Rosja: Laser bojowy Pierieswiet wchodzi do użycia [WIDEO]

5 grudnia 2018, 10:57
pieries
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

System laserowy Pierieswiet wszedł do służby w siłach zbrojnych Rosji - poinformował rosyjski resort obrony. Laser bojowy był jednym z kilku najnowocześniejszych rodzajów uzbrojenia, o których pozyskaniu przez Rosję mówił w marcu prezydent Władimir Putin.

Ministerstwo obrony opublikowało w środę 5 grudnia krótkie nagranie mobilnego zestawu laserowego opatrując je informacją, iż Pierieswiet rozpoczął dyżur bojowo-doświadczalny w siłach zbrojnych. Resort dodał, że ten system uzbrojenia "oparty jest na nowych zasadach fizyki".

Laser zaczął trafiać do armii w zeszłym roku i rozpoczęto szkolenie obsługujących go załóg - dodało ministerstwo.

O możliwościach nowego systemu nie informowano oficjalnie. Zdaniem eksperta wojskowego Wiktora Murachowskiego przeznaczeniem systemów jest osłanianie pozycji rosyjskich pocisków międzykontynentalnych i "oślepianie" systemów rozpoznania potencjalnego przeciwnika.

W istocie zakres zastosowań nowej rosyjskiej broni pozostaje niewiadomą. Ministerstwo Obrony oświadczyło w tej kwestii – skądinąd bardzo ogólnie – że zadaniem systemu laserowego jest ”uniemożliwienie jakiejkolwiek agresji względem Federacji Rosyjskiej lub jej sojuszników”. Sam prezydent Putin stwierdził z kolei, że dzięki bojowemu laserowi „potencjał obronny Rosji uległ zwielokrotnieniu”.

W maju zapowiadano, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat Pierieswiet może zostać pokazany na dorocznej defiladzie wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa obchodzonego 9 maja.

PAP/MK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
bender
czwartek, 6 grudnia 2018, 12:05

@Fun funów USA: dlaczego samemu nie przetłumaczysz komunikatu rosyjskiego MON, a zwłaszcza fragmentu dotyczącego nowych praw czy zasad fizyki. Aha, i zrób to tak, żeby nie brzmiało śmiesznie. Powodzenia.

Maciek
czwartek, 6 grudnia 2018, 11:59

To coś ma wielkość lokomotywy! Może na pociągu to ustawią?

Rafal
czwartek, 6 grudnia 2018, 11:14

@Davien a po co tu przyszedles? standartowo nie masz nic do powiedzenia , ale liczbe dziennych postow trzeba nabic. Widze, ze szybko sie tam Kansas czy Missouri uczycie od Sputnika.

Rafal
czwartek, 6 grudnia 2018, 11:10

@bender a moze warto zapytac autora artykulu? ktory tlumaczyl z rosyjskiego te nowe zasady fizyki.

QDark
czwartek, 6 grudnia 2018, 10:40

Do Rafal, właśnie gdyby to był laser z USA lub innego państwa z zachodu można by ufać , rosja zawsze ma wszystko lepsze, bolsze unikatowe a potem okazuje się, że albo nie działa, albo to złom a w najlepszym wypadku coś, co jest znane dawno na zachodzie a dorabia się temu propagandę "gwiazdy śmierci". Do tej pory rosja nie była sama w stanie zrobić czegoś bardzo skomplikowanego technologicznie nie kradnąc (np. bomba atomowa, którą "kupili" (od małżeństwa Rosenbergów, inaczej nie wiadomo, czy do tej pory rosja miała by broń ABC) a jak się nie są w stanie sami czegoś zrobić i nie uda się ukraść, to kończą również znanie nam, czyli mamy coś, co jest najlepsze na świecie(Suchoj T-50 (PAK FA)), ale to czego używamy w tej chwili jest wystarczające...