Rosja: Laser bojowy Pierieswiet wchodzi do użycia [WIDEO]

5 grudnia 2018, 10:57
pieries
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

System laserowy Pierieswiet wszedł do służby w siłach zbrojnych Rosji - poinformował rosyjski resort obrony. Laser bojowy był jednym z kilku najnowocześniejszych rodzajów uzbrojenia, o których pozyskaniu przez Rosję mówił w marcu prezydent Władimir Putin.

Ministerstwo obrony opublikowało w środę 5 grudnia krótkie nagranie mobilnego zestawu laserowego opatrując je informacją, iż Pierieswiet rozpoczął dyżur bojowo-doświadczalny w siłach zbrojnych. Resort dodał, że ten system uzbrojenia "oparty jest na nowych zasadach fizyki".

Laser zaczął trafiać do armii w zeszłym roku i rozpoczęto szkolenie obsługujących go załóg - dodało ministerstwo.

O możliwościach nowego systemu nie informowano oficjalnie. Zdaniem eksperta wojskowego Wiktora Murachowskiego przeznaczeniem systemów jest osłanianie pozycji rosyjskich pocisków międzykontynentalnych i "oślepianie" systemów rozpoznania potencjalnego przeciwnika.

W istocie zakres zastosowań nowej rosyjskiej broni pozostaje niewiadomą. Ministerstwo Obrony oświadczyło w tej kwestii – skądinąd bardzo ogólnie – że zadaniem systemu laserowego jest ”uniemożliwienie jakiejkolwiek agresji względem Federacji Rosyjskiej lub jej sojuszników”. Sam prezydent Putin stwierdził z kolei, że dzięki bojowemu laserowi „potencjał obronny Rosji uległ zwielokrotnieniu”.

W maju zapowiadano, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat Pierieswiet może zostać pokazany na dorocznej defiladzie wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa obchodzonego 9 maja.

PAP/MK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Rozbawiony
czwartek, 6 grudnia 2018, 15:57

@QDark: a USA samo opracowało bombę atomową? Z 19 wiodących fizyków w Projekcie Manhattan, tylko kapo, czyli szef był Amerykaninem i najgorszym z nich fizykiem, a reszta to cudzoziemcy i ten Amerykanin kapował a nie opracowywał... A może silnik odrzutowy opracowali sami? Program kosmiczny? Radar (zobacz kto stworzył magnetron)? W bombie wodorowej pierwsi byli Sowieci (tak, wiem, że USA pierwsze zdetonowało, ale było to wielkości kamienicy, a sowiecka wchodziła do samolotu, więc od USA nie mogli ściągać). Komputer? Radar AESA? Popatrz na takiego Abramsa: brytyjski pancerz, niemiecka armat, francuska optyka... USA to największy światowy złodziej technologii! :)

Davien
czwartek, 6 grudnia 2018, 15:55

Panie funklub ten przełomowy rosyjski napęd to wariacja dośc juz starego silnika . Nowa wersja znana jest pod nazwa TEM i ma zabójczy ciag w prózni 18N .

Davien
czwartek, 6 grudnia 2018, 15:45

Oho widze że Rafałka prawda zabolała ze sie rozpłakał na całego:)) Skad oni was w tym Olgino biora??

Rafal
czwartek, 6 grudnia 2018, 13:57

@Davien a po co tu przyszedles? standartowo nie masz nic do powiedzenia , ale liczbe dziennych postow trzeba nabic. Widze, ze szybko sie tam Kansas czy Missouri uczycie od Sputnika.

Fanklub Daviena
czwartek, 6 grudnia 2018, 12:44

@obserwator: zgadzam się, ja zawsze pisałem laser nie zastąpi na Ziemi artylerii, bo wbrew bajaniom Daviena, rozkłada go dym, kurz, śnieg, deszcz itp. ALE USA nie kiwnie palcem bez rozpoznania, a przy ich obsesji ze stealth w grę wchodzi tylko optyczne. To samo dotyczy systemów celowniczych (JASSM, Hellfire itp.), zresztą na radarowe mają Krasuchy i podobne. To zamyka lukę optyczną i można było się tego spodziewać.