Brona: Złotówki inwestowane w przemysł kosmiczny zaczynają wracać do kasy państwa [Defence24 TV]

31 lipca 2018, 11:25

"Te pięć czy już w tej chwili sześć lat uczestnictwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej pozwoliło nam wypracować pewne podstawowe technologie, które teraz są sprzedawane na rynku otwartym. Jedna złotówka inwestowana przez wiele wiele lat w sektor kosmiczny, teraz zaczyna przynosić te przysłowiowe siedem złotych zwrotu do kasy państwa. (...) W tej chwili mamy zupełnie nową jakość - prywatne satelity, prywatne pieniądze, podatki płacone, a nie z podatków sponsorowane obiekty" - mówił specjalnie dla Space24.pl prezes Polskiej Agencji Kosmicznej po podpisaniu listu intencyjnego o zacieśnieniu współpracy pomiędzy firmami ICEYE i Creotech Instruments.

Polska bardzo aktywnie próbuje się włączać do trendu New Space. Z jednej strony promując zastosowanie danych satelitarnych (...). Kolejnym krokiem jest posiadanie własnych satelitów w trendzie New Space. Mówiąc "własnych" mówię tutaj o satelitach polskich firm.

Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Widać, że  Polska zaczyna się specjalizować właśnie w przetwarzaniu danych satelitarnych, co z jednej strony przysłuży się na pewno szeroko pojętemu biznesowi i bezpieczeństwu na co dzień - w aspekcie związanym z zarządzaniem kryzysowym, ale z drugiej strony będzie prawdopodobnie pewnym impulsem dla myślenia strategicznego w dłuższym terminie, związanego z Ministerstwem Obrony Narodowej, na co bardzo liczę.

Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Mario
środa, 1 sierpnia 2018, 17:01

Dobrze i celnie ujęte : \"przysłowiowe siedem złotych\" .... - czyli dokładnie ile i za co ??? A gdzie w tym firmy z PGZ i realne zyski dla naszej armii, bo to przecież wojsku jest dziś najbardziej potrzebny satelita ? Żeby tylko nie skończyło się tak że te prywatne firmy dofinansowane z NCBIR i polskiej składki w ESA sprzedadzą polskiej armii dostęp do zdjęć .... jeśli w ogóle ten cały plan wypali.

Jurek
wtorek, 31 lipca 2018, 23:53

To nie jest konflikt interesów że b. prezes chwali swoją firmę z pozycji państwowej agencji ???

poland can into space
wtorek, 31 lipca 2018, 18:54

Jeżeli inwestujemy w rynek Space tyle publicznych złotówek (aż 7?!) to może należałoby zainwestować jeszcze kilka w klimatyzację. Ewentualnie osoby dbające o wizerunek pana Brony mogłyby chociaż wachlarz mieć ze sobą. Poza tym klient w krawacie jest mniej awanturujący się ;)