Pomyślne próby orbitalne wojskowego satelity telekomunikacyjnego produkcji Lockheed Martin

30 kwietnia 2019, 14:46
29101901773_5d0a1758a9_k
Satelita AEHF-4 jeszcze na Ziemi, przed jednym z testów. Fot. Lockheed Martin via flickr.com

Firma Lockheed Martin ogłasza udane zakończenie testu orbitalnego satelity AEHF-4. Kontrola nad satelitą będzie mogła zostać wkrótce przekazana Siłom Powietrznym USA.

Test AEHF-4 na orbicie (AEHF-4 on-orbit test – A4 OOT) z powodzeniem uruchomił ładunek zbudowany przez głównego podwykonawcę, firmę Northrop Grumman, i pokazał, że AEHF-4 spełnia wszystkie założone wymagania. A4 OOT był pierwszym testem w historii, w trakcie którego wszystkie sześć operacyjnych terminali satelity AEHF komunikowało się w standardzie XDR. Typy terminali to: AEHF SMART-T, FAB-T, MMPU, NMT, Global ASNT oraz ACF-IC2.

To niezwykle ważny, przełomowy moment i powód do świętowania z naszymi klientami w Centrum Kosmicznym i Rakietowym (SMC) Sił Powietrznych USA oraz partnerami z naszego zespołu, firmami Northrop Grumman, L3 Communications i Aerojet. Teraz, gdy nasza uwaga koncentruje się na wystrzeleniu AEHF-5 już w czerwcu, czyli o jeden miesiąc przed planowanym terminem, chcę pogratulować wszystkim osobom zaangażowanym w budowę tej jedynej w swoim rodzaju sieci o wysokiej wydajności w kosmosie. To niezwykłe osiągnięcie programu AEHF i jestem dumny z zespołu z powodu tego, że nieustannie daje więcej, niż wynikałoby z potrzeb klienta w zakresie misji.

Mike Cacheiro, wiceprezes ds. chronionej komunikacji w dziale wojskowych programów kosmicznych Lockheed Martin

Dodanie AEHF-4 do konstelacji satelitów zapewnia zdolność globalnej komunikacji w standardzie XDR (rozszerzona szybkość przesyłania danych). Komunikacja w standardzie XDR zapewnia szybkość przesyłania danych pięć razy większą, niż standard MDR (średnia szybkość przesyłania danych) oraz 350 razy większą, niż komunikacja w standardzie LDR (niska szybkość przesyłania danych). Milstar, poprzednik AEHF, wykorzystuje tryby komunikacji LDR i MDR do bezpośredniego wsparcia żołnierzy. 

To był ostatni krok przed przekazaniem kontroli nad satelitą do Centrum Kosmicznego i Rakietowego Sił Powietrznych USA, gdzie dołączy do wspólnej konstelacji satelitów AEHF-Milstar.

Konstelacja AEHF zapewnia globalną, odporną, chronioną i niezwykle bezpieczną komunikację dla strategicznego dowodzenia oraz taktycznych jednostek działających z platform lądowych, morskich i powietrznych. Ten odporny na zakłócanie system służy także międzynarodowym partnerom, takim jak Kanada, Holandia oraz Wielka Brytania.

Źródło: Lockheed Martin

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Rzyt
środa, 1 maja 2019, 07:19

Kiedy my dostaniemy oko? Przydałoby się paczać satelita co się dzieje 100km od granicy

Z Ukosa
środa, 1 maja 2019, 16:24

Oko? Ale po co? Ważne że mamy rakiety: NSM, JASSM wkrótce ATACMS! A że nimi w nic nie trafimy... Furda tam. Ważne że kupiliśmy Raki i Kraby, a że nie ma czym z nich strzelać, to tak nieistotny szczegół. Ważne też że mamy Leopardy, a że nie mamy do nich amunicji? Czepiam się!! Ważne, że mamy Spike, a że zanim go wystrzelimy to z Rośka którym go wiozą będzie kupa dymu?? I taam. Ważne że jednak mamy te "super" RPG7, a że nie mamy do nich skutecznych pocisków tandemowych i termobarycznych?? Nieważne!! Ważne że taka Belma robi świetne miny, a że MON raz chce Baobaba na 3 osiach a potem na 4 i opóźnia wdrożenie?? Albo że Belma robi rewelacyjne kamuflarze tylko MON ich nie chce!! Ale za to kupimy F35. A że zostaną one zniszczone jeszcze na lotniskach bo do ich obrony mamy... manpadsy i działka 23mm bez perspektywy na amunicję programowalną? Ważne że będzie defilada i przelecą nasze nowe BH... wszystkie 4???

Tweets Space24