Testy balistycznej Buławy zaplanowane na 2019 rok

19 grudnia 2018, 10:38
Bulawa
Fot. mil.ru

Podczas ćwiczeń zaplanowanych na jesień 2019 r. z podwodnego krążownika rakietowego "Kniaź Władimir" będzie wystrzelona międzykontynentalna rakieta balistyczna Buława do przenoszenia głowic nuklearnych - podał w rozmowie z TASS przedstawiciel sektora obronnego.

Agencja TASS zaznaczyła, że jej rozmówca chciał zachować anonimowość. Nie podał także, czy zostanie wystrzelony tylko jeden pocisk czy też kilka rakiet.

"Kniaź Władimir" to okręt podwodny klasy "Borej" zbudowany przez zakłady stoczniowe Siewmasz w ramach projektu 955. Krążownik ma napęd atomowy i jest wyposażony w rakietowe pociski balistyczne. Na jego stanie znajdują się m.in. 24 torpedy, miny lub pociski. Z depeszy TASS wynika, że Buława zostanie wystrzelona z "Kniazia Władimira" operującego na Morzu Barentsa w kierunku wschodnim. Cel ma być zlokalizowany na poligonie Kura w północnej części Kamczatki, w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, gdzie prowadzone są testy z międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi.

Budowa okrętu "Kniaź Władimir" rozpoczęła się w 2012 roku. Modernizacja bazowego projektu 955, według którego zbudowano uprzednio trzy okręty, polegała na dodaniu czterech wyrzutni pocisków balistycznych (łącznie 20 sztuk), a także nieokreślone zmiany strukturalne i wyposażeniowe.

Rakiety międzykontynentalne typu Buława zostały zaprojektowane przez Moskiewski Instytut Techniki Cieplnej.

W 2014 r. rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły pierwszą udaną próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej Buława do przenoszenia ładunków nuklearnych. 12-metrowy pocisk wystrzelono na Morzu Białym z okrętu podwodnego o napędzie atomowym "Władimir Monomach". Zgodnie z planem pocisk trafił w cel na poligonie Kura na Kamczatce.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami począwszy od 2020 roku okręty klasy "Borej" mają stanowić podstawę morskich rosyjskich strategicznych sił jądrowych. "Kniaź Władimir" to czwarty okręt serii. Jest to już zmodernizowana wersja określona jako 955A.

Okręty te są uzbrojone w 16 rakiet balistycznych na paliwo stałe Buława (według klasyfikacji NATO - SS-NX-30), zdolnych do przenoszenia do 10 samonaprowadzających się na cel głowic nuklearnych na odległość ponad 8 tys. km. Jednostki projektu 955A będą uzbrojone w 20 rakiet Buława.

Testy tego pocisku, będącego odpowiednikiem wystrzeliwanej z wyrzutni lądowych rakiety Topol-M, były prowadzone od grudnia 2003 roku. Kilka z nich się nie powiodło.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
skąd się biorą pismaki stupików
czwartek, 20 grudnia 2018, 01:55

@tak tylko pytam, mają autostradę ale powietrzną .... nie trzeba asfaltowej choćby dlatego, że w Canadzie autostrada numer 5 w zimie nigdzie nie zajedziesz, Rosjanie to nie durnie i w idiotyczne projekty się nie pchają ...

odkłamiacz
czwartek, 20 grudnia 2018, 00:47

@zawsze kłamiący Davienie: te "antyczne" UR-100NUTTch są dużo nowsze od amerykańskich Minutemanów. Działają, o czym świadczą udane starty satelitów przy ich pomocy. Rosjanie są nieporównanie mądrzejsi od ciebie, dlatego hipersoniczne głowice manewrujące zakładają na stare, ale sprawdzone i niezawodne rakiety. Z prostego powodu, którego ty nie ogarniasz. Otóż nowe rakiety mają mały CEP i środki penetracji obrony strategicznej (wabiki itp.) dlatego wymagają modernizacji w ostatniej kolejności. Stare rakiety mają duży CEP i brak lub przestarzałe środki pokonywania obrony strategicznej. Ponieważ głowica hipersoniczna ma własne systemy nawigacji i manewruje, CEP rakiety startowej nie ma znaczenia i może być gigantyczny i głowica hipersoniczna nie potrzebuje żadnych wabików i atrap do przełamania obrony, dlatego montowanie takich głowic poczynając od najstarszych rakiet jest ze strony Rosjan bardzo przemyślane i rozsądne, a ty, jak zwykle, tego nie ogarniasz.

inż.
czwartek, 20 grudnia 2018, 00:35

Do....tak tylko pytam...(Michał Rakowski). Miły Panie po co im autostrada jak mają kolej szybkich prędkości z pociagami Siemensa "Sapsan". Prędkość tych "Sapsanów" to tylko 250 km/h. Podróż z Moskwy do Petersburga trwa aż 3 godziny. Odległość to chyba niecałe 900 km. He he tyle to jedzie pociąg "IC" z Warszawy do Poznania :)

Wania
środa, 19 grudnia 2018, 23:42

Do yaro. No cudownie.... tymczsem Ministerstwo Rozwoju Rosji opublikowało aktualne dane i poinformowało że (to są oficjalne Rosyjskie dane): Do 2036 roku. średnia Rosyjska pensja będzie wynosić 900 dolarów miesięcznie. W rezultacie, do 2036 r. Zarobki obywateli rosyjskich zbliżą się do poziomu zarobków Węgier z 2017. W 2017r. Węgry otrzymywali średnio 1082 USD miesięcznie (Rosja w 2036r. ma mieć 900 USD) No dobra a gdzie Polska? Jak to się zapatruje ministerstwo rozwoju Rosji? Nie da się dogonić Polski, gdzie obecnie średnia pensja wynosi 1147 USD miesięcznie, lub Czech, gdzie zarobki z zeszłego roku osiągnęły 1 261,1 USD. W 1989 roku Rosja miala średnie zarobki o 50% wyższe niż w Polsce.

biedny mały pastuszek John z przyczepy w Montanie
środa, 19 grudnia 2018, 23:06

Davien Boże drogi, przestań się błaźnić bo to co wypisujesz (nie tylko na Space ale i na "zwykłym" defence) powoduje, ze z nas się śmieją już u nas nawet murzy... tj. afroamerykanie. Ja wiem, że Tobie się wydaje, że działasz na "chwałę USA" ale Ty się już w tych bredniach zagubiłeś (wiesz, kiedyś jakiś ponoć doktor Josep powiedział, że "kłamstwo powtórzone 100 razy staje się prawdą" ale to było 80 lat temu i teraz już ten lud ie jest taki ciemny i "uzależniony" od radia). Twoich bzdur już Tu tj. Defence24 nie łykają (może łykną pelikany w zoo - możesz spróbować) więc może czas wrócić na prerie? Namawiam Cie do tego z ciężkim sercem bo głos naszego mocarstwa powinien być słyszalny zawsze i wszędzie w całym wszechświecie. Ty byłeś nasza nadzieją na to ale się niestety nie sprawdzasz. To nasza "wewnętrzna" tragedia: w swoim czasie tylko Ty - oprócz Mancolma - z całego osiedla twierdziłeś , ze ziemia jest okrągła co samo w sobie było wtedy "odważne" i to dało Ci "wrota internetu" ale te miesiące to porażka. Jednak wracaj, zarzuć lasso i zrzuć z siebie to "brzemię" bycia "trollem" (a w zasadzie "trollikiem), wytypujemy kogoś kto godnie Cie zastąpi. Z cowbojskim pozdrowieniem; uhhhahhahha. America fisrt!!!