Podbój kosmosu na kredyt. SpaceX bierze pożyczkę na 750 mln USD

14 listopada 2018, 05:04
F9_land
Fot. Spacex via flickr.com

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez portal Bloomberg.com kosmiczna firma Elona Muska negocjuje z Bank of America Corp. warunki pożyczki opiewającej na przeszło 750 mln USD.

SpaceX przed przystąpieniem do negocjacji z Bank of America Corp. prowadził rozmowy z bankiem inwestycyjnym Goldman Sachs w sprawie pożyczki w wysokości 0,5 mld USD. Nieznane są jednak powody, dla których SpaceX zdecydowało się na zmianę potencjalnego pożyczkodawcy.

Osoby posiadające wiedzę na temat szczegółów transakcji, które nie zdecydowały się na podanie swoich tożsamości, wskazały, że na 7 listopada została zaplanowana przez Bank of America Corp. prezentacja dla potencjalnych inwestorów. Ze względu na komercyjny charakter transakcji dalsze szczegóły nie zostały jednak przekazane.

Według analizy podanych przez LevFin Insights przyszła pożyczka może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania potencjalnych inwestorów, ponieważ kosmiczna firma Elona Muska jest postrzegana nie tylko jako modna, ale także opłacalna inwestycja.

Plany dofinansowania SpaceX za pomocą 750 mln dolarów pożyczki od Bank of America Corp. mogą wiązać się z niedawną deklaracją Elona Muska dotyczącą przyspieszenia prac nad sztandarowym projektem przedsiębiorstwa, czyli rakietą Big Falcon Rocket. Zgodnie z niedawną zapowiedzią założyciela Space Exploration Technologies pierwsze testy lotne systemu nośnego BFR mają nastąpić już w nadchodzącym 2019 roku.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
anda
środa, 21 listopada 2018, 23:07

smutna_prawda a czym ten SapceX dowiezie ludzi w kosmos? na miotle? bo na razie to nie mają czym.

smutna_prawda_ale_prawda
poniedziałek, 19 listopada 2018, 11:19

@Wania Roskosmos by najlepiej zrobił jakby zlecił SpaceX dowóz ludzi na ISS

Wania
piątek, 16 listopada 2018, 18:48

Do smutna_prawda_ale_prawda. To super wiadomość dla fanów Roskosmosu i jego szefa szefów czyli Rogozina. Nie będzie już musiał płakać, że usa stosuje ceny dumpingowe. W ostateczności roskosmos też może wziąć kredyt albo, co gorsza, zlecać SpaceX wynoszenie ładunków, żeby dopłacając do każdego startu szybciej upadli.

BAca
środa, 14 listopada 2018, 17:42

Cieńko to widze-czyżby w ameryce wszystko na kredycie produkowano ? Kto ten dług 22 biliony splaci...

smutna_prawda_ale_prawda
środa, 14 listopada 2018, 14:12

Przecież wg. fan clubu Daviena Elon tak zarabia na startach, że nie musi się martwić o finansowanie. A tu taka wieść, potem się okaże, że z tymi cenami to była zadyma i Elon zbankrutuje oddając firmę bankowi.