Rosja: Laser bojowy Pierieswiet wchodzi do użycia [WIDEO]

5 grudnia 2018, 10:57
pieries
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

System laserowy Pierieswiet wszedł do służby w siłach zbrojnych Rosji - poinformował rosyjski resort obrony. Laser bojowy był jednym z kilku najnowocześniejszych rodzajów uzbrojenia, o których pozyskaniu przez Rosję mówił w marcu prezydent Władimir Putin.

Ministerstwo obrony opublikowało w środę 5 grudnia krótkie nagranie mobilnego zestawu laserowego opatrując je informacją, iż Pierieswiet rozpoczął dyżur bojowo-doświadczalny w siłach zbrojnych. Resort dodał, że ten system uzbrojenia "oparty jest na nowych zasadach fizyki".

Laser zaczął trafiać do armii w zeszłym roku i rozpoczęto szkolenie obsługujących go załóg - dodało ministerstwo.

O możliwościach nowego systemu nie informowano oficjalnie. Zdaniem eksperta wojskowego Wiktora Murachowskiego przeznaczeniem systemów jest osłanianie pozycji rosyjskich pocisków międzykontynentalnych i "oślepianie" systemów rozpoznania potencjalnego przeciwnika.

W istocie zakres zastosowań nowej rosyjskiej broni pozostaje niewiadomą. Ministerstwo Obrony oświadczyło w tej kwestii – skądinąd bardzo ogólnie – że zadaniem systemu laserowego jest ”uniemożliwienie jakiejkolwiek agresji względem Federacji Rosyjskiej lub jej sojuszników”. Sam prezydent Putin stwierdził z kolei, że dzięki bojowemu laserowi „potencjał obronny Rosji uległ zwielokrotnieniu”.

W maju zapowiadano, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat Pierieswiet może zostać pokazany na dorocznej defiladzie wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa obchodzonego 9 maja.

PAP/MK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Davien
piątek, 7 grudnia 2018, 15:52

Rafałku jak widze prawda tak cie boli ze już płaczesz na całego, ale spokojnie bo łez ci zabraknie i komputerek sobie utopisz dziecinko:))

suawek
piątek, 7 grudnia 2018, 14:21

@Rozbawiony Ale odlot...... Jak można myśleć że ZSRR zaraz powojnie cokolwiek stworzył sam??? przecież w trakcie IIWW i tuż po, to był de fakto kraj trzeciego świata: zrujnowany wojną i komunistycznymi czystkami, biedny, nie mający żadnych zasobów ani ludzkich (wiedza) ani materiałowych (odpowiedni izotop należało sobie "zrobić". Nie wokopiesz do sobie gotowego z pod ziemi) ani technicznych możliwości (laboratoria). A tu nagle kilka miesięcy po Amerykanach Rosjanie mają bombę A i H. Z niczego. Cudotwórcy. Co trzeba mieć w głowie żeby wierzyć w takie bzdury.... Podobnie z resztą wymienionych. USA nie kradndą tylko KUPUJĄ! godziwie płacą wybitnym naukowcom bo ich stać. A naukowcy chętnie przeprowadzają się do Stanów i zostają Amerykaninami bo mają tam idealne warunki do pracy i rozwoju.

wania
piątek, 7 grudnia 2018, 09:26

do Rafalka. Przenikliwość i merytoryka twoich wywodów mnie poraziła. Was tam chyba w Rosji uczą, że jeżeli ktoś skrytykuje w Polsce rosyjskie wynalazki, które nie mają analogów na świecie to musi być amerykańskim agentem?.. Otóż w Polsce nie ma jeszcze odpowiednika waszego Olgino i państwo nie musi za to płacić w przeciwieństwie do rosji.

Davien
czwartek, 6 grudnia 2018, 18:35

Rozbawiony, radar to pierwsi mieli brytyjczycy, podstawy sformułowali Niemcy. Co do broji H to Rosjanie bez pomocy Klausa Fuchsa nic by nie mieli i to chyba jedna z nielicznych rzeczy jakie nie ściagali bo ich bomba działała na innej zasadzie niz amerykańska. Silniki odrzutowe to Niemcy i Brytyjczycy, we współpracy z Anglikami USA opracowało swoje, natomiast silniki odrzutowe w Rosji to nieudane próby z niemieckimi i bezlicencyjne kopie brytyjskiego NENE dla MiG-15:) Pierwszy komputer to albo niemiecki Z1 albo amerykański ABC, oba powstały w tym samym czasie. Radar AESA pierwszy na samolocie to Japonia, USA prawie jednoczesnie opracowało własny APG-77, Rosja do tej pory nie może rozwiazac problemów z chłodzeniem( maja 3 sztuki N036 w wersji okrojonej)Co do Abramsa to pancerz Chobcham( Rosja do tej pory nie może opracowac nic tak zaawansowanego) to dostali od brytyjczyków, działo to licencyjne( więc tez nie kradzione, to nie Rosja) działo Rheinmetalla, a co do optyki to nie USa ale Rosja musi korzystac z francuskiej bo sami nie sa w stanie opracowac:)) No i tyle zostało z twoich "rewelacji"

Rafal
czwartek, 6 grudnia 2018, 17:51

@Davien bola to mnie policzki ze smiechu jak czytam posty ktore kaza ci pisac.