Rosja: Laser bojowy Pierieswiet wchodzi do użycia [WIDEO]

5 grudnia 2018, 10:57
pieries
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

System laserowy Pierieswiet wszedł do służby w siłach zbrojnych Rosji - poinformował rosyjski resort obrony. Laser bojowy był jednym z kilku najnowocześniejszych rodzajów uzbrojenia, o których pozyskaniu przez Rosję mówił w marcu prezydent Władimir Putin.

Ministerstwo obrony opublikowało w środę 5 grudnia krótkie nagranie mobilnego zestawu laserowego opatrując je informacją, iż Pierieswiet rozpoczął dyżur bojowo-doświadczalny w siłach zbrojnych. Resort dodał, że ten system uzbrojenia "oparty jest na nowych zasadach fizyki".

Laser zaczął trafiać do armii w zeszłym roku i rozpoczęto szkolenie obsługujących go załóg - dodało ministerstwo.

O możliwościach nowego systemu nie informowano oficjalnie. Zdaniem eksperta wojskowego Wiktora Murachowskiego przeznaczeniem systemów jest osłanianie pozycji rosyjskich pocisków międzykontynentalnych i "oślepianie" systemów rozpoznania potencjalnego przeciwnika.

W istocie zakres zastosowań nowej rosyjskiej broni pozostaje niewiadomą. Ministerstwo Obrony oświadczyło w tej kwestii – skądinąd bardzo ogólnie – że zadaniem systemu laserowego jest ”uniemożliwienie jakiejkolwiek agresji względem Federacji Rosyjskiej lub jej sojuszników”. Sam prezydent Putin stwierdził z kolei, że dzięki bojowemu laserowi „potencjał obronny Rosji uległ zwielokrotnieniu”.

W maju zapowiadano, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat Pierieswiet może zostać pokazany na dorocznej defiladzie wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa obchodzonego 9 maja.

PAP/MK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Piotr
środa, 5 grudnia 2018, 18:02

buahahaha ! no boki zrywać... kolejny nie mający "anałoga" na zachodzie super i hiper - tech :)

M K
środa, 5 grudnia 2018, 17:50

Mobile systemy ICBM typu Topol. Topol M czy Yars są bardzo trudne do wykrycia terenie. Im większa powieszchnia rozproszenia tym gorzej z rozpozaniem. Obowiązuje zasada cześć jest w ukryciu w gotowości cześć się przemieszcza. W przypadku jakoś kryzysu Rosja nie zawacha się olepiac amerykańskie satelity optyczne aby nie lokalizowaly mobilne ICBM. Z całą pewnością Rosja posiada tez sprzęt do "oslepiania" satelitów radarowych LACROSSE.

Rafal
środa, 5 grudnia 2018, 17:37

Ciekawe, ciekawe, gdyby to bylo made in US to by bylaw ochy i achy a tak jast zlot rusofobow.

Karol1987
środa, 5 grudnia 2018, 16:54

Od dawna było wiadomo, że Rosja pracuje nad Gwiazdą Śmierci, kiedyś musiało się im udać.

kto leci
środa, 5 grudnia 2018, 16:47

Polska zamówi samolotów, rakiet za 100mld... i za 10lat będą jak latające pterodaktyle... wśród automatycznych dronów, radarów kwantowych, laserów