Rosja: Laser bojowy Pierieswiet wchodzi do użycia [WIDEO]

5 grudnia 2018, 10:57
pieries
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

System laserowy Pierieswiet wszedł do służby w siłach zbrojnych Rosji - poinformował rosyjski resort obrony. Laser bojowy był jednym z kilku najnowocześniejszych rodzajów uzbrojenia, o których pozyskaniu przez Rosję mówił w marcu prezydent Władimir Putin.

Ministerstwo obrony opublikowało w środę 5 grudnia krótkie nagranie mobilnego zestawu laserowego opatrując je informacją, iż Pierieswiet rozpoczął dyżur bojowo-doświadczalny w siłach zbrojnych. Resort dodał, że ten system uzbrojenia "oparty jest na nowych zasadach fizyki".

Laser zaczął trafiać do armii w zeszłym roku i rozpoczęto szkolenie obsługujących go załóg - dodało ministerstwo.

O możliwościach nowego systemu nie informowano oficjalnie. Zdaniem eksperta wojskowego Wiktora Murachowskiego przeznaczeniem systemów jest osłanianie pozycji rosyjskich pocisków międzykontynentalnych i "oślepianie" systemów rozpoznania potencjalnego przeciwnika.

W istocie zakres zastosowań nowej rosyjskiej broni pozostaje niewiadomą. Ministerstwo Obrony oświadczyło w tej kwestii – skądinąd bardzo ogólnie – że zadaniem systemu laserowego jest ”uniemożliwienie jakiejkolwiek agresji względem Federacji Rosyjskiej lub jej sojuszników”. Sam prezydent Putin stwierdził z kolei, że dzięki bojowemu laserowi „potencjał obronny Rosji uległ zwielokrotnieniu”.

W maju zapowiadano, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat Pierieswiet może zostać pokazany na dorocznej defiladzie wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa obchodzonego 9 maja.

PAP/MK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
fan_club_Daviena
środa, 5 grudnia 2018, 22:37

@Piotr tak samo zachód robił czyli buahahaha jak się mówiło o Rosyjskich rakietach samosterujących, z buahahaha zrobiło się ajajajajaj olaboga. Zachowujesz się jak niespełna umysłowo istota która na każdy fakt jaki usłyszy czy przeczyta robi buahahaha ....

Davien
środa, 5 grudnia 2018, 22:09

Rafałku, USA lasery juz testowało a ten rosyjski Piereswiet w ogóle dziąła,? Bo jak na razie nie pokazali zdaje się uruchomienia tego lasera tylko gadaja, no ale dla rusofilków to cud nad cuda:))

Ja
środa, 5 grudnia 2018, 21:30

Znając Rosjan to będą nim w zimę ogniska rozpalać...

WARS
środa, 5 grudnia 2018, 19:48

...a ja pamietam "gwiezdne wojny" Reagana...tez sie wszyscy dali nabrac...

bender
środa, 5 grudnia 2018, 18:37

@Rafal: nie bądź sobkiem i wyjaśnij nam maluczkim co rosyjski MON miał na myśli z tymi 'nowymi zasadami fizyki'. Zwyczajnie małe umysły krytyków nie są w stanie tego ogarnąć, ale Ty sprawiasz wrażenie zaprawionego w czytaniu rosyjskich komunikatów, to może nam wyjaśnisz. No bo nie wystarczyło, że nowe, że high-tech, to jeszcze powiedzieli, że oparte na tych nowych zasadach fizyki. Nikt im nie kazał tego mówić, sami zdecydowali o treści komunikatu. Skorzystaj z okazji i upokórz przeciwników Putina 'nowymi zasadami fizyki'. Please.