W połowie października do w pełni kompleksowej służby został włączony czwarty z następnej partii satelitów europejskiej konstelacji GNSS Galileo. Trzy urządzenia, które współdzieliły z nim rakietę nośną Ariane 5 przeszły ten etap już 2 sierpnia 2018 r. Liczba urządzeń w pełni operacyjnych wzrosła do osiemnastu.
Satelity włączone do systemu do dnia 12 października br. zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną jeszcze w grudniu 2017 r. Po zatwierdzeniu mogą one funkcjonować w ramach usług Open Service, Public Regulated Service oraz Search and Rescue Service.
Przyjęte do służby urządzenia to:
Rozpiętość ich rozłożonych paneli fotowoltaicznych przekracza 14,5 m. Każdy z czterech satelitów waży po ok. 715 kg. Przewidywany okres ich eksploatacji wynosi ponad 12 lat.
W docelowej konfiguracji segment kosmiczny systemu Galileo ma się składać z 30 satelitów, w tym 24 operacyjnych i sześciu zapasowych. Urządzenia te rozmieszcza się na trzech płaszczyznach orbitalnych o inklinacji 56 stopni.
Szacunki wskazują, że w skali globalnej już ponad 100 mln urządzeń wykorzystuje sygnał z konstelacji Galileo.
Od kwietnia 2018 r. wszystkie nowe samochody sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą być wyposażone w odbiornik Galileo.
KomentarzeLiczba komentarzy: 0