz balony zaporowe,no cóż,ze względu na postęp technologii sama zapora może być bardziej zaawansowana od lin stalowych,swoją drogą do uszkodzenia samolotu może doprowadzić zderzenie z ptakiem,elementy z twardszych materiałów o właściwościach integrujących w działanie elektroniki to skuteczna broń. Im szybciej porusza się obiekt tym większe prawdopodobieństwo zniszczenia go podczas zderzenia z zaporą,prawda?

Davien
sobota, 15 września 2018, 10:20

Mazu, pociski jak R-37M maja zasięg liczony w setkach kilometrów, a zasięg radaru na takim sterowcu raczej az tak duzy nie bedzie, zobacz ile ma SPY z AWACS-a a jest to radar o jakim dowolny sterowiec może pomarzyć Panie mp, a ile tych sterowców mozemy posiadac? Do tego emisje radarowa mozna namierzyć wiec pocisków na inne niz z radarami raczej marnowac nie będą. To jest b. dobre rozwiazanie w okresie pokoju.

T.T.Elysium
czwartek, 23 stycznia 2020, 00:35

Mylisz się to część systemu, zresztą jak łatwo zauważyć mogą się bez problemu przyczyniać do neutralizacji pocisków hipersonicznych.

m p
piątek, 14 września 2018, 21:09

Davien I bardzo dobrze. Rakiety p-p tanie raczej nie są, a nie każdy sterowiec musi być zaopatrzony w drogą aparaturę.

MAZU
piątek, 14 września 2018, 17:00

Davien, te obserwacyjne sterowce są po to, aby nie doszło do wojny.

Gort
piątek, 14 września 2018, 09:51

Właściwie dwa,trzy balony na stalę powinny latać nad gminą Gołdap i nad Augustowem. Podobnie nad Hajnówką i nad Bieszczadami. Sama ich obecność będzie krępowac przemieszczenie wojsk. Oczywiście powinny posiadać także i system ratunkowe w razie uszkodzejia lub zestrzelenia. Lepiej by miliony elektroniki nie przepadały bezpowrotnie.

Tweets Space24