Chiny: Udana próba przechwycenia pocisku balistycznego

7 lutego 2018, 11:01
THAAD
THAAD / FOT. MDA

Chińskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek 6 lutego o udanej próbie zestrzelenia z ziemi rakiety balistycznej w środkowej fazie jej lotu. Próbę przeprowadzono w dzień wcześniej w Chinach – przekazano bez podawania szczegółów.

Według komunikatu ministerstwa rakieta balistyczna została strącona w środkowej fazie lotu, ponad atmosferą, przez rakietę wystrzeloną z ziemi. "Próba miała charakter defensywny i nie była wymierzona przeciwko żadnemu krajowi" - zaznaczono.

Komentatorzy zwracają uwagę, że sytuacja w Azji Wschodniej od miesięcy jest napięta w związku ze zbrojeniami atomowymi i balistycznymi Korei Północnej. Źródłem napięć jest również instalacja na terytorium Korei Południowej amerykańskiego systemu obrony rakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), przeciwko czemu protestowały zarówno Chiny, jak i Rosja.

Pekin uważa THAAD za zagrożenie dla swojej suwerenności, tymczasem USA i Korea Południowa twierdzą, że system służy wyłącznie obronie przed potencjalnym zagrożeniem ze strony północnokoreańskich rakiet.

Chiny prowadzą obecnie badania nad wieloma rodzajami rakiet, w tym rakiet do niszczenia satelitów w przestrzeni kosmicznej oraz zaawansowanych rakiet balistycznych zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych – zauważa agencja Reutera.

Rozwój technologii rakietowej jest częścią prowadzonej przez prezydenta Xi Jinpinga kampanii modernizacji chińskiego wojska. Władze w Pekinie nie ujawniają jednak zbyt wielu szczegółów dotyczących chińskiego programu rakietowego, poza sporadycznymi krótkimi komunikatami ministerstwa obrony.

Według państwowych mediów Chiny prowadzą próby systemu przeciwrakietowego od 2010 roku, a celem rozwoju programu rakietowego jest ochrona bezpieczeństwa i suwerenności kraju.

<img src="http://www.cyberdefence24.pl/cache/img/1000_470_matched__p0842i_b3c50a7df2d9abd37d64bbf82d272df3.png" alt="PAP - mini" />

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.