Boeing wycofał się z rywalizacji o budowę kolejnej partii satelitów GPS III

20 kwietnia 2018, 10:05
GPSIII_LM1
Ilustracja: Lockheed Martin

Władze Boeinga podjęły decyzję o nieubieganiu się o kontrakt Sił Powietrznych USA oznaczony „GPS III Follow On” (GPS IIIF). Najprawdopodobniej na placu boju został jedynie koncern Lockheed Martin. Termin składania ofert upłynął 16 kwietnia 2018 r.

W ramach GPS IIIF w lutym br. US Air Force ogłosiły, że poszukują kontrahenta, który podejmie się produkcji 22 satelitów Globalnego Systemu Pozycjonowania trzeciej generacji. Wartość tego zamówienia to około 10 mld USD.

Zamówienie na budowę pierwszej serii dziesięciu satelitów trzeciej generacji, oznaczonych jako GPS IIIA, otrzymał Lockheed Martin, który konstruuje je na bazie platformy A2100. Wiadomo również, że LM przystąpił też do postępowania przetargowego na GPS III Follow On. To przedsiębiorstwo jest dotąd jedyną firmą, która produkowała GPS III.

Boeing, który wytwarzał wcześniejsze wersje satelitów GPS, nie złożył swojej oferty na przygotowanie 22 urządzeń w ramach programu GPS IIIF. Zdaniem władz firmy, warunki zamówienia skonstruowane zostały w sposób sprzyjający powtarzalności produkcji, działając tym samym na korzyść koncernu, który już wcześniej budował satelity GPS trzeciej generacji. Według kierownictwa Boeinga specyfikacja zamówienia wykluczała konkurowanie innowacyjnością czy nowatorskim ładunkiem użytecznym, na co chciało ewentualnie postawić to przedsiębiorstwo.

Jeszcze w trzecim kwartale minionego roku generał porucznik John Thompson, szef Air Force Space and Missile Systems Center, oceniał, że o kontrakt na budowę GPS IIIF będzie się prawdopodobnie ubiegać kilka posiadających odpowiednie kompetencje firm. Tymczasem może się okazać, że na placu boju pozostał tylko Lockheed Martin. Nie jest jasne, czy swoją ofertę przedstawił USAF do 16 kwietnia Northrop Grumman.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Cenzor
sobota, 21 kwietnia 2018, 23:16

General porucznik? albo po polsku albo po angielsku, albo NATO po „angielsko-polskiemu” raczej nie wyjdzie , czy to space24 aby napewno jest podstroną Defence24?

huba
sobota, 21 kwietnia 2018, 03:39

a której generacji jest GLONAS? - pytam bo ponoć w technice kosmicznej są pierwsi na świecie

Davien
wtorek, 24 kwietnia 2018, 01:43

Pierwszej do końca nie moga rozwinąc zdaje sie;)

prorok
piątek, 20 kwietnia 2018, 17:49

No ładnie. Faszyzm korporacyjny w USA jako ustrój w pełnej krasie. Potajemnie podzieli rynek między korporacje (jak kiedyś Colt na broń krótką i Remington na długą) i teraz Lockheed Martin będzie miał monopol np. na buble jak F-35 a Boeing na buble jak KC-46. A amerykańscy podatnicy będą płakać i przepłacać monopolistom. USA podcina gałąź swojego ustroju pozwalając na zanik konkurencji i powstanie monopoli.

Davien
wtorek, 24 kwietnia 2018, 11:29

Po prostu USAF postawiło na sprawdzony i działający system a nie na eksperymenty Boeinga panei \"prorok\". Trzeba było chociaz artykuł przeczytać zanim zacząłeś komentowac. A co do \"bubla\" F-35 to jakoś Su-57 jest lata w tyle za tym \"bublem\" i sie nawet zblizyc nie może:)

Klient
niedziela, 22 kwietnia 2018, 12:45

Faszyzm to innymi słowy etatyzm. Tak twierdził jego wynalazca. Obecnie zatem większość państw jest faszystowska.

antyNWO
niedziela, 22 kwietnia 2018, 21:31

Ale w zwykłych państwach faszystowskich politycy obsadzają etaty w państwowych firmach. W USA, gdzie jest faszyzm korporacyjny firmy ustanawiają rząd i obsadzają w nim etaty.

Michał
piątek, 20 kwietnia 2018, 23:58

@prorokov - dzieki szasza za twój cenny komentarz. Co prawda dziwi mnie twoja troska o amerykańskiego podatnika, ale na pewno jest ona \"szczera\"

Gts
piątek, 20 kwietnia 2018, 15:58

Sila lobbingu LM, nic dodac nic ujac.