Rosja: Laser bojowy Pierieswiet wchodzi do użycia [WIDEO]

5 grudnia 2018, 10:57
pieries
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

System laserowy Pierieswiet wszedł do służby w siłach zbrojnych Rosji - poinformował rosyjski resort obrony. Laser bojowy był jednym z kilku najnowocześniejszych rodzajów uzbrojenia, o których pozyskaniu przez Rosję mówił w marcu prezydent Władimir Putin.

Ministerstwo obrony opublikowało w środę 5 grudnia krótkie nagranie mobilnego zestawu laserowego opatrując je informacją, iż Pierieswiet rozpoczął dyżur bojowo-doświadczalny w siłach zbrojnych. Resort dodał, że ten system uzbrojenia "oparty jest na nowych zasadach fizyki".

Laser zaczął trafiać do armii w zeszłym roku i rozpoczęto szkolenie obsługujących go załóg - dodało ministerstwo.

O możliwościach nowego systemu nie informowano oficjalnie. Zdaniem eksperta wojskowego Wiktora Murachowskiego przeznaczeniem systemów jest osłanianie pozycji rosyjskich pocisków międzykontynentalnych i "oślepianie" systemów rozpoznania potencjalnego przeciwnika.

W istocie zakres zastosowań nowej rosyjskiej broni pozostaje niewiadomą. Ministerstwo Obrony oświadczyło w tej kwestii – skądinąd bardzo ogólnie – że zadaniem systemu laserowego jest ”uniemożliwienie jakiejkolwiek agresji względem Federacji Rosyjskiej lub jej sojuszników”. Sam prezydent Putin stwierdził z kolei, że dzięki bojowemu laserowi „potencjał obronny Rosji uległ zwielokrotnieniu”.

W maju zapowiadano, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat Pierieswiet może zostać pokazany na dorocznej defiladzie wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa obchodzonego 9 maja.

PAP/MK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
janusz
czwartek, 6 grudnia 2018, 10:32

@"fan club Daviena i innych smakoszy hamburgeruuffuda,kjwd lebkblj3ecbla bla bla bla blaaaaa....." tematy ci się nie pomyliły? czy juz straciło znaczaczenie o czym piszesz, byle tylko sławić matiuszke rasije, jej naukę i naukowców? Przypomnij: kiedy dostali ostatnio nobla z fizyki?

Delfin678
czwartek, 6 grudnia 2018, 09:45

Nawet nie pokazali ze działa.jak zwykle propaganda rosyjska.

Tak będzie
środa, 5 grudnia 2018, 23:55

Nato w szokie!

Fun funów USA
środa, 5 grudnia 2018, 22:53

Pomijając parametry systemu które są "tajne" a zapewne nawet "ściśle tajne". Śmieszne jest zarówno to, że "płodzący" te informację "dziennikarz" (który skromnie ukrył się pod inicjałami) nie potrafi przetłumaczyć dosłownie z rosyjskiego kilku słów o wykorzystanych w tej broni "zasadach fizyki" czemu dał pole do popisu miłośnikom pastuszków bydła rogatego, jak i to że w/w niezdrowo "podniecają się" jego sowami.

fan club Daviena i innych smakoszy hamburgeruuff
środa, 5 grudnia 2018, 22:42

Wiadomość dla rusofobów, czekamy na inteligentne komentarze w stylu buahahaha, lub przełomy w fizyce czy też stany umysłu - "Rosyjscy eksperci przygotowują się do przeprowadzenia eksperymentu w otwartej przestrzeni, aby przetestować pracę najważniejszego elementu tworzonego w Rosji kosmicznego jądrowego napędu megawatowej klasy - jego systemu chłodzenia, powiedział w środę dyrektor naukowy Centrum Badawczego im. Kiełdysza Anatolij Korotejew. „Przygotowujemy się do eksperymentu w otwartej przestrzeni kosmicznej” — powiedział podczas seminarium na temat rozwoju energetyki atomowej w Narodowym Jądrowym Uniwersytecie Badawczym. Pod koniec października poinformowano, że, jak wynika z materiałów zamieszczonych na stronie internetowej zamówień publicznych, ten system chłodzenia pomyślnie przeszedł testy naziemne. Klientem jest państwowa korporacja „Roskosmos”, głównym wykonawcą — Centrum Kiełdysza."