Reklama

SATELITY

Chiński satelita na orbicie. Konsekwentna polityka Pekinu

Start rakiety Chang Zheng-2D. Fot. Cristóbal Alvarado Minic/Wikipedia
Start rakiety Chang Zheng-2D. Fot. Cristóbal Alvarado Minic/Wikipedia

Rakieta nośna typu Długi Marsz-2D wyniosła na orbitę okołoziemską chińskiego satelitę obserwacji Ziemi typu Tianhui-1C. To trzeci chiński satelita tego typu, który trafił w kosmos. 

Rakieta nośna typu Długi Marsz-2D (chin. Chang Zheng) wyniosła na orbitę okołoziemską chińskiego satelitę obserwacji Ziemi typu Tianhui-1C. To trzeci chiński satelita tego typu, który trafił w kosmos. Start miał miejsce 26 października br. z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. Nowy satelita znalazł się na orbicie polarnej na wysokości 500 km nad powierzchnią Ziemi, jest on wyposażony w dwa panele słoneczne. Chińczycy poinformowali jednocześnie, że był to 215. start rakiety nośnej z rodziny Długi Marsz.

Chiński system satelitów obserwacji Ziemi jest rozmieszczany na orbicie od sierpnia 2010 roku, kiedy w kosmos trafił pierwszy satelita tego typu: Tianhui-1A. Wszystkie trzy dotychczasowe satelity tego rodzaju zbudowała firma Hangtian Dongfanghong Weixing Corporation dla China Aerospace Science and Technology Corporation i Chinese Academy of Space Technology. Służą one do stereoskopowej obserwacji Ziemi. Każdy z nich wyposażony jest w kamery o bardzo wysokiej dokładności, umożliwiające obserwacje zarówno w paśmie widzialnym, jak i podczerwonym, zapewniające rozdzielczość do 5 metrów. Mogą być używane do badań naukowych, teledetekcji oraz tworzenia map zarówno na potrzeby cywilne, jak i do celów wojskowych. 

Reklama

Komentarze

    Reklama