Reklama

Technologie wojskowe

Rosja: wojskowa konstelacja Liana zyskała kolejny składnik

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Federacja Rosyjska przeprowadziła udany start rakiety nośnej Sojuz 2.1b wynosząc na orbitę wojskowego satelitę rozpoznania elektromagnetycznego Lotos. Owe urządzenie stało się kolejnym elementem rosyjskiego systemu zwiadu satelitarnego nowej generacji - Liana. Satelity Lotos-S1 mają zastąpić radziecką konstelację Celina-2.

Reklama

Wraz z początkiem obecnego miesiąca Rosja z powodzeniem wyniosła na orbitę nowe urządzenie rozpoznania elektronicznego, które posłuży do celów wojskowych. Instrument ten będzie stanowić kolejny składnik rozwijanej obecnie konstelacji Liana. Jej celem jest zbieranie danych wywiadowczych o obiektach wojskowych znajdujących się na ziemi, lądzie i w powietrzu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Start został przeprowadzony w dniu 7 kwietnia br. o godz. 13:20 czasu polskiego z wojskowego kosmodromu Plesieck na północy Rosji. Satelita (o masie ok. 6 t.) został wyniesiony na niską orbitę okołoziemską o inklinacji 67 stopni. Dołączył do pięciu innych urządzeń tejże serii, która ma zastąpić radziecką konstelację Celina-2. Przez najbliższe tygodnie omawiany sputnik będzie aktywowany, by móc być w pełni gotowym do użytku przez rosyjskie wojsko.

Było to również już 7. wystrzelenie satelity konstelacji rozpoznania elektromagnetycznego nowej generacji o nazwie Liana, składającej się z dwóch serii satelitów: Lotos-S1 i Pion-NKS, których celem jest przechwytywanie sygnałów radiowych i przekazywanie zebranych informacji do analizy. Ostatni start sputnika Lotos-S1 miał miejsce w lutym 2021 r., a następnie 25 czerwca 2021 r. do konstelacji dołączył pierwszy instrument Pion-NKS.

Satelita Lotos-S1
Satelita Lotos-S1
Autor. KB Arsenal

Początki konstelacji Liana sięgają 1993 r., kiedy to rosyjskie ministerstwo obrony nakazało rozpoczęcie prac nad nową konstelacją, będąca w stanie zastąpić wcześniej wspomniany system Celina-2. Ze względu na poważne problemy finansowe ówczesnego państwa rosyjskiego projekt na wiele lat został odłożony, co skutkowało wieloletnimi opóźnieniami w debiucie satelity Lotos-S, a nastąpiło to dopiero w 2009 r. Kolejne loty miały miejsce kilka lat później odpowiednio w 2014, 2017, 2018 oraz w 2021 roku.

Czytaj też

Przeznaczenie wojskowe satelity zwiększa możliwości obronne Rosji. Oprócz wykrywania i analizowania sygnałów radiowych sputnik pozwala na namierzenie celów różnego rodzaju. Opisywane urządzenia są też wyposażone w środki walki elektronicznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama