Chiny testują nowy pocisk balistyczny bazowania morskiego

28 grudnia 2018, 08:47
Jin_(Type_094)_Class_Ballistic_Missile_Submarine
Chiński okręt Type 094. Fot. US Navy Office of Legislative Affairs via Wikipedia

Powołując się na nieujawnione źródła w Departamencie Obrony USA, zachodnie agencje informacyjne przekazały doniesienia o serii próbnych odpaleń nieobserwowanego dotąd chińskiego pocisku balistycznego bazowania morskiego JL-3. Testowe wystrzelenia miały zostać wykryte przez amerykańskie satelity wczesnego ostrzegania w okresie między 20 a 23 listopada br. w rejonie Morza Żółtego. Ocenia się, że nowe pociski SLBM odpalano ze zmodyfikowanego konwencjonalnego okrętu podwodnego Type 032, sprawdzając głównie działanie wyrzutni i systemu inicjującego zapłon – bez dogłębnego testowania skutecznego zasięgu rażenia, który szacowany jest przez wywiad USA na ponad 9 tys. km.

Doniesienia o prawdopodobnym przeprowadzeniu przez Chiny pierwszej serii prób z nowym pociskiem SLBM zapoczątkował raport opublikowany 18 grudnia br. przez serwis internetowy Washington Free Beacon. Powołano się w nim na źródła bezpośrednio ulokowane w Pentagonie i federalnych agencjach wywiadu USA. Przekaz ten potwierdził następnie magazyn The Diplomat, w oparciu o własnych rządowych informatorów.

Zgodnie z treścią tych doniesień, seria odpaleń nowego chińskiego pocisku bazowania morskiego miała nastąpić między 20 a 23 listopada br. na Zatoce Pohaj w izolowanej, północno-zachodniej części wybrzeża Morza Żółtego. W trakcie testu odpalono prawdopodobnie 5 rakiet, które startowały ze zmodyfikowanego konwencjonalnego okrętu podwodnego Type 032. Spośród wszystkich pocisków, tylko jeden miał przebyć w locie dystans zbliżony do przewidywanego maksymalnego zasięgu nowego uzbrojenia, czyli blisko 9.000 km. Informacji obrazowych o przeprowadzeniu prób miały dostarczyć satelity amerykańskiego systemu wczesnego ostrzegania.

Okrętowy pocisk JL-3 (Julong-3) zapowiadano już wcześniej jako następcę użytkowanego obecnie strategicznego systemu rakietowego bazowania morskiego JL-2, wzorowanego na konstrukcji lądowego systemu balistycznego DF-31. Istniejące rakiety JL-2 stanowią trzon uzbrojenia strategicznego na wyposażeniu okrętów podwodnych Type 094 SSBN (Chiny dysponują aktualnie co najmniej czterema takimi jednostkami). Według znanych specyfikacji, pociski tego typu dysponują skutecznym zasięgiem rzędu 7 tys. km, czyli znacznie mniejszym od konkurencyjnych rakiet amerykańskich i rosyjskich – Trident II i Buław, które osiągają dystans rzędu 12 tys. km.

Wprowadzeniu JL-3 na uzbrojenie chińskiej marynarki wojennej ma towarzyszyć oddanie do użytku dedykowanego im okrętu podwodnego nowej generacji, Type 096. Oczekuje się, że rozpocznie on próby morskie najwcześniej za 3-4 lata. Ponadto rakiety JL-3 mają także wejść na wyposażenie starszych okrętów podwodnych Type 094A.

Sam pocisk balistyczny JL-3 oparto prawdopodobnie na konstrukcji rakiety bazowania lądowego na paliwo stałe, DF-41. Oczekuje się zatem, że będzie mogła przenosić co najmniej 5 do 7 zintegrowanych głowic bojowych MIRV. W grę może wchodzić również wydłużenie zapowiadanego zasięgu rakiety nawet do 12 tys. km.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
bania Wania
środa, 2 stycznia 2019, 11:37

Czytając tę "nową wersje" historii w wykonaniu Daviena i spółki dot. wywołania przez Rosję II wojny światowej czy "napaści" na Gruzję dochodzę do wniosku, ze stopień zidiocenia polskiego społeczeństwa zaczyna dorównywać temu w USA. Choc z drugiej strony niejaki Davien jakiś czas temu pisał, ze Hitlera do władzy wyniósł Stalin więc nie ma co sie dziwić, że odlatuje coraz bardziej.

Wawiak
poniedziałek, 31 grudnia 2018, 11:59

@WastePL, a choćby II wojnę - do spółki z Niemcami. Lista jest długa.

Wawiak
poniedziałek, 31 grudnia 2018, 00:51

Na przykład II wojna światowa - to wspólne "dzieło" Niemiec i Rosji (chwilowo tylko ukrytej pod płaszczykiem ZSRS). Bez wsparcia sowietów Niemcy nie zaczęliby wojny. Dodaj wspieranie komunistycznych puczy na całym świecie (także Syria) oraz lewackich organizacji w Europie (np. rozruby roku 68 i grupa Bader-Mainchoff w Eurpie, finansowanie terrorystów w rodzaju Carlosa), także wspieranie Korei Północnej w wojnie koreańskiej. Lista ruskich grzechów jedt bardzo długa.

pablok
niedziela, 30 grudnia 2018, 15:19

@WastePL Nieuku...druga wojne swiatowa atakujac razem z niemiaszkami nas, znaczy moj kraj Polske, bo nie wiem jaki jest twoj

Mosad
niedziela, 30 grudnia 2018, 12:15

To co ja wiem, to zasięg IL-3 ma być około 12 tys km, a ilość ich na type 96 ma być taka sama jak na type 94. Ale jeszcze daleko do type 096, w tym roku (2018) Chińczycy zwodowali nowy okręt podwodny typu 094.

Tweets Space24