Potężny rosyjski laser usunie kosmiczne śmieci i zniszczy satelity?

13 czerwca 2018, 13:56
Laser_broom
Ilustracja: Fulvio314/Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Rosjanie pracują nad potężnym kosmicznym laserem. Urządzenie ma być zdolne odparowywać kosmiczne śmieci zalegające na orbicie wokół Ziemi. Technologia będzie też mogła być potencjalnie wykorzystana do niszczenia nieprzyjacielskich satelitów.

Nad laserem kosmicznym o wielkiej mocy pracuje przedsiębiorstwo Scientific and Industrial Corporation "Precision Instrument Systems" (NPK SPP), podmiot zależny korporacji Roskosmos.

Laserowe działo kosmiczne ma powstać na bazie budowanego obserwatorium Altay Optical-Laser Center. Koncepcja opracowana przez naukowców obejmuje skonstruowanie optycznego systemu wykrywania, wyposażonego w lasery półprzewodnikowe oraz system transmisji i odbioru.

Aparatura będzie zasilana przez półprzewodnikowy generator. Jej przeznaczeniem będzie przede wszystkim zwalczanie kosmicznych śmieci. Do unieszkodliwiania orbitalnych odpadów będzie wykorzystywany proces ablacji laserowej. Promień lasera, po skierowaniu go na dany obiekt, rozgrzeje swój cel na tyle, że obiekt ów wyparuje.

Laserowe „działo” będzie długie na blisko 3 m. Choć powstaje szczytnym celu, jakim jest walka z istotnym problemem kosmicznych śmieci, należy mieć na uwadze, że tego rodzaju kosmiczny laser Rosjanie będą też mogli wykorzystać do niszczenia satelitów w przestrzeni kosmicznej.

Instrument będzie można wykorzystywać do efektywnego usuwania obiektów z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO), krążących od 160 do 2000 km ponad powierzchnią planety.

KomentarzeLiczba komentarzy: 104
Polanski
czwartek, 14 czerwca 2018, 17:00

Nad Ussuri korzystali juz z takiego lasera to co to trudnego zrobić to teraz? Po 50 latach.

Pankraccy
czwartek, 14 czerwca 2018, 16:33

Następnie Rosjanie wymyślą teleport i będą się teleportować do innych wymiarów , bo nad maszyną czasu już od dawna pracują... ;)

asdf
czwartek, 14 czerwca 2018, 14:47

A co się stanie z odparowanymi śmieciami po wystygnięciu i ponownym zastygnięciu ? Powstaną dodatkowo olbrzymie ilości mikro śmieci ? Przecież nie znikną.

FAN
czwartek, 14 czerwca 2018, 13:54

ROSJA benzyna po 2,2zł, wiek emerytalny dla kobiet najdalej w 55r.ż., prąd, chleb tańszy niż w Polsce

Ralf_S
czwartek, 14 czerwca 2018, 12:49

\"Scientific and Industrial Corporation \"Precision Instrument Systems\" (NPK SPP)\" - A firma to zapewne dla niepoznaki została nazwana jakoś mało rosyjskobrzmiącą nazwą? Dziwny ten kraj: nienawidzą USA i innych imperialistów, ale kochają $ i angielskie nazwy :)